Hayatınızı kolaylaştırmak için günlük yapılması gerekenler listemin başında gelen 10 maddeyi en sondan başlayarak en önemli maddeye kadar sizlerle paylaşacağım bugün...
10. Haşlanmış katı yumurta
Yumurta, günlük protein ihtiyacınızın yüzde 13’ünü ve günlük kalori ihtiyacının yalnızca yüzde 4’ünü karşılayan bir protein deposudur. Bu harika ve masrafsız protein kaynağı güçsüzlükle savaşır. Kolin bakımından zengin olan yumurta, Alzheimer hastalığıyla bağlantılı olan beyindeki iltihaplanmayı da azaltır. Kolaylık olması açısından önceden bir hafta yetecek kadar haşlayın. Eğer haşlanmış katı yumurta sevmiyorsanız günde bir adet çırpılmış yumurta, suda yumurta veya istediğiniz başka bir şekilde yumurta tüketin.
9. Dışkı kontrolü
İlk olarak, dışkınız hiçbir zaman beyaz olmamalı. Eğer olursa bu, emilimle ilgili bir problem veya bir tıkanıklığa işaret eden safra eksikliği anlamına gelebilir. İkinci olarak tuvalete çıkma aralığının çok değişken olduğunu unutmayın. Haftada 3 ila günde birkaç defa arası normal kabul edilir.
8. Sabah yarım, akşam yarım multivitamin alın
Multivitamin, vücudunuzun ihtiyacı olan her şeyi almayı garantileyen bir sigorta poliçesi görevi görür. Ancak, vücudunuz bütün bu besin maddelerini bir kerede ememez ve bunların bir kısmını idrar ve dışkı yoluyla atar. Emilimi çoğaltmak için multivitamininizi ikiye bölün ve yarısını sabah, yarısını akşam alın. Çeşitli kapsüllerde günlük dozu sağlayan bir markayı deneyip alabilirsiniz.
7. Her öğünün yarısını sebzeler oluştursun
Sebzeler yaşamsal besin maddeleriyle doludur ve birçoğumuz bu besin maddelerini yeteri kadar almıyoruz. Öğünlerinizin yarısını sebze olarak tüketin. Sabah, sebzeleri omletinizin içine koyabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde daha fazla sebze ağırlıklı salata ve çorba tüketin. Tabağınızın bir tarafına ana yemeğinizi (tavuk veya balık olabilir), diğer tarafına da sebzelerini koyarak ikiye ayırın.
6. Kemik sağlığı için takviye
Kemiklerinizi korumak için yalnızca multivitamin almak yetmez. Aşağıdakilerden oluşan bir kemik güçlendirici kokteyle ihtiyacınız var;
- Vitamin D3, 1000 IU (uluslararası birim)
- Kalsiyum, 600 mg
- Magnezyum, 400 mg
Artık eczanelerin çoğu bu kombinasyonu tek bir kapsül içinde satıyor. Bu üçlü kombinasyona neden mi ihtiyacınız var? D vitamini, kemiklerin güçlü kalmasını sağlamak için kalsiyum emilimine yardımcı olur. Magnezyum aynı zamanda kalsiyumdan kaynaklanan damar daralmasını ve kabızlığı engeller.
5. En az 5 saat uyuyun
Yapılan son bir araştırmada yeterli uyku uyumayan insanların ertesi gün yeteri kadar dikkatli olmadıkları ve daha kötüsü bunun farkında olmadıkları ortaya çıkmıştır. Daha iyi uyuyabilmeniz ve daha çabuk uykuya dalabilmenize yardımcı olacak 4 öneri:
- Yatmadan önce kitap okuyun. Kitap okumak uykuya dalmanıza yardımcı olacak rahatlatıcı krem görevi görür.
- Beyni, uyanması için harekete geçiren bir tepe lambası yerine okuma lambası tercih edin.
- Çalar saatiniz dijitalse, görmeyeceğiniz bir yere koyun; böylece ışığa karşı duyarlı olan beyindeki epifiz bezini harekete geçirmemiş olursunuz.
- Işığı engellemek ve uyku kalitesini artırmak için göz maskesi kullanın.
4. Seks yapın
Partnerinizle birlikte sağlıklı bir seks hayatınızın olmasının hayata bağlı kalmanıza yardımcı olduğunu ve iyi bir antrenman sağladığını zaten biliyorsunuz. Yeni bir araştırmaya göre seks aynı zamanda beyindeki ara bağlantıları geliştirerek ve stresi azaltarak beyne de iyi geliyor.
3. 5 dakika boyunca nefes alın ve esneyin
Her gün 5 dakika boyunca doğru nefes alıp esnemek ömrünüzü uzatacak bir stres azaltma etkisi yaratır. Sabah uyandığınızda ‘hippi’ esneme hareketlerini uygulayın: Ellerinizi aşağı uzatın ve ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. Kalçalarınızı rahat bırakın ve başınızı serbest bırakın. Şimdi, sol ve sağ dizlerinizi rahatlatın ve biraz yürüyün. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. 5 dakika sonra artık rahatsınız ve gitmeye hazırsınız.
2. Basit şekerden uzak durun
Basit şeker Amerika’nın obezite sorununun arkasındaki nedendir. Beyaz veya işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca aldığınız ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin ve yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS- High fructose corn syrup), esmer pirinç şurubu gibi ‘gizli şekerler’ içeren ürünlerden uzak durun.
1. Az oturup çok hareket edin
Yapılan son araştırmalara göre her gün oturmak için harcadığınız her saat, ölüm riskinizi yüzde 11 artırıyor. Kıpırdanmak gibi gün boyunca yapacağınız basit hareketler bile sağlığınıza büyük katkıda bulunabilir. Günde 10.000 adım atmanızı öneriyorum. Adım ölçer edinerek sağlığınız için attığınız adımları ölçebilirsiniz.
Hayatınızı organize etmek için basit öneriler
Kadınların yüzde 85’i gün içinde yeteri kadar vakti olmadığını söylüyor. İşlerini bitirdikten sonra çocuklarla ilgilenmenin, yemek hazırlamanın ve başka milyonlarca işle uğraşmanın yorgun hissetmenize yol açması çok doğal. Mutlaka kendinize vakit yaratın.
1. Kendi takviminizi hazırlayın
Dişçi randevuları, piyano dersleri, futbol maçları... Aile hayatınız hiç bitmeyen aktivite ve işlerle dolu bir döngü gibi görünebilir. Yapışkanlı not kağıtlarıyla bir takvim oluşturun. Aylık bir takvim oluşturmak için fişleri geniş panoya iğneleyin. Ailenizin her bireyine ayrı bir renk vererek randevuları ayrı renklerle kodlayın. Anlaşılır, yazısız ve kolayca değiştirilebilir yapışkanlı not kağıdı takviminiz ailenize vakit ayırmanızı ve enerji tasarrufu yapmanızı kolaylaştırabilir.
2. Kontrol merkezi oluşturun
Konu ev işlerine gelince, her dakikanın önemi vardır. Ancak araştırmalara göre kadınlar her gün neredeyse bir saatini kaybolan şeyleri aramakla harcıyor. Bir kontrol merkezi oluşturarak kaybettiğiniz zamanı geri kazanın. Örneğin; ihtiyaçlarınızı tek bir yerde tutmak için evinizin girişinde bir yer olabilir. Sırt çantaları ve cüzdanlar için askılar, atıştırmalıklar ve okuldan yollanan formlar, belgeler için sepetler, cep telefonları ve cihazlar için şarj aletleri... Bu bölümü ailenizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde hazırlayın.
3. Mutfak için pratik öneriler
Yemekleri taze hazırlamanın yararları tartışılamaz ama aynı zamanda çok fazla vaktinizi alabilir. Evde hazırlanan yemekler genelde paketlenmiş veya hazır yemeklere göre daha sağlıklıdır. İşte ailenizin iyi beslenmesine katkıda bulunacak ve vakit kaybına yol açmayacak bazı tavsiyeler:
- Pazar akşamından tavuk suyu kullanarak bol miktarda çorba hazırlayın. Bu çorba buzlukta saklanabilir ve yoğun olduğunuz akşamlarda kolayca hazırlanabilir. Ayrıca öğle yemeğiniz için ayrı kaplara bölebilirsiniz.
- Kıymayı kare şeklinde eşit parçalara ayırın bir kaba koyun ve ağzını kapatarak buzluğa kaldırın. Bir dahaki sefer kıyma kullanacağınız zaman hazırladığınız yemek için yeteri kadarını koparın.
- Marketlerden aldığınız, işlenmiş sosları ve karışımları bir kenara bırakın. Bunun yerine balzamik sirke, Dijon hardalı, zeytinyağı, tuz ve biber kullanarak hazırlayacağınız sosu tercih edin. Bir kerede hazırlayıp ve 3 ay boyunca kullanabilirsiniz.
4. Yalnızca nefes alın
Kazandığınız ekstra zamanın bir kısmını zihin sağlığınıza odaklanmak için kullanın. Ev işlerini aksatmadan uygulamak için yapmanız gereken şeylerin yanında, kendinize günde 5 dakika huzur ve sessizlik sağlamanız gerekiyor. Hatırlamak için takviminize not alın.
Erkeklerde kadınlık hormonu bulunur mu?
Pedikür yaptıran erkekler, biraz kadınlık hormonuna sahip olduklarını düşünebilirler. Aslında bu hormon bütün erkeklerde vardır ve hepimiz için yararlıdır. Kadınlık hormonları iyi kolesterol olan HDL seviyelerini artırırken, erkeklik hormonları iyi kolesterol seviyelerini düşürür. Kadınlarda östrojen seviyesinin yüksek olması yaşlandıkça damar sertleşmesinden neden kaçınmak zorunda olduklarını kısmen açıklayabilir. Buna karşılık birçok uzman erkeklerdeki ortalama yaşam süresinin az olmasını testosteron zehirlenmesine bağlıyor.
(26.06.2011 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır.)