+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Biyometrik Fotoğraf Nedir? e-Pasaport Biyometrik Fotoğraf Örneği Elektronik Pasaport

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Biyometrik Fotoğraf Nedir? e-Pasaport Biyometrik Fotoğraf Örneği Elektronik Pasaport
  Biyometri nedir? Biyometri, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir. e-Pasaportlarda yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılması mümkündür. Bunlardan göz bebeği biyometrisine dünyada henüz geçilmemiş olmakla birlikte bazı ülkeler tarafından bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.

  Biyometrik fotoğraf nedir? Nerede çektirebilirim?
  Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

  ICAO standartlarına göre üretilen e-Pasaportların kimlik sayfasında fotoğraf bölümü için ayrılan bölümün ebatları 35 mm. X 45 mm. olacak şekilde belirlenmiştir.

  ICAO standartlarına göre üretilen e-Pasaportların kimlik sayfasında fotoğraf bölümü için ayrılan bölümün ebatları 35 mm X 45 mm olacak şekilde belirlenmiştir. Ancak başvuru sırasında kullanılacak fotoğrafların tarayıcı tarafından algılanabilmesi için mutlaka 35 mm x 45 mm ebatından büyük olması gerekmektedir. Bu nedenle, biyometrik özellikte olması şartıyla,İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm olarak belirlenmiştir . Aksi takdirde, başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bu pasaportlar tanzim sırasında kalite kontrolden geçemediği için iptal edilebilmekte, bu durumda da yeniden başvurmanız gerekebilmektedir. Bu nedenle, çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususunun fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir.

  Tüm fotoğrafçılarda biyometrik vesikalık çektirmek mümkündür.

  e-Pasaportun kimlik sayfasındaki biyometrik vesikalık fotoğrafın örneği aşağıdaki gibidir:

  Name: biyometrik_fotograf.jpg
Views: 2317
Size: 21.2 KB


  Çocukların e-Pasaportlarına fotoğraf yapıştırmak gerekir mi? ICAO mevzuatı ve Pasaport Kanunu uyarınca tüm e-Pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunludur.

  Biyometrik fotoğraflarda rötuş kullanılabilir mi? Teorik olarak kimliğinizin tespit edilmesine engel olmayacak ölçüde yapılan rötuşlar bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak seyahat edeceğiniz ülkenin sınır makamları tarafından kimlik tespitinin kolayca yapılabilmesi ve işlemlerinizin kısa sürede tamamlanması için rötuşsuz fotoğraflar tercih edilmelidir.

  Biyometrik fotoğraf çektirirken ceket, kravat vb. kullanmak gibi belli bir kıyafet zorunluluğu var mıdır? Hayır. Biyometrik fotoğrafınızı dilediğiniz kıyafetinizle çektirebilirsiniz.


  Last edited by HODJ@; 30-04-2011 at 09:37 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. 19 Mayıs Oratoryosu Örneği
  By sinifci_ahmet in forum Törenler & Şiirler & Sunumlar
  Yanıtlar: 1
  Son Mesaj: 11-05-2011, 10:35 AM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 29-04-2011, 12:31 AM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2011, 10:13 PM
 4. C # ile Nüfus Artışı Örneği
  By hyrmrc in forum C, C#, C++
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 06-04-2011, 02:28 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •