Ege’nin Meşhur Çöp Şişi Artık İstanbul’da

Bodrum’a karayolu ile gidenlerin uğrak noktası Aydın Ortaklar’ın meşhur çöp şişi Çöpçü markasıyla İstanbul’da hizmet vermeye başladı
Ege bölgesinde bir zamanlar trenle seyahat edenlerin istasyonlarda verdikleri 5 dakika gibi kısa molalarda karınlarını doyurmalarını sağlamak için ortaya çıkan çöp şiş günümüzde de Ege’de seyahat edenlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Zaman darlığı nedeniyle ızgaraya atıldığında çok kısa sürede pişebilmesi için etlerin çok minik doğranıp tahta kargılara dizilerek hazırlanan Ege’nin çöp şişin tadından artık İstanbullular da mahrum kalmayacak.
Abdurrahman Yuvalı’nın yönetiminde ve İrfan Baytaş’ın danışmanlığında Çöpçü adı altında markalaşan Ege’nin çöp şişi şimdilerde Acıbadem’de açılan şubesi ile İstanbul’da da büyük ilgi görüyor.

Büyük İlgi Gördü
Daha önce çeşitli yayın organlarında gazetecilik yapan Seher Yaşayacak Gökman’ın işletmeciliğini yaptığı Çöpçü Acıbadem yaz dönemine gelmesine rağmen açıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi gördü.

Gökman, “Yaz dönemi İstanbul’daki restoranlar için düşük sezon olarak görülse de Ramazan ayı başlamadan 3 gün önce restoranı açmak istedik. Restoranımızın test yemeklerini yaparken, ilk müşterimiz geldi ve çöp şiş yemek için çok ısrarcı oldu. Biz de kırmadık kendilerini. Restoranımızı akşam 18:30’da açtık. Hiç duyuru yapmadan sadece ilk müşterimizi görenlerin restorana akın etmesiyle büyük bir şaşkınlık yaşadık. Müşterilerimize çöp şiş yetiştirebilmek için bu yoğun talep karşısında komilik, garsonluk yaptım. Üç saat açık tuttuğumuz restoranımız 11 şubesi olan Çöpçü restoran zincirleri arasında 1’nci sıraya yükseldi” dedi.

Her porsiyonda 14 çöp şiş sunuluyor
Çöpçü’nün mönüsünde sadece 3 tat mevcut. Çöp şiş, köfte ve sucuk. Çöp şiş, küçük etlerden Ege üsulu servis ediliyor. Her porsiyonda 14 çöp şiş sunuluyor. Yanında mangalda kızarmış domates, soğan ve biberle servis ediliyor. Etler günlük geldiği gibi müşterilerin gözü önünde pişiriliyor. LCD’ler aracılığıyla müşteriler etlerinin nasıl pişirildiğini canlı olarak izliyor. Etin yanında sunulan sınırsız lavaş seçeneği için 2 kişilik tandır ustaları çalışıyor ve lavaşlar tandırda yine müşterilerin gözü önünde pişiriliyor.

Özellikle çocuklar tandır ustasının lavaşı pişirmesini büyük bir heyecanla izliyor. Fiyatlar son derece ekonomik. Bir porsiyon çöp şiş, salata, sınırsız lavaş ve çayla birlikte kişi başı 15 TL ödeniyor. 4 kişilik bir aile 60 TL ödeyerek restorandan ayrılıyor. Restorana gelen tüm etler ve sebzeler günlük olarak sipariş ediliyor. Etin sadece belli bölgesinden çöp şiş yapıldığından her gelen aynı tadı alması sağlanıyor.

İzmir lokması ve cevizli sarma favoriler arasında
Çöpçü’de 3 çeşit tatlı sunuluyor. İzmir lokması, cevizli sarma ve fıstıklı kadayıf. Tatlıların hepsi günlük olarak geliyor. Cevizli sarma elde açılan yufkadan yapılıyor ve son derece hafif olması nedeniyle en rağbet gören tatlı. İzmir’in meşhur lokmasını daha önceden tatmış herkesin favorisi ise lokma. Cevizli sarma ve fıstıklı kadayıfın porsiyon fiyatı 6 TL. İzmir lokması ise 4 TL’den satılıyor.

Selçuk ve Aydın Ortaklar’ın ünlü çöp şişini İstanbul’a getirerek ‘ÇÖPÇÜ’ markasını yaratan Çöpçü Gıda A.Ş, Kozyatağı, Suadiye ve Kavacık’ta açtığı restoranlardan sonra şimdi de franchise vermeye hazırlanıyor. Ortalama 120 bin TL’ye mal olan restoranlar için, yatırımın geri dönüş süresinin ise 6 ila 8 ay olduğu belirtiliyor.

Çöpçü Gıda yöneticileri, günde 250-300 kişiye servis veren ÇÖPÇÜ restoranlarını İstanbul’un konut ve işyeri nüfusunun yoğun olduğu ilçelerinde hızla büyütmeyi hedeflediklerini söylüyor.