Burger King, 1954 yılında James McLamore ve David Edgerton tarafından kurulan fast-food lokantalar zinciridir. İlk Burger King restoranı 4 Aralık 1954 yılında Miami'de açıldı. ATA Grubu'na bağlı TAB Gıda Sanayi A.Ş. tarafından Türkiye'de tanıtıldı. Türkiye'de ilk Burger King restoranı 7 Mart 1995 yılında Etiler'de açıldı.
Hakkında bilgiler
Miamili girişimciler James McLamore ve David Edgerton, Burger King Corporation’ı 1954’de kurdular. 5 sene sonra, 5 Florida Burger King’lerini ulusal bir zincire çevirmeye hazırdılar. 1967’de şirketlerini Pillsbury’e satana kadar Burger King, ülkedeki 3. büyük fast-food zinciri haline gelmiş ve sektörün lideri McDonald's’ın ardından ikinci olmak üzereydi.


Burger King'in büyüme hikâyesi fast-food sektöründe bayilik ve reklamın gelişiminin hikâyesidir. McLamore ve Edgerton 1954’de basit bir konseptle başlamışlardı: savaş sonrası tomurcuklanan çok çocuklu aileleri uygun fiyatlı, çabuk sunulan ateşte pişmiş burgerlere çekmek. Fikir benzersiz değildi: ucuz müşterilerine araba içinde fast-food sunan restaurantlar 1950’lerin başından beri tüm Amerika'da yeşermekteydi. Aslında 1954, arabaya hizmet yapılan orijinal Güney California restaurantları McDonald’s imparatorluğunun başlangıcı olan McDonald kardeşlerle Ray Kroc’un anlaşmasını yaptığı yıldı.

McLamore ve Edgerton Burger King restaurantlarına farklı bir yön vermeye çalıştılar. Burger King yemek odası sunan ilk zincir oldu. 1957’de menüye soslu, peynirli, marullu, turşulu ve domatesli burger Whopper’ı damak tadı merakı olanlara için eklediler. Ama fiyatları uygun tutmaya devam ettiler: bir hamburger 18 cent, bir Whopper da [[37 cent(37 TL)’ti. 1958’de giderek popüler olan bir medyadan yararlandılar, televizyon: ilk Burger King televizyon reklamı Miami’nin VHF istasyonunda görüldü.

1959 olduğunda McLamore ve Edgerton Florida’nın ötesine geçmeye hazırdılar, ve bayilik sistemi konseptlerini daha geniş bir pazara taşımak için en iyi yol gibi görünüyordu – böylce bayilik vermeye başladılar. Yatırımcılarını ülke içinde geniş bölgeler için tek yetkili olma hakkı vererek çektiler. Kendileri de geniş işletmeler olan, bu bölgesel hakların alıcıları kendi bölgelerinde istediklerin, yapabilmekteydiler: arazi alıp, istedikleri kadar mağaza kurabilir, bölgenin parçalarını başka yatırımcılara satabilir veya değişiklik yapabilirlerdi. McLamore ve Edgerton başlangıç ödemeleri ve kesintilerini alıp bayilerini oldukça serbest bıraktılar.
Halk Sağlığı İhlalleri İddiaları
Burger King Türkiye isim kullanım hakkını elinde bulunduran Tab Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında 12 ton salmonella ve listeria bakterili eti (yaklaşık 160.000 porsiyon hamburger köftesi) imha etmediği iddiası ile hukuki inceleme başlatılmıştır. [3] Bunun üzerine Burger King'in işletmecisi TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanvekili Erhan Kurdoğlu ve anadepo görevi üstlenen Fasdat Gıda Genel Müdürü Celal Oktay bir açıklama ile bu durumu basına açıklamışlartır. Burger King'in Türkiye işletmecisi TAB Gıda; et tederarikçisi firma TT Gıda'dan temin edilen etlerde "salmonella" ve "listeria" bakterilerinin bulunduğunu saptadığı için anlaşmasını nisan 2009 ayında fesh ettiğini ve sorunun logistik firması ile et üretici firma arasında bir problemden kaynaklandığını belirtmiştir. Ayrıca soruşturma sonucunda eylül 2009'da Fastad Gıda ile ilgili hiçbir suç unsuru bulunmadığını da açıklamıştır.