Anket Sonuçlarını Görüntüle: BURGER KING Mİ YOKSA MC DONALD'S MI REHABET GÖRÜYOR?

Oy Kullananlar
3. Bu Ankette Oy Kullanamazsınız
 • MC DONALD'S

  2 66.67%
 • BURGER KING

  1 33.33%
+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 4 in 4

Konu: Mc Donald's

                  
   
 1. #1
  Uzman Çavuş
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  302

  Mc Donald's
  Mc Donald's
  DÜNYADA MCDONALD'S
  İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Dick ve Mac McDonald tarafından
  California San Bernardino'da açıldı.

  McDonald's bugün, 118'den fazla ülkede 32.000'den fazla restoranla hizmet veriyor.
  Bunların 13.000'den fazlası Amerika dışında bulunuyor. Restoranların
  yaklaşık %70'i işletmeciler, diğerleri ise McDonald's şirketinin kendisi
  tarafından çalıştırılıyor. Her gün dünyada ortalama 58 milyon insan
  McDonald's restoranlarını ziyaret ediyor. Dünyadaki McDonald's
  restoranlarında çalışanların sayısı ise 1,6 milyonu geçiyor. ABD'de nüfusun
  %98'i yılda en az bir kere McDonald's'a gidiyor.

  Dünya genelinde McDonald's faaliyetleri, şirketin ABD'de Chicago yakınlarında Oak Brook'taki merkezinden yönetiliyor. McDonald's'ın yine Oak Brook'ta bulunan uluslararası eğitim merkezi Hamburger Üniversitesi'nde de her yıl, dünyanın her köşesinden binlerce McDonald's işletmeci ve çalışanı, "hamburger işi"nin inceliklerini öğreniyor.

  TARİHÇESİ
  İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Dick ve Mac McDonald tarafından
  California San Bernardino'da açıldı. O zamanın modasına uygun olarak,
  "arabaya servis restoranı" olarak çalışmaya başlayan bu restoran uzun
  süre başarısını devam ettirdi. 1948'lere gelindiğinde, McDonald's kardeşlerin
  artan rekabetle başa çıkabilmek için geliştirdikleri sistem, dünyanın en
  büyük "hızlı servis restoranı" zincirinin de doğmasına yol açtı. Kağıt bardak
  ve peçeteler ile servis yapmaya başlayıp, sundukları zengin menüyü
  hamburger, cheeseburger, patates kızartması, içecek ve tatlı ile kısıtlayarak
  menüdeki çeşitliliği azalttılar ve hamburgerin fiyatını yarı yarıya düşürdüler. Mutfak düzeni, az sayıda eleman ile verimli çalışma sistemi esasıyla tekrar düzenlendi. Bunun yanı sıra arabaya servis yerine, self-servis ve paket servise yöneldiler. Böylece, artık sadece gençlerin değil, çocuklu ailelerin de uğrak yeri olmaya başladılar. Kısa zamanda bu düzen ile yüksek cirolara ulaşmayı başardılar.

  Kullandıkları milk-shake makine sayısını 8'den 10'a çıkarmak için, bir milk-shake makinesi satıcısı olan Ray Kroc'a başvurduklarında, Ray Kroc oldukça şaşırdı. Sadece bir restoran için 10 milk shake makinesi, inanılması güç bir kapasite anlamına geliyordu. 1950'li yılların başında Ray Kroc bu restoranı gözleri ile görmek için California'ya gitti.

  Bu düzen ile çalışan restoran sisteminde potansiyel gören Kroc, McDonald's'ın ismini kullanma hakkını aldı. Illinois'te kendi restoranını açarak ilk McDonald's işletmecisi olan Ray Kroc, McDonald kardeşlerin kurduğu sistemin ana yapısını korudu ve bu yapıya halen McDonald's'ın kurumsal politikasının çekirdeğini oluşturan "Kalite-Servis-Temizlik" ilkelerini ekledi.

  Bunu izleyen yıllarda Ray Kroc, Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir köşesine yayılan bir zincir yarattı. 1961 yılında ise McDonald's'ın tüm isim haklarını satın alarak, o zaman pek çok kişinin hayal olarak kabul ettiği hedeflerini gerçekleştirmeye yöneldi. Restoran sayısının artması ile bu zinciri tek başına yürütmektense, çok gelişmiş bir "franchising" sistemine oturtmayı tercih etti.

  1965 yılında McDonald's halka açıldı ve 1966'da McDonald's hisseleri, New York Borsası'nda işlem görmeye başladı. Bu, artık McDonald's'ın ülke çapında büyük bir şirket, daha önceki yıllarda önemsenmeyen hızlı servis restorancılığının ise büyük bir işkolu olduğu anlamına geliyordu.

  1970'li yıllar, McDonald's için hızlı büyüme, gelişme ve yenilenme yılları oldu. McDonald's bu yıllarda bir yandan kendini ABD dışına taşıyıp uluslararası bir şirket kimliği kazanırken, diğer yandan da iş yaşamında kadın-erkek eşitliği, çevre kirliliği, yardıma muhtaç çocuklar gibi toplumsal konularla ilgili çalışmalar yürütmeye başladı.

  1980'lere gelindiğinde, McDonald's dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor ve hisse senetleri New York'un yanı sıra Tokyo, Paris, Münih, Frankfurt ve Toronto gibi önemli ticaret merkezlerinin borsalarında da işlem görüyordu.

  1990'ların başında McDonald's, Rusya ve Çin gibi özel bir konuma ve farklı koşullara sahip iki pazara daha girerek, "dünya markası" olduğunu bir kez daha kanıtladı.

  HAMBURGER UNİVERSİTESİ
  McDonald's sistemindeki en önemli unsurlardan biri eğitimdir. McDonald's
  çalışanları ve işletmecileri, sistemi en mükemmel şekilde öğrenmek üzere
  yoğun bir eğitim programından geçerler. Her McDonald's işletmecisi,
  restoranı faaliyete geçmeden önce 8-12 aylık bir eğitim alır. Bu eğitimin
  son aşaması ise Chicago'daki Hamburger Üniversitesi'dir.

  Hamburger Üniversitesi, McDonald's'ın tüm dünyadaki işletmeci ve üst
  düzey çalışanlarının, McDonald's ürünleri konusunda uzmanlık eğitimi aldıkları
  bir eğitim merkezidir. Her yıl ortalama 3000 kişinin "İleri Derecede Operasyon"
  kursuna katıldığı Hamburger Üniversitesi, 1961 yılında Elk Grove-Illinois'ta kurulmuştur. İlk yıllarında tek bir laboratuvarda 10 kişiye eğitim verebilen Hamburger Üniversitesi, yıldan yıla geliştirilmiştir. 1968 yılında daha modern bir binaya taşınan merkez için, ilerleyen yıllarda yeni ve büyük bir kampüs inşa edilmiştir.

  Hamburger Üniversitesi, 1983 yılından bu yana, Oak Brook-Illinois'ta kurulan bu kampüste eğitim vermektedir. İçinde amfitiyatro şeklinde tasarlanmış sekiz sınıf, sekiz seminer salonu, bir kütüphane, dört tam teçhizatlı laboratuvar, iki yapay gölün yer aldığı, ağaçlar içinde, 12.000 metrekarelik bir alanda kurulu bu kampüste, McDonald's işletmeciliği tüm yönleriyle ele alınır. Üniversitede interaktif test yönteminden simültane çeviriye kadar, modern eğitim teknolojisinin tüm olanaklarından yararlanılır. Hamburger Üniversitesi'nde eğitim veren 20 profesör, restoran yönetiminin değişik kademelerinde hizmet vermiş kişilerdir. Üniversitede ayrıca, genel merkez kadrosundan da eğitmen olarak yararlanılır.

  Burada aldıkları 2 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayarak mezun olanlar, "hamburger uzmanı" olmanın ötesinde, dünyanın her köşesinden gelen binlerce kişinin yer aldığı "büyük bir aile"yle önemli bir deneyimi paylaşma fırsatı bulurlar.

  MCDONALD'S STANDARTLARI

  Dünyanın her köşesinden milyonlarca insanın McDonald's'ı tercih etmesinin
  çok önemli bir nedeni var: McDonald's Standartları.

  McDonald's Standartları, 1954 yılında, müşteri mutluluğuna ulaşan tek
  yolun, ödün verilmeyen kalite, başarılı servis ve tüm ayrıntıları kapsayan
  bir temizlikten geçtiğini gören Ray Kroc tarafından oluşturuldu. Ve o günden
  bugüne, McDonald's sistemini geliştirmeye yönelik her adım, bu standartlar
  etrafında şekillendirildi, bu standartlara bağlı kalınarak atıldı. İşte McDonald's
  farkını, tüm dünyadaki McDonald's restoranlarında aynı şekilde uygulanan bu standartlar yaratır.

  McDonald's'ta kalite, ürünlerin belirlenen standartlara uygun ve en iyi malzemeler kullanılarak hazırlanması; ürünlerin sağlık ve lezzetini koruyan yöntemlerle ve gıda güvenliğini temel alan prosedürlerle müşterilere sunulması demektir.

  McDonald's'ta servis, hızlı, samimi ve naziktir. Servisin her zaman müşteri beklentilerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için, ekip üyelerinden müşteri gibi düşünmeleri istenir.

  McDonald's'ta temizlik, restoranların tüm birimleri ve personelin yanı sıra restoranların yakın çevresini de kapsayan bir anlayışla ele alınır ve gerçekleştirilir. Temel hedef, McDonald's müşterilerinin daha restorana girmeden temizliği hissetmesidir.

  McDonald's'ta değer kavramı ise taze, sıcak ve lezzetli ürünleri, müşterilere, keyif alacakları bir ortamda, mümkün olan en hoş şekilde ve en uygun fiyatlarla sunabilmek anlamına gelir.
  BIG MAC ENDEKSİ

  Big Mac Endeksi, The Economist Dergisi tarafından takas teorisini herkes
  için daha anlaşılabilir kılmak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu endeksin,
  dünyanın hızlı servis sembolü üzerine kurulan ilk finansal gösterge olduğu
  söylenebilir. 1986 yılında, farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan
  oranlarını gözlemlemek amacıyla oluşturulan Big Mac Endeksi, uluslarası
  ekonominin en eski temellerinden birine dayanıyor: Satın Alma Gücü
  Paritesi. Bu teoride 1 doların her ülkede aynı satın alma gücüne sahip
  olduğu varsayılıyor. Teorinin savunucuları, uzun dönemde her ülkede para
  birimlerinin alışveriş sepetlerine aynı miktarda mal dolduracak şekilde
  dengelenmesini bekliyorlar.

  Big Mac Endeksi, dolar karşısında diğer para birimlerinin değerlerini hesaplamanın kolay bir yolu olduğunu kanıtlaması nedeniyle, kısa zamanda ekonomistler tarafından sıkça başvurulan bir endeks haline geldi.

  Teoride söz konusu 'alışveriş sepetimiz'de, McDonald's tarafından 100'den fazla ülkede üretilen dünyaca ünlü Big Mac bulunuyor. Big Mac Satın Alma Gücü Paritesi'ne göre, dünyanın diğer ülkelerinde satın aldığınız hamburger Amerika'da aldığınız ile aynı fiyatta olmalıdır. Hamburgerlerin satış fiyatlarını karşılaştırdığımızda ise bir ülkenin para biriminin gerçek değerinin üstünde veya altında olması gerektiğini anlayabiliyoruz. Big Mac Satın Alma Paritesi, hamburgerlerin tüm ülkelerde aynı olduğunu varsaydığımız satış değeri. Örneğin, Endonezya'daki Big Mac'in yerel satış fiyatını Amerika'daki fiyata böldüğümüz takdirde bir dolar karşılığı bulduğumuz sayı 3,9 rupi.

  Endeks, yıllar önce ortaya çıktığında doların satın alma gücündeki değişkenliği göstermeyi hedefliyordu. 1993'ten itibaren ise dolar karşısındaki diğer para birimlerinin de satın alma gücününde bir göstergesi olarak değiştirildi.

  Big Mac Endeksi'nde bu hesaplama yapılırken fiyatların ülkelere özgü ticari yönetmelikler, satış vergileri ve gümrük bedelleri gibi birçok değişkenden etkilendiğini göz önünde bulunduruluyor ve bu teorinin yaklaşık bir değer ortaya çıkardığı kabul ediliyor. Ancak parite, tüm sofistike teorilerin yanı sıra akılda bulunması gereken bir diğer yaklaşımdır.
  HAMBURGER UNİVERSİTESİ

  McDonald's sistemindeki en önemli unsurlardan biri eğitimdir. McDonald's
  çalışanları ve işletmecileri, sistemi en mükemmel şekilde öğrenmek üzere
  yoğun bir eğitim programından geçerler. Her McDonald's işletmecisi,
  restoranı faaliyete geçmeden önce 8-12 aylık bir eğitim alır. Bu eğitimin
  son aşaması ise Chicago'daki Hamburger Üniversitesi'dir.

  Hamburger Üniversitesi, McDonald's'ın tüm dünyadaki işletmeci ve üst
  düzey çalışanlarının, McDonald's ürünleri konusunda uzmanlık eğitimi aldıkları
  bir eğitim merkezidir. Her yıl ortalama 3000 kişinin "İleri Derecede Operasyon"
  kursuna katıldığı Hamburger Üniversitesi, 1961 yılında Elk Grove-Illinois'ta kurulmuştur. İlk yıllarında tek bir laboratuvarda 10 kişiye eğitim verebilen Hamburger Üniversitesi, yıldan yıla geliştirilmiştir. 1968 yılında daha modern bir binaya taşınan merkez için, ilerleyen yıllarda yeni ve büyük bir kampüs inşa edilmiştir.

  Hamburger Üniversitesi, 1983 yılından bu yana, Oak Brook-Illinois'ta kurulan bu kampüste eğitim vermektedir. İçinde amfitiyatro şeklinde tasarlanmış sekiz sınıf, sekiz seminer salonu, bir kütüphane, dört tam teçhizatlı laboratuvar, iki yapay gölün yer aldığı, ağaçlar içinde, 12.000 metrekarelik bir alanda kurulu bu kampüste, McDonald's işletmeciliği tüm yönleriyle ele alınır. Üniversitede interaktif test yönteminden simültane çeviriye kadar, modern eğitim teknolojisinin tüm olanaklarından yararlanılır. Hamburger Üniversitesi'nde eğitim veren 20 profesör, restoran yönetiminin değişik kademelerinde hizmet vermiş kişilerdir. Üniversitede ayrıca, genel merkez kadrosundan da eğitmen olarak yararlanılır.

  Burada aldıkları 2 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayarak mezun olanlar, "hamburger uzmanı" olmanın ötesinde, dünyanın her köşesinden gelen binlerce kişinin yer aldığı "büyük bir aile"yle önemli bir deneyimi paylaşma fırsatı bulurlar.
  TARİHÇE

  İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Dick ve Mac McDonald tarafından
  California San Bernardino'da açıldı. O zamanın modasına uygun olarak,
  "arabaya servis restoranı" olarak çalışmaya başlayan bu restoran uzun
  süre başarısını devam ettirdi. 1948'lere gelindiğinde, McDonald's kardeşlerin
  artan rekabetle başa çıkabilmek için geliştirdikleri sistem, dünyanın en
  büyük "hızlı servis restoranı" zincirinin de doğmasına yol açtı. Kağıt bardak
  ve peçeteler ile servis yapmaya başlayıp, sundukları zengin menüyü
  hamburger, cheeseburger, patates kızartması, içecek ve tatlı ile kısıtlayarak
  menüdeki çeşitliliği azalttılar ve hamburgerin fiyatını yarı yarıya düşürdüler. Mutfak düzeni, az sayıda eleman ile verimli çalışma sistemi esasıyla tekrar düzenlendi. Bunun yanı sıra arabaya servis yerine, self-servis ve paket servise yöneldiler. Böylece, artık sadece gençlerin değil, çocuklu ailelerin de uğrak yeri olmaya başladılar. Kısa zamanda bu düzen ile yüksek cirolara ulaşmayı başardılar.

  Kullandıkları milk-shake makine sayısını 8'den 10'a çıkarmak için, bir milk-shake makinesi satıcısı olan Ray Kroc'a başvurduklarında, Ray Kroc oldukça şaşırdı. Sadece bir restoran için 10 milk shake makinesi, inanılması güç bir kapasite anlamına geliyordu. 1950'li yılların başında Ray Kroc bu restoranı gözleri ile görmek için California'ya gitti.

  Bu düzen ile çalışan restoran sisteminde potansiyel gören Kroc, McDonald's'ın ismini kullanma hakkını aldı. Illinois'te kendi restoranını açarak ilk McDonald's işletmecisi olan Ray Kroc, McDonald kardeşlerin kurduğu sistemin ana yapısını korudu ve bu yapıya halen McDonald's'ın kurumsal politikasının çekirdeğini oluşturan "Kalite-Servis-Temizlik" ilkelerini ekledi.

  Bunu izleyen yıllarda Ray Kroc, Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir köşesine yayılan bir zincir yarattı. 1961 yılında ise McDonald's'ın tüm isim haklarını satın alarak, o zaman pek çok kişinin hayal olarak kabul ettiği hedeflerini gerçekleştirmeye yöneldi. Restoran sayısının artması ile bu zinciri tek başına yürütmektense, çok gelişmiş bir "franchising" sistemine oturtmayı tercih etti.

  1965 yılında McDonald's halka açıldı ve 1966'da McDonald's hisseleri, New York Borsası'nda işlem görmeye başladı. Bu, artık McDonald's'ın ülke çapında büyük bir şirket, daha önceki yıllarda önemsenmeyen hızlı servis restorancılığının ise büyük bir işkolu olduğu anlamına geliyordu.

  1970'li yıllar, McDonald's için hızlı büyüme, gelişme ve yenilenme yılları oldu. McDonald's bu yıllarda bir yandan kendini ABD dışına taşıyıp uluslararası bir şirket kimliği kazanırken, diğer yandan da iş yaşamında kadın-erkek eşitliği, çevre kirliliği, yardıma muhtaç çocuklar gibi toplumsal konularla ilgili çalışmalar yürütmeye başladı.

  1980'lere gelindiğinde, McDonald's dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor ve hisse senetleri New York'un yanı sıra Tokyo, Paris, Münih, Frankfurt ve Toronto gibi önemli ticaret merkezlerinin borsalarında da işlem görüyordu.

  1990'ların başında McDonald's, Rusya ve Çin gibi özel bir konuma ve farklı koşullara sahip iki pazara daha girerek, "dünya markası" olduğunu bir kez daha kanıtladı.


  KİLOMETRE TAŞLARI

  1948 Dick ve Mac McDonald, Kaliforniya, San Bernardino'da ilk McDonald's
  restoranını açıyorlar.

  1954 Ray Kroc McDonald kardeşlerle tanışmak için restoranı ziyaret ediyor ve
  McDonald's'ın ABD'deki milli bayilik aracısı oluyor.

  1955 Ray Kroc Ilinois, Des Plaines'de ilk McDonald's restoranını açıyor ve hızla büyümeye başlıyor. İki yıl içinde 40 restorana ulaşıyor.
  İlk McDonald's işletmecileri Art ve Bernice Bender, ilk McDonald's işletmeci restoranı Kalifornia, Fresno'da açıyor.

  1959 100. restoran açılıyor. Toplamda bir yılda 66 restoran açılışı ile rekor kırılıyor.

  1960 Kuruluşunun 5. yıldönümününde Tennessee, Knoxville'de 200. restoran açılıyor.
  Lillian McMahon, McDonald's'ın ilk kadın işletmecisi olarak Michigan'da restoran açıyor.

  1961 Ray Kroc, şirketi 2,7 milyon $'a McDonald kardeşlerden satın alıyor.
  Hamburger Üniversitesi açılıyor.

  1962 İçinde oturma yerleri olan ilk McDonald's restoranı Denver, Colorado'da açılır.

  1963 500. McDonald's restoranı Ohio, Toledo açılıyor.
  Hamburger Üniversitesi 500. öğrencisini mezun ediyor.
  McDonald's'ın bayisi olan Lou Groen " The Filet-O-Fish " sandviçini yaratıyor ve sandviç 1965 yılında ülke çapındaki menüye dahil oluyor.

  1965 McDonald's 10. yılında halka açılıyor. Hisse bedeli 22,50 $'.

  1967 İlk uluslararası McDonald's restoranı Kanada ve Puerto Rico'da açılıyor.

  1968 Big Mac ve Sıcak Elmalı Turta menüye ekleniyor.
  Illinois, Des Plaines'de 1000. restoran açılıyor.

  1969 McDonald's'ın uluslararası bölümü oluşturuluyor.

  1970 Kanada'dan sonra ikinci ülke olarak Kosta Rica'da McDonald's restoranı açılıyor

  1971 Şirket Merkezi Chicago'dan, İllinois Oak Brook'a taşınıyor.
  İlk McDonald's "Oyun Alanı" Kaliforniya Chula Vista'da açılıyor.
  Asya'daki ilk restoran Japonya'da açılıyor.
  Avrupa'daki ilk restoran Ağustos ayında Hollanda Amsterdam yakınlarında Zaandam'da açılıyor.
  Almanya'daki ilk restoran Aralık ayında Münih'te açılıyor.

  1972 2000. restoran İllinois, Des Plaines'de açılıyor.

  1973 Quarter Pounder ülke çapındaki menüye ekleniyor.

  1974 3000. McDonald's restoranı İngiltere, Woolwich'de açılıyor.
  İlk Ronald McDonald Evi, Pennsylvania, Philadelphia'da açılıyor.

  1975 McDonald's 20. yılını kutluyor İlk arabaya servis restoranı Arizona, Sierra Vista'da açılıyor.
  Egg McMuffin ülke çapında menülere ilave oluyor.
  10.000. öğrenci Hamburger Üniversitesinden mezun oluyor.

  1976 4000. restoran Kanada, Montreal'de açılıyor.

  1978 5000. restoran Japonya, Kanagawa'da açılıyor.
  15.000. öğrenci Hamburger Üniversitesi'nden mezun oluyor.

  1979 Happy Meals ülke çapındaki menülere ilave ediliyor.

  1980 McDonald's gümüş kuruluş yıldönümünü (25) kutluyor. 6000. restoran Almanya Münih'de açılıyor .

  1981 ABD dışındaki ilk Ronald McDonald Evi Kanada Toronto'da açılıyor.
  İspanya, Danimarka ve Filipinler'de ilk McDonald's restoranları açılıyor.

  1983 McDonald's restoranları artık dünyanın dört bir yanındaki 32 ülkede hizmet veriyor.
  Yeni Hamburger Üniversitesi Illinois Oak Brook'da açılıyor. Yıl sonunda sayı 7.778 restorana çıkıyor.
  Chicken McNuggets bütün yerel restoranlarda satışa sunuluyor.

  1984 McDonald's'ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Kıdemli Başkanı Ray Kroc 14 Ocak'ta ölüyor. Ray Kroc'un anısına, Ronald McDonald Çocuklara Yardım Vakfı kuruluyor.
  Yıl sonunda, ABD, Kanada ve Avustralya'da Ronald McDonald Evi sayısı 73 oluyor.

  1985 Avrupa'daki ilk Ronald McDonald Evi Hollanda Amsterdam'da açılıyor. Yıl sonu itibariyle dünyanın dört bir yanındaki RonaldMcDonald Evlerinin sayısı 90'ı aşıyor.

  1988 Fortune Dergisi McDonald's hamburgerlerini Amerikanın en iyi yaptığı 100 ürün arasına sokuyor.

  1989 20 Ekim'de 11.000. restoran Hong Kong'da açılıyor.

  1990 31 Ocak'ta, Moskova'daki ilk McDonald's restoranı açılıyor.
  Hamburger Üniversitesi 40.000. öğrencisinin mezuniyetini kutluyor.
  Life Dergisi McDonald's Anonim Şirketinin Kurucusu Ray Kroc'ı "20. yüzyılın en önemli 100 Amerikalısı" arasında gösterir.

  1992 Dünyadaki o güne kadar açılanların en büyüğü olan McDonald's Çin, Pekin'de açılır. Bu iki katlı 28,000 metre karelik restoranda 700 oturma yeri ve 1.000 görevli bulunmaktadır.
  McDonald's Polonya Varşova'da açılış günü satış rekorlarını kıran restoranını açıyor.

  1993 Big Mac 25 doğumgününü kutluyor.

  1996 İlk McSki-Thru İsveç Lindvallen'de açılıyor.

  2000 Chicken McGrill ve Crispy Chicken sandviçleri ABD'deki menülere dahil ediliyor.

  2001 McDonald's ‘ın yeni marul ve domates Big N' Tasty sandviçi 16 Şubay'ta satışa sunuluyor.
  RMHC Worth dergisi tarafından ilk 100 yardım kuruluşunun arasına alınıyor.

  2002 McDonald's 20 Kasım 2002'yi RMHC ve her yerdeki çocukların yararına Dünya Çocuk Günü olarak tayin ediyor.
  McDonald's 15 Nisan 2002'de ilk defa Global Sosyal Sorumluluk raporunu yayınlıyor.

  2003 McDonald's Premium Salataları ülke çapındaki menülere dahil ediliyor.
  McDonald's, şirketin dünya çapındaki yeniden canlanma planı olan "Kazanma Planını" uygulamaya koyuyor.
  McDonald's ‘ın Sağlıklı Yaşam Tarzı için İstişare Kurulu oluşturuyor.
  İlk global reklam kampanyası " işte bunu seviyorum " 2 Eylül tarihinde Almanya Münih'te başlatılıyor.

  2004 Happy Meal 25. yılını kutluyor.
  Chicken Selects ülke çapındaki menülere ekleniyor.

  2005 "Kazanma Planı" bütün coğrafi bölgelerde 2004 yılının ilk çeyreğinde karşılaştırmalı pozitif satışlara yardımcı oluyor ve bir günde hizmet edilen müşteri sayısını 50 milyona çıkartıyor.
  McDonald's 15 Nisan'da 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

  2006 Beslenme değerleri ürün paketleri üzerinde duyurulmaya başlıyor.

  2007 Latin Amerika'daki 19 ülke ve 1600 restoran Geliştirici Lisansör Woods Staton'a devredildi.

  TÜRKİYE'DE McDONALD'S

  Türkiye’de 25 yıllık geçmişi olan ve Anadolu Grubu çatısı altında faaliyet gösteren McDonald's, Türkiye'de 160’a yakın restoranı ve 4 bin'e yakın çalışanı ile yılda 76 milyona yakın kişiye hizmet vermektedir. Sunduğu ürün ve hizmetlerin tamamına yakınını Türkiye’de üretim yapan tedarikçilerden temin eder. Örneğin; McDonald's restoranlarında tüketilen etlerin tamamı Pınar Et'ten, patates Konya Şeker’den ve süt ürünleri Danone'dan sağlanır. McDonald's, Adana, Adapazarı, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon ve bu illere bağlı çeşitli ilçelerde faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda 444 62 62 numaralı Çağrı Merkezi'nden ulaşılan AloServis hizmeti ile restoranlarının bulunduğu yerler arasında bulunan pek çok yere, ürünlerini eve servis olarak ulaştırmaktadır. McDonald's restoranlarının yarısına yakını kahvaltı servisi vermekte, alışveriş merkezleri dışında yer alan birçok restoran da 24 saat ya da gece 02:00'a ya da 03:00'a kadar hizmet vermektedir.

  Adı: Mc Donald's
  Kategori:İş - İş ve Meslek/Gıda
 2. #2
  Teğmen
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  401

  Cvp: Mc Donald's
  Burger King her zaman Mc Donald'a tercih ederim, daha temiz, daha lezzetli geliyor bana sanki..
 3. #3
  Er
  Katılım Tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  6

  RE: Mc Donald's
  Bizim bu diyarda Goody's diye bir zincir var cok meshur...Ama bizim yunan ve turk yemekleri gibisi var mi? 4. #4
  Uzman Çavuş
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  302

  RE: Mc Donald's
  bnce mc donald's ın ürünleri burger kıng'e göre daha lezzetlidir ama zewkler ve renkler tartışılamaz =)+ Konuya Yorum Yap

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •