+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 2 in 2

Konu: Sorularla Elektronik Pasaport Teslimat e-Pasaportumu Nereden Alabilirim?

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Sorularla Elektronik Pasaport Teslimat e-Pasaportumu Nereden Alabilirim?
  e-Pasaportumu nereden alabilirim?
  Vatandaşlarımızın müracaat aşamasında bildikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkot numarası ile birlikte aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti verilmektedir.

  Yurt içi başvuru sahiplerinin e-Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (müracaatta belirtilen) adreslerine gönderilmektedir. e-Pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için ismi belirtilen kişiye teslim edilmektedir.
  Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 defa ulaşılamaması durumunda e-Pasaport gönderileri 7 gün süre ile teslim alınmak üzere Posta Merkezinde bekletilmektedir. 7 gün içerisinde Posta Merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, ilgilisi tarafından teslim alınana kadar muhafaza edilmek üzere müracaat ettikleri Pasaport Birimine gönderilmektedir

  Yurt dışı başvuru sahipleri ise e-Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alabileceklerdir.

  e-Pasaportumun yurtdışı adresime gönderilmesi mümkün mü?
  Yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin e-Pasaportlarının şu aşamada yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmesi öngörülmektedir.


  Yurtiçinde yaşayanların e-Pasaportları doğrudan adreslerine gönderilebilirken yurtdışında yaşayanların e-Pasaportları niçin adreslerine gönderilmiyor?

  Yurt içinde yaşayanların eski pasaportları e-Pasaport başvuruları sırasında iptal edilecek ve başvuru sahibinin e-Pasaportunu alması için tekrar başvuru merkezine gelmesine gerek kalmayacaktır.

  Öte yandan, bilindiği gibi yurtdışında pasaport aynı zamanda kişinin kimliği yerine de geçmekte ve birçok resmi işlemde kullanılmaktadır. Bu nedenle, e-Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın başvurusu sonuçlanıp yeni pasaportlarını alıncaya kadar geçecek süre içinde pasaportsuz kalmalarını önlemek amacıyla mevcut pasaportları başvuru sırasında iptal edilmeyecektir. Yeni pasaport, başvurulan temsilciliğe ulaştığında başvuru sahibi misyona davet edilecek ve eski pasaportun işlem sayfaları iptal edildikten sonra e-Pasaportu iptal edilmiş eski pasaportla birlikte başvuru sahibine imza karşılığında teslim edilecektir.

  Bu nedenle, yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin e-Pasaportlarının yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmesi öngörülmektedir.

  PTT tarafından adrese gönderilen pasaportlar için bir ücret ödemem gerekiyor mu?
  PTT tarafından adrese gönderilen pasaportlar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

  e-Pasaport için başvurduğumda eski pasaportum hemen iptal edilecek mi? Öyleyse, e-Pasaportum bana teslim edilene kadar pasaportsuz mu kalacağım?

  Yurt içinde yaşayanların
  eski pasaportları e-Pasaport başvuruları sırasında iptal edilecek ve başvuru sahibinin e-Pasaportunu alması için tekrar başvuru merkezine gelmesine gerek kalmayacaktır.

  Bilindiği gibi yurtdışında pasaport aynı zamanda kişinin kimliği yerine de geçmekte ve birçok resmi işlemde kullanılmaktadır. Bu nedenle, e-Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın başvurusu sonuçlanıp yeni pasaportlarını alıncaya kadar geçecek süre içinde pasaportsuz kalmalarını önlemek amacıyla mevcut pasaportları başvuru sırasında iptal edilmeyecek, vatandaşlarımız e-Pasaportlarını teslim alıncaya kadar mevcut pasaportlarını kullanabileceklerdir.

  Bu nedenle, yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin e-Pasaportlarının yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmesi öngörülmektedir.

  e-Pasaportumu başvuru yaptıktan kaç gün sonra alabilirim?
  Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır.
  Kişiselleştirilmiş e-Pasaportların yurtiçinde doğrudan başvuru sahiplerinin adreslerine 2-3 günlük bir sürede teslim edilmesi öngörülmektedir.

  Yurt dışından yapılan başvurularda ise e-Pasaportlar tanzim merkezinden yurt dışı başvuru merkezlerine (Büyükelçilikler, Başkonsolosluklar) gönderilecek ve başvuru sahiplerine bu merkezlerde teslim edilecektir. e-Pasaportların yurt dışı başvuru merkezlerine 5-7 gün içinde ulaştırılması öngörülmektedir.

  Sonuç olarak, e-Pasaportların başvuru sahibine yurtiçinde ortalama olarak 3-4 günde; yurt dışında 6-8 günde ulaştırılması öngörülmektedir.

  Başvurumu nasıl takip edebilirim?
  e-Pasaport başvurusunu randevusuz veya sitemizden randevu alarak yapmış olan başvuru sahipleri, müracaat aşamasında bildirdikleri mail adreslerine ve cep telefonlarına SMS yoluyla bildirilen barkot numarası ile başvurularının durumlarını PTT | Ana Sayfa web adresinden, 444 1 788 nolu PTT çağrı merkezinden ve PTT merkez şubelerinden, temin edebilecekleri e-devlet şifresi ile www.türkiye.gov.tr web adresinden takip edebilmektedirler.
  Sitemizden randevu alarak başvuruda bulunmuşsanız, başvurunuzun durumunu TC Kimlik numaranız ve başvuru referans numaranızla bu sitede yer alan “Online Başvuru İzleme” bölümünden ya da e-Pasaport Çağrı Merkezi’ni (0 216 444 30 20) arayarak da sorgulayabilirsiniz.

  e-Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi?
  e-Pasaportunuz, başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.

  e-Pasaportlar niçin başvuruda bulunduğum şehir ya da konsoloslukta düzenlenmiyor?
  Kişisel bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de e-Pasaportlar merkezi tanzim biriminde düzenlenmektedir. 2. #2
  adnan
  Guest

  çok acil lazım bna pasaport
  ben 8 gün oldu pasaport müracaatı ettim ama daha gelmedi neden acaba+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 29-04-2011, 01:09 AM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 29-04-2011, 12:31 AM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2011, 10:13 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •