1. Nokia 5800 XpressMusic Cep telefonu
Nokia 5800 XpressMusic Özellikleri

Dokunmatik ekranı ve gelişmiş işletim sistemi üzerinde sunduğu özelliklerle dikkati çeken cihaz, güçlü olduğu kadar eğlenceli de.


Sonunda beklenen an geldi ve Nokia büyük dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarına adım attı. Önce XpressMusic kategorisinde 5800 ve sonra N serisinin en güçlüsü N97. Şirket uzun bir aradan sonra yeni nesil dokunmatik ürünlerini satışa sunmaya hazırlanıyor. Uzun bir aradan sonra diyoruz çünkü hatırlayacağınız üzere Nokia 7710 ile zaten büyük dokunmatik ekran teknolojisini Symbian işletim sistemi üzerinde sunmuştu.


Nokia'nın 5800 üzerinde mevcut tecrübe ve teknolojilerini bir araya getirdiğini söyleyebiliriz. Apple'ın iPhone atağı sonrasında gözler beklendik bir şekilde mobil iletişim dünyasının bir numaralı markası Nokia'ya yöneldi. Çoğu geç kaldığını düşünse de 5800 ve daha sonra satışa sunulacak olan N97 ile Nokia'nın başarısını sürdüreceği kanısındayız. Şimdi cihazın detaylarına inelim.Nokia 5800 XpressMusic, firmanın mobil müzik ve mobil eğlence odaklı geliştirdiği cihazlardan. Dışarıdan bakıldığında ince uzun ve hafif kalın bir cihaz olan 5800, 109 gramlık ağırlığıyla benzer özellikler sunan rakipleri arasında bir adım öne çıkıyor. Kullanım açısından hafif oluşu oldukça önemli. Ön yüz 16:9 formatında görüntü sunan kaliteli dokunmatik ekranla kaplı. Ekranın altında dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında standartlaşan orta seçim tuşu ve çağrı tuşları konumlandırılmış.

Ekranın hemen üzerinde XpressMusic yazısının hemen yanında medya çubuğu kısayol tuşu, ikinci kamera ve ışık algılayıcıyı görüyoruz. Işık algılayıcısının hemen yanında bariz bir şekilde görülmeyen yakınlık algılayıcısı mevcut. Işık algılayıcısı ekran aydınlatmasını ortam ışığına göre ayarlarken, yakınlık algılayıcısı da konuşmak üzere kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını sağlıyor. Farklı işlevleri de var yazının devamında bahsedeceğiz.Sol yanda stereo hoparlörler, SIM kart ve hafıza kartı yuvaları bulunuyor. SIM kart yuvası "hızlı değiştirilebilir" (hotswap) gibi görünse de kartı takıp çıkarmak için arka kapak ve pili çıkarmanız gerekiyor. Çabuk değiştirilebilir SIM kart yuvasının çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz fakat SIM kartın çıkarılabilmesi için kalem gibi bir nesne kullanma zorunluluğu gerçekten kullanışlılık açısında hiç pratik değil.

Cihazın sağ yanına göz attığımızda ses kontrol tuşları, yaylı kilit tuşu, kamera tuşu ve dokunmatik kalemi görüyoruz. Yaylı kilit tuşu pratik bir şekilde ekran ve tuşları kilitleyip açmaya yarıyor. Cihazın genel kullanımını çok daha pratik haline getiriyor. Pozisyonu ve sertliği kusursuz bir kullanım sunuyor.

Üst yüzde ise özel USB, 3.5 mm kulaklık ve şarj bağlantılarıyla güç düğmesi konumlandırılmış. Çok önemli olmasa da kulaklık bağlantısının cihazın üstü yerine altta olmasını tercih ederdik. Örneğin müzik dinlerken cihazı cebinize kulaklık bağlantısı sebebiyle alt yüzü aşağıya bakacak şekilde yerleştirdiğinizden her çıkardığınızda ters çevirme ihtiyacı duyuyorsunuz.

Cihazın dış malzemesi gerçekten çok kaliteli. Arka kapak kaymayı engelleyen mat plastikle kaplanmış. Ön yüz ekrandan daha çıkık olan yuvarlatılmış bir çerçeveye sahip. Bu çerçeve cihazın ön yüzünü koruma amaçlı veya sadece tasarım açısından tercih edilmiş olabilir. Olmasaydı cihaz çok daha ince algılanırdı diye düşünüyoruz.

Yeni işletim sistemi ve dokunmatik arayüz
Nokia 5800, 77xx modellerini saymazsak Symbian işletim sistemi üzerinde dokunmatik kontrol sunan ilk model. Symbian üzerinde Nokia'ya has bir arayüz olan S60 arayüzü bu modelle 5. versiyonuna ulaşıyor. Biliyorsunuz N serisinde en son kullanılan S60 3.2 idi.
S60 5. versiyon parmakla kontrol edilebilecek şekilde güncellenen bir arayüz. Altyapısı ve çalışma prensibi önceki S60 modellerine oldukça benziyor. Bu da daha önce S60 cihazı kullanmış olanlar için avantaj olarak görülebilir. Çünkü aradığınız her fonksiyonu elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.Nokia N97'nin aksine 5800'ün ana ekranı oldukça boş. Saate dokunduğunuzda saat ve alarm ayarlarına, operatör logosu altına dokunduğunuzda takvim ve profillere, pil simgesine doğru dokunduğunuzda da bağlantı yöneticisine erişebiliyorsunuz. Bu üç ana kısayol da çok rahat bir kullanım sunuyor. Ekranda ana öğe olarak favori kişiler veya uygulama kısayolları görüntülenebiliyor. Kişileri seçtiğinizde belirlediğiniz dört kişinin bağlantı kartlarını görebiliyorsunuz. Kart içerisinde o kişiyle yaptığınız SMS, e-posta ve sesli görüşme detaylarını, hatta RSS beslemesini görebilirsiniz. Uygulama kısayollarını tercihe ederseniz bu sefer de dört uygulama kısayolu ve altına arama kısayolu ekleniyor. Arama ana ekran üzerinden yapılamıyor tıklayıp uygulamayı açmak gerekiyor.
Hem kişiler hem de uygulamalar için kısayol sayısının dörtle sınırlandırılmış olması biraz mantıksız olmuş.
Ekranın en altında ise telefon ve rehbere kısayollar atanmış. Simgeler yeterince büyük olduğundan parmakla rahatça kontrol edilebiliyor.

5800'ün en ilginç özelliklerinden biri ekranın dışında bir dokunmatik kısayola daha sahip olması. Ekranın üzerinde XpressMusic yazının hemen yanındaki medya çubuğu kısayolu sayesinde Müzik, Galeri, Paylaşım, Video ve İnternet fonksiyonlarına erişebileceğiniz menü görüntüleniyor. En çok geçiş yapacağınız uygulamaları barındırdığından kullanımı önemli ölçüde hızlandırıyor. Fakat tuşun her seferinde sorunsuz tepki vermediğini fark ettik. Bazen dokunduğunuzda açılıp hemen kayboluyor, bazense hiç açılmıyor. Dirençsel dokunmatik ekran üzerinde oldukça küçük olmasından kaynaklandığını düşündüğümüz bu sıkıntıyı tırnağınızı kullanarak aşabiliyorsunuz.Ana menüye ekranın altında beyaz aydınlatmalı tuş ile ulaşılıyor. Standart fonksiyonlar arasındaki rehber, takvim, işlem kaydı ve ayarlar S60 cihazlarında şimdiye kadar gördüğümüz şekilleriyle 5800 üzerindeki yerlerini almışlar.Bağlantı ve eğlence
Nokia 5800 güçlü bağlantı seçeneklerine sahip. Bluetooth (A2DP dahil) bağlantısının yanı sıra WLAN, UPnP ve HSDPA bağlantılarıyla hemen her yerde internete erişmeye, diğer cihazlarla iletişime geçmeye hazır. Cihaz müzik odaklı bir model olduğundan çok güçlü bir ses çıkışı sunuyor. Üzerindeki ayrı ses çipi, hi-fi ses veren güçlü stereo hoparlörler sayesinde şimdiye kadar ki en güçlü mobil müzik yeteneklerine sahip. Hem hoparlörlerin hem de kulaklıkla ses çıkışı güçlü, doygun ve en iddialı müzikseveri bile tatmin edecek seviyede. İçerik itibarıyla standart S60 müzik çalar uygulamasını sunan 5800'ün parmakla kontrol edilen arayüzü üzerinde açıkçası daha etkin çözümler beklerdik. Örneğin uygulama içerisinde hafızadaki müzik klasörlerini göremiyorsunuz. Sadece sanatçı ve albüm gibi sıralamalar bulunuyor. Dolayısıyla 8 GB hafıza kartıyla gelen cihazın içine atacağınız binlerce MP3 arasında aradığınızı kolayca bulmak istiyorsanız tüm müzik parçalarının bilgilerini (ID3 etiketleri) doğru bir şekilde girmiş olmanız gerekiyor. Şarkı listeleri oluşturmak ve düzenlemek mümkün fakat bir listeyi dinlerken listedeki parçaları göremiyorsunuz veya çalan parçayı o an geçerli olacak bir listeye atamıyorsunuz. Kısaca şarkı listesi yönetimi yeterli seviyede değil. Bunun dışında ekolayzır ve diğer ayarlar gayet başarılı. Özellikle ekolayzırın ses etkisi çok güçlü ve manuel ekolayzır ayarı yapılabiliyor.
Nokia 5800 mobil cihazlarda sunulan metin giriş yöntemlerinin tamamını içeriyor. Nümerik klavye, el yazısı, mini Q, tam Q klavye seçeneklerinden duruma en uygun veya kendi tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. Her harfi tek tek çizerek kalibre edebileceğiniz el yazısı tanıma sisteminin şimdiye kadar mobil iletişim cihazlarındaki en başarılı uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera ve video
Sahip olduğu 3.2 megapiksel otomatik netlemeli kamerasıyla piyasanın en başarılı görüntüleme cihazı değil fakat günlük fotoğraf ve video ihtiyacını rahatça karşılayabilir. Ortaya çıkardığı sonuçlar açısından başarılı bulduğumuz 5800'ün kamerası yeni eklenen "gece portre" modunda hem flaş hem de uzun pozlama sayesinde az ışıklı ortamlarda çok daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Kamera arayüzü parmakla sorunsuzca kontrol edilebiliyor. Galeri içerisinden fotoğraflara tam ekran ve parmağınızı sürerek bakabiliyorsunuz. Parmak hareketiyle fotoğraf geçişinin biraz daha hızlandırılması gerekiyor.

S60 5. versiyon arayüzün ilk uygulaması olduğundan şüphesiz bazı eksikliklere sahip. Fakat başarılı detaylar da yok değil. Birkaçından bahsetmeye çalışalım. Örneğin Menü tuşuna basılı tuttuğunuzda büyük simgeler halinde açık uygulamaları görüntüleyebiliyorsunuz. Bu menüden kapamak istediğiniz uygulamaya parmağınızı basılı tuttuğunuzda AÇ ve ÇIKIŞ şeklinde iki seçenek çıkıyor. Kullanmadığınız uygulamaları bu yolla kapatabiliyorsunuz. Fakat ana menü ve müzikçalar uygulamaları buradan kapatılamıyor. Menü zaten hiç kapanmıyor bu tamam. Fakat müzikçalar uygulaması kendi seçenekler menüsü içerisinden kapatılabiliyor. Bunun sebebini tam olarak çözemedik.

Genel özellikleri, hafif yapısı, şık tasarımı, dokunmatik ekranı ve gelişmiş işletim sistemiyle günlük hayatınızı oldukça kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getireceğini düşündüğümüz Nokia 5800 üzerinde dahili GPS modülü de mevcut. AGPS desteğiyle birkaç saniyede yerinizi tespit edebilir, Nokia Haritalar uygulaması üzerinden 3 ay bedava adım adım navigasyon hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca Google Maps uygulamasının son versiyonunu da yükleyebilirsiniz. Böylece sokak görünümü dahil harita servisleri açısından bilgisayardan farkı kalmayacaktır.