+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 7 in 7

Konu: Ünal Aysal Kimdir? Galatasaray Başkanı Ünal Aysal Biyografisi Hayatından Kesitler

                  
   
 1. #1
  HaleBerry
  Guest

  Ünal Aysal Kimdir? Galatasaray Başkanı Ünal Aysal Biyografisi Hayatından Kesitler
  Name: unal_aysal_kimdir_unal_aysal_biyografi_galatasaray_baskani.jpg
Views: 12646
Size: 30.8 KB


  Ünal Aysal Kimdir ?


  1941 İstanbulda doğan Ünal AYSAL, orta öğrenimini 1960 yılında Galatasaray Lisesinde, Yüksek öğrenimini de İsviçre - Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de muadelet diploması aldı.

  Galatasaray Lisesinden mezun olduğu 1960 yılından itibaren, çalışma hayatına başlayan Ünal AYSAL, 1970-72 yıllarında Koç Holding bünyesindeki Ram Dış Ticaret şirketinde ihracat koordinasyonundan sorumlu olarak görev yaptı.

  1973 yılı başında Brüksel'deki bir şirketin ticaret müdürü olarak çalıştı. 1974 yılında da Unit International'i kurdu. Bu şirkette, ilk 10 yıllık dönemde demir çelik ve sanayi mamulleri satışı ve petrol swap işlemleri yaptıktan sonra, 1984 de petrolün yanı sıra, elektrik üretimi ve anahtar teslim santral inşa ve finansmanı projelerinde ihtisaslaştı.

  Bu arada, Türkiye ve İran'da elektrik santralleri kuran Ünal AYSAL, daha sonra temiz enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine ağırlık verdi.

  Ünal AYSAL, bu alandaki çalışma ve başarılarının yanında turizm sektörü ile de ilgilendi; Antalya Kemer'de, biri 450, diğeri 370 odalı 5 yıldızlı oteller kurdu. Ayrıca İstanbul Boğazda bir butik otel sahibidir.

  Ünal AYSAL'ın, 1000 kişinin çalıştığı Unit grubunun çatısını oluşturan 23 şirketin yönetim kurulu başkanı olarak yürüttüğü girişimlerden başka, bazı yatırımcı Avrupa şirketlerinin yönetim kurullarında da faal olarak çalışmaktadır.

  1999 yılında, Türkiye'yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, Bakanlar Kurulu kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından verilen Yüksek Liyakat Madalyası ile onurlandırılmıştır.

  İktisadî Araştırmalar Vakfı, Tez Değerlendirme Yarışmasının sponsorluğunu üstlenen Ünal Aysal'ı, her yıl bu amaçla yapmış olduğu katkılardan dolayı şeref üyeliğine seçmiştir.

  Adını son 5-6 yıldır kamoyunun duyduğu birisidir.

  Ekşi Sözlükten Bazı Yorumlar

  "galatasaray'ın potansiyel abramovic'i"

  "
  1970'lerde koç 'un ram dış ticareti'nde çalıştığı günlerde evine giderken yanında çocuğu varken bir polis memuruyla tartıştığını ve olayın artık türkiye'de yaşamama sebebi olduğunu anlatan ve belçika 'ya yerleşen iş adamı. enerji sektöründe faaliyet gösterir. turizm sektöründe güneyde 6-7 otelin de sahibidir. son olarak kuruçeşme'de les ottomans 'ı açtı."

  "ileride galatasaray spor kulübüne başkan olmasını istediğim işadamı. nedenlerinide izninizle saymak istiyorum.şimdiye kadar seçim vaatlerini hepimiz az çok ezberledik. şunu yapıcam bunu yapıcam diye. ama hiç bir kimse hatta çoğu başkan olmasına rağmen bu vaatlerini yerine getirmedi.en yakın örneği 3 yıldız artı bütün borçlar biticek vaadiyle özhan canaydındır. şuan galatasaray'da ne yıldız var nede borçlar bitmiş durumda. üstüne kulüp yüz milyon dolardan fazla borçlanmış.burda devreye ünal aysal giriyor.

  bu beyefendi 2000 yılında kulübe üye olduğundan beri her dar anımızda bize el uzatmış. üstelik sessiz sedasız. "futbolcuların parası ödenmemiş ünal abi yetiş" , "aig'den hisselerimizi alamadık ünal abi yetiş" , "galatasaray adası restore edilicek ünal abi yetiş" , "teminat mektupu lazım ünal abi yetiş" . şu sıralar özhan canaydın'ın çekilmesiyle kulislerde ünal aysal destekli bir yönetimin seçilmesi konuşuluyor.kendisi henüz 10 senelik üyelik gerekliliğine sahip olmadığı içim başkan olamıyor o yüzden yönetici olarak yönetimde bulunacağı bir formül bulunmuş. ileride galatasaray'ı holdingleştirerek 5 üye tarafından yönetilmesini planlıyor. şimdi hepimiz biliyoruzki lisesi galatasaray camiası aziz yıldırım veya abrahamovic(nasıl yazıldığını bilmiyorum bakmayada üşendim) tipi kulübe para yağdırıp gücü eline geçiricek bir başkana sıcak bakmıyor. lakin hepimiz gördükki lise bilinciyle yanıp tutuşan başkanlarımız kulübe pek bir katkı sağlayamadı. özhan canaydın ilk seçildiği sene cem uzan destekli olduğu için ateş ünal erzen başkan seçilememişti. nedeni cem uzan'ın kulübü ele geçirmesinden korkmalarıydı. şimdi gene aynı şey olmasından korkuyorum açıkcası. açıkcası benim kulübün ele geçirileceği gibi bir korkum yok zira taraftar olarak kendi kulübümüz üzerinde bir etkimiz yok , bundan korkanlar lise mezunu kongre üyeleri.ne olmuş aziz yıldırım gibi kulübü mali açıdan destekleyecek biri seçilicekse. fenerbahçe'nin şuan geldiği durum apaçık ortada. borçları neredeyse sıfırlanmış , önemli yıldızlara sahip , avrupa kupalarında iyi giden bir fenerbahçe. ünal aysal'ın bu pozisyonda bizim kurtarıcımız olması belki tek çözüm yolu.

  galatasaray taraftarı sorunlarını halletmiş bir galatasaray istiyor. bunun nasıl veya kimle olacağı önemli değil. ister ünal aysal olsun ister bir başkası.azıcıkta kendi dertlerinizi ve güç hırsınızı bırakıp bu taraftarın sesini dinleyin."


  " bir iş adamı. aşağıda kendisiyle ilgili turgay şeren'in bir yazısı var.

  galatasaray'da konuşulan şu anda yazımın başlığı... yani elinde %21 g.saray hissesi bulunan ünal aysan, yandaşları ile birlikte g.saray'ı holdingleştirip hisse senetlerini arkadaşlarına aldırıp sonunda da g.saray'ın tek hakimi, tek sahibi olmak istiyor. aynı chelsea kulübü'nün şu anki rus sahibi abramovich gibi..

  abramovich, bastırdı ingiliz poundlarını, chelsea'nin tek sahibi oldu. şimdi ünal aysan da bu ideal peşinde olmalı ki yakın arkadaşları ile birlikte ilk adımlarını attılar. nedir bu ilk adım; yukarıda da yazdığım gibi g.saray'ı bir holding şekline çevirmek.

  kimdir bu ünal aysan? söylenene göre trakya'daki tesislerinden yılda 70-80 milyon dolar kazanan bir işadamı. g.saray lisesi mezunu ve şu an elinde g.saray'ın %21 hisse senedi var. bu hisse senetlerini aig'den 32 milyon dolara geri aldı. hatırlayın; g.saray 24 milyon dolara aig'ye %21 hisseyi satmış, herkes de bayram etmişti, g.saray kurtuldu diye... ben ve birkaç kişi bu hisse senedi satışı değildir, bu %20-25 faizli bir borç alımıdır diye bas bas bağırdık, çağırdık ama o günkü başkan faruk süren ve yandaşları öyle güzel aig propagandası yaptılar ki, aynı ali sami yen stadı'nın maketi ve projesi gibi galatasaray genel kurulu ve tribündeki galatasaraylılar en ufak bir şüpheye düşmeden aig'nin peşinden gittiler. aig her sene 4.5 milyon dolar verdiği 24 milyon doların karşılığında faiz aldı. yani ben haklı çıktım... 4.5 milyon dolar, 24 milyon doların hemen hemen %20'si değil midir?

  sonra aig, g.saray'ı sıkıştırmaya başladı, yönetimine tam sahip olmak istedi ve dedi ki 'ya hisse senetlerini alın ya da dediklerimi harfiyen uygulayın..' işte ünal aysan 8 milyon dolar fark ödeyerek g.saray yönetimine destek çıkarak 24'e satılan hisseleri 32'ye geri aldı. şimdi o, yılda 5 milyon dolar faiz alıyor, g.saraylı olduğu için alacağına ilave ettiriyor. ünal aysan, g.saray adasını da kiralayıp adını 'buz adası' yaptı. herhalde şimdi g.saray ismine bir ünal aysan ilave etmek istiyordur. bunu yaşayacağız ve göreceğiz..."

  "galatasaray'a yakışacak başkandır. bu kadar zengin olup bu kadar mütevazi bir adam görmek çok zordur. acaip güleryüzlü, bilgili, akıllı ve vizyon sahibidir. bırakın galatasaray için türk sporu için büyük kazanç olacaktır. eğer başkan olursa bülent tulun'u sık sık ekranlarda görebileceğinizin garantisini de şimdiden verebilirim.
  "

  "ne zaman turkiyede ekonomik sorunlardan konu acilsa , biri cikip bor minerallerinden bahseder , bir gun bor sayesinde turkiyenin dunyaya hukmedeceginden dem vurur , umut saçar .
  iste unal aysal da galatasaray in bor mineralidir . isler ne zaman sarpa sarsa bilindik serveti yuzunden adi baskanlik / golge baskanlik icin gecer . kendisi su ana dek hic dogamamis olan umut isigidir . yillardir agizlardan dusmeyen ismi ve karun gibi zengin oldugu bilgisi ; kendisinin gelip çat diye efsane baskan olmasini beklentilere eklemektedir .

  unal aysal gelip gs'yi sampiyon yaparsa kendisine les ottomans da bir aksam yemegi ismarlayacagim .
  "


  Last edited by HaleBerry; 14-05-2011 at 07:28 PM.

 2. #2
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802  HAKKINDA 2004'TE ÇIKMIŞ HABER

  Galatasaray Kulübü'nü AIG'yle olan borç krizinden çıkaran ve 15 milyon doları cebinden ödeyerek Sportif A.Ş'ye ortak olan Ünal Aysal, bu operasyonuyla bir anda kamuoyunun en merak ettiği kişilerden biri oldu.  Sürpriz finansör Ünal Aysal'ın Galatasaray'a akıttığı 15 milyon doların kaynağı, Sayıştay'a göre, 'fahiş fiyatla elektrik satışı'.
  Galatasaray Kulübü'nü AIG'yle olan borç krizinden çıkaran ve 15 milyon doları cebinden ödeyerek Sportif A.Ş'ye ortak olan Ünal Aysal, bu operasyonuyla bir anda kamuoyunun en merak ettiği kişilerden biri oldu.  DEVLET 'FİYATI İNDİR' DİYOR, O YANAŞMIYOR
  ÜNAL Aysal, 'yap-işlet-devret' modeliyle kurduğu doğalgaz santralından devlete 10 cent gibi yüksek fiyatla elektrik satıyor. Enerji Bakanlığı 'Size aşırı para ödüyoruz. Gelin bunu düzeltelim' diyor ama Aysal kabul etmiyor.  SAYIŞTAY: 872 MİLYON DOLAR ZARAR VERDİ
  SAYIŞTAY raporuna göre, yatırım tutarının şişirilmesi ve elektrik fiyatının yüksek tutulması nedeniyle Aysal'ın şirketi, kamuyu altı yılda 872 milyon dolar zarara uğrattı. Ünal Aysal'a gelen para hemen döviz olup yurt dışına uçuyor.

  Devlete pahalı elektrik satıyor
  Sıkıntılı günler geçiren Galatasaray'ın AIG ile ipleri koparmasını sağlayan 14.6 milyon doları veren işadamı Ünal Aysal, Türkiye'nin gündemine oturdu Türkiye'ninn ilk doğalgaz çevrim santrallerinden birini kuran Aysal'ın, devlete çok yüksek fiyattan elektrik sattığı biliniyor. Zaten Aysal da bunu kabul ediyor.
  AIG ile iplerini koparan Galatasaray'a ihtiyaç duyduğu paranın 14.6 milyon dolarlık kısmını cebinden çıkarıp veren, kalan 9 milyon dolar için de garantör olan işadamı Ünal Aysal, bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. 1972 yılında Türkiye'yi terk ederek Belçika'ya yerleşen Aysal, enerji piyasası çevreleri ve Galatasaray Camiası'nda az çok tanınıyor. Galatasaray kulislerinde konuşulanlara göre, Aysal, mevcut yönetime nakit para sağlayıp, ekonomik rahatlama imkanı tanımasına rağmen, kongrede Özhan Canaydın'a karşı Mehmet Cansun'u destekleyecek. Ancak şimdi kulislerdeki söylentilerden çok Aysal'ın servetinin kaynağını merak ediyor. Galatarasay'ın ihtiyaç duyduğu paranın 14.6 milyon dolarlık kısmını kredi almadan, tamamen kendi kaynaklarından karşılayan Aysal, Türkiye'deki Uni-Mar Doğalgaz Çevrim Santrali ve turizm yatırımları ile de tanınıyor. 1996 yılında Türkiye'nin ilk özel elektrik santrallerinden biri olan Uni-Mar'ı Belçika, Japon ve İngiliz konsorsiyumu ile inşa eden Aysal, bu projelerin ardından da Ortadoğu'da dört adet elektrik santrali ile İran'da da bir santral kurdu.  ENERJİ SEKTÖRÜNÜ SEVİYOR
  ENERJİ, Aysal'ın özel ilgi alanlarından biri. Ancak özellikle Türkiye'de yap-işlet-devret modeliyle kurduğu Uni-Mar Doğalgaz Çevrim Santrali, aynı dönemde devreye giren diğer üç santralle birlikte sürekli kamuoyunun gündeminde. Yaklaşık bir yıldır Enerji Bakanı Hilmi Güler, alım garantili yap-işlet- devret santrallerinin sahipleriyle fiyatın düşürülmesi için pazarlık yapıyor. Ancak onlar, 'arkamızda uluslararası finans kuruluşları var. Onları ikna edemeyiz' diyerek fiyat indirmeye yanaşmıyor. 'Buy out', tahkim söylentileri havada uçuşuyor. Bu santral sahiplerinin arasında Aysal da bulunuyor. Uni- Mar'ın bu yılki satış tarifesinin 10 cent civarında olduğu biliniyor. İddialara göre Aysal devletten aldığı enerjinin bedelini de Türkiye'de tutmuyor. Hemen dövize çevirip yurtdışındaki şirketine aktarıyor. Aysal, doğalgaz alıyor elektriğe çevirip devlete satıyor. Devlet ihtiyacı olsa da olmasa da 20 yıl boyunca Aysal'dan elektrik almak zorunda. Çünkü yapılan sözleşmede devlet yatırım karşılığında 'alım garantisi' veriyor. Üstelik şirketin belirlediği fiyattan. Diyelim ki santralde kullanacağı doğalgazı 4 cente alıyor. Üstüne işletme maliyeti ve yatırım bedelini de ekleyen Aysal, devlete elektriği 10 centten satıyor.  'EVET, PAHALI SATIYORUM'
  DEVLET bir yandan ucuz fiyat için üretici firmaları ikna etmeye çalışırken diğer yandan Sayıştay, Hazine gibi kurumlar olayın vahametini gösteren raporlar hazırlıyorlar. Raporlarda sürekli söz konusu santrallerin devlete nasıl pahalı elektrik sattığı anlatılıyor. Gerçi Aysal, daha önce verdiği bir röportajında da 'Evet, devlete elektriği pahalı satıyorum' diye itirafta da bulunmuş, bu durumun sebeplerini de şöyle sıralamıştı: '1992 yılında bu santrallerin yapımı gündeme geldiğinde Türkiye'nin şartları çok farklıydı. O sırada birinci öncelik yabancı sermayeyi bu sektöre getirmekti. Ama o zaman idareciler, pahalı elektrik alma gayesi ile değil eşantiyon gibi pahalı da olsa yabancı grupları bu alana sokmak istiyorlardı. Resmen eşantiyondu yani. Çünkü o dönemde yabancı sermaye Türkiye'ye negatif bakıyordu. O sırada biz dolar bazında yüzde 12 faizle kredi bulduk ve bu da yatırımın maliyetini artırdı.'


  BU NASIL KAZANÇ?
  AYSAL, kendini böyle savunsa da Sayıştay'ın henüz resmi olarak yayımlanmayan ancak başta Enerji Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlara gönderdiği Yap-İşlet-Devret santrallerle ilgili taslak raporunda zehir zemberek tespitler yer alıyor. Sayıştay öncelikle Uni-Mar'da yatırım bedelinin şişirildiği görüşünde. Raporda bu şöyle ifade ediliyor: 'Fizibilite raporunda 202 milyon dolar, imtiyaz sözleşmesinde 235 milyon dolar, DİE'ye 98.8 milyon dolar bildirilen yatırım tutarı, 70 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Şirketin 1996-2001 yılları arasında kullandığı dış borç kütüğüne kayıtlı olan 409 milyon dolar tutarındaki kredinin, 383 milyon dolarlık kısmı yatırım için kullanılmamıştır. Şirketin 5. yılda dolar bazında yıllık kazancı yüzde 30'a çıkmaktadır. Bu marj kabul edilemeyecek kadar yüksektir. İlkin 6.51 cent/kwh olarak belirtilen enerji birimi fiyatı, 7.91 olmuştur. Tüm bu uygulamalar sonucunda 6 yıllık işletme döneminde uğranılan kamu zararının, 2003 yılı sonu itibariyle değeri 872 milyon dolar olmuştur. Devlet, 6 yıllık işletme süresi içinde santralın yatırım tutarının 12.5 katı kadar zarara uğramıştır.' Sayıştay bu tespitleri yaptıktan sonra santralin daha ikinci yılın başlarında yatırımda kullandığı özkaynağın tamamını geri aldığının da altını çiziyor. Ardından da şu öneri yapılıyor: '2002 değeriyle ödenen 451 milyon dolar tutarındaki fazla ödemenin tahsili yolları aranmalıdır.'

  Polisten tokat yiyince Belçika'ya yerleşti


  ÜNAL Aysal, 1972 yılından bu yana Belçika'da yaşıyor. Ancak oraya gidişinin ilgniç bir öyküsü de var. 1971 yılında Aysal, Tarabya'daki evinde eşi Ahu Hanım ve minik kızı Ala ile otururken, bir polis aracı durmaksınız korna çalmaya başlıyor. Minik kızının korkması üzerine polise 'korna çalmaması için ricada' bulunmak üzere aşağıya inen Aysal, sinirli polisler tarafından tartaklanıp önce karakola sürükleniyor ardından hakaret ve dayağa maruz kalıyor. O sırada Ram Dış Ticaret'te parlak bir kariyeri olan Aysal, 'Ben burada hiçbirşey yapamam diyerek' tası tarağı toplayıp Belçika'ya gidiyor ve bu ülkeye yerleşiyor. 3. #3
  Uzman Çavuş
  Katılım Tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  258  enerji sektöründen geliyorsa parada boldur Aysan Başkanda, inşallah gs yi adnan polattan daha kötü yönetmez bir fenerli olarak galatsaray ın şimdiki durumuna üzülüyorum, onlar iyi olsun ama hep 2 numara olsun.. 4. #4
  Administrator
  Katılım Tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  58  güya 100 milyon euro bütçeyle geliyormuş ama antrenör adayları, gerets ve fatih terim ))) 5. #5
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  111  kendisi baya kariyerli ama en büyük eksikliği içindeki fener düşmanlığı bu düşmanlık ünal aysal ı yedi bitirdi be.. 6. #6
  Erkan KONYA
  Guest  kıymetli başkanım ünal aysala benimde sizden bir istegim olacak . Gönderdigim fakx ve mektubumun cevabını en kısa zamanda tarafıma gönderilmesine arz ederim . MUSTAFA Tütüncüoglu. AYDIN| Bozdogan merkez ilkögretim okulu 7. #7
  Misafirerkan konya
  Guest

  sayın gs başkanına mesaj
  sayın başkanım ben bir gs taraftarı olarak çok üzülüyorum nedeni halen daha tarafıma bir cevap verilmedi hani biz hep bir bütündük hani iyi ve kötü günde birbirimizin yanındaydık benim mektubumu okursanız ve cevap verirsemiz daha mutlu olurum ben durumumu mektupta dile getirdim beni anlamanızı istiyorum merkez ilköğretim okulu bozdoğan -aydın+ Konuya Yorum Yap

LinkBacks (?)

 1. 01-03-2013, 10:48 PM
 2. 15-02-2013, 05:13 PM
 3. 04-02-2013, 03:34 PM
 4. 21-11-2012, 12:13 AM
 5. 18-10-2012, 11:07 AM
 6. 17-10-2012, 08:38 AM

Benzer Konular

 1. Ünal Aysal'ın Hedefindeki Yabancılar..
  By Neo in forum Galatasaray
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 12-05-2011, 09:55 AM
 2. Ünal Aysal'dan Luce sürprizi
  By Neo in forum Galatasaray
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 06-04-2011, 08:49 AM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 25-03-2011, 01:44 PM
 4. Adnan Öztürk'ün "Ünal Aysal" memnuniyeti
  By Neo in forum Galatasaray
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 24-03-2011, 01:22 PM
 5. Ünal Aysal resmen aday
  By Neo in forum Galatasaray
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 23-03-2011, 09:52 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •