+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Chip 15 Yaşında

                  
   
 1. #1
  Er
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  8

  Chip 15 Yaşında
  Chip 15 Yaşında
  1996 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlayan CHIP, yayın hayatında başarılarla dolu 15 yılı geride bıraktı ve bugün Türkiye'nin en saygın ve köklü dergilerinden biri konumuna geldi. CHIP'le birlikte son 30 yılda bilgisayar dünyasında zamanda yolculuğa çıkıyoruz.
  1978'de ilk gerçek bilgisayarlar pi-yasaya çıkmıştı, Apple II, yüksek renkli grafikleri ve maksimum 280 x 192 piksel çözünürlüğü ile kullanıcıların beğenisini kazan¬mıştı. En yüksek donanımıyla 3.000 dolar'a satılan Appîe II, tüm Dünya'da 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı. Firmanın kurucuları Steve Jobs ve Steven VVozniak, işin başından beri para kazanan tek insanlar değildi. 1982'de Commodore, efsaneyi C64'ü piyasaya sürdü. "Ekmek kutusu" denilen cihaz 64 KB RAM'i, 320 x 200 çözünürlükte 16 rengiyle ve bugün bile SID ses yongasının eşsiz tınisıyla tam bir hit oldu ve 22 milyondan fazla satıldı.
  1984'de IBM PC AT tamamen yeni bir temel geliştirdi: Cihazın görünümü son¬raki yılların bilgisayar tasarımına ilham verdi. Cihazın içi de dışı gibi diğer üretici¬ler için örnek oldu. Intel'in 286 işlemcisi bu makinelerde kullanıldı. Özellikle Bili Gates IBM PC AT'den iyi kazanç sağladı: Firması Microsoft, bu makineler için MS DÖS işletim sistemini sağladı. Böylece evrensel olarak kullanılabilen bir platform ortaya çıkmış oldu. Böylece yazılımlar farklı sistemler için değil, tek bir sistem için geliştirilebilecekti. Böylece Microsoft imparatorluğunun temel taşı yerleştirilmiş oldu. Sistem yazılımının dışında kullanıcı programları da giderek daha önem-


  Commodore 64, zamanının ef- sanesiydrve 22 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı  MS DOS 1.0
  1980'de MS-DOS işletim sistemi çıktı, Microsoft tarafından öncelikle 8086'lı PC'Ier için geliştirildi.286 işlemci ::V*Wm
  1982'de Intel 80286 işlemcisini piyasaya sürdü, halk ağzında kendisini "ikiseksenaltı" deniliyordu.  PC ATnin (Advanced Technology) form faktörü uzun süre anakartlar ve kasalar için standart olarak kaldı.
  Windows 1.0
  li bir hal aldı. Sistem yazılımlarının dışında kelime işlemciden, tablolama ve grafik programlarına kadar kullanıcı yazılımları da giderek daha önemli hale geldi ve ofislerde ve evlerde giderek daha çok kul-lanılmaya başlandı, bu sayede kişisel bilgisayarlar da giderek ucuzladı. 386dan 486'ya ve sonra Pentium'a kadar Moore yasası geçerli oldu ve halen de geçerli: "Bir yonga üzerindeki transistor sayısı her iki yılda bir iki katma çıkar ve fiyat da düşer". 1990da hızlı donanımlar, Windows 3.0 gibi grafik tabanlı kullanıcı ara- yüzlerinin kullanımını mümkün kıldı. Bu, Mac'in 1984 yılında bile sahip olduğu bir şeydi ve böylece yeni bir kullanıcı de-neyimi ve çalışma şekli ortaya çıkmış oldu: Bir metin dosyası artık, uzantısı daha önce belli bir programla ilişkilendirilmişse, doğrudan açılabiliyordu.
  World Wide Web: İnternetin önlenemez yükselişi başlıyor
  Donanım, ve yazılımlar hızla gelişirken başka bir gelecek teknolojisinin ilk adımları, 90'lı yılların başında henüz yeni atı-lıyordu. Askeri bir araştırma projesi, üniversitelerarası bir ağ haline dönüştü ve sonunda World Wide Web adını alacaktı. İlk başlarda dosya alıp göndermek ve mesaj iletmek dışında
  j.f | CD-ROM
  | 1986'da ilk sürücüler pi- 1 yasaya çıktı, I başlangıçta aşırı İ pahalılardı
  Microsoft Windows'un ilk sürümünü geliştirdi,

  CAMEBOY ■
  Nintendo küçük
  handheld'iyle oyun jkeyfini I 1 mobil hale getirdi. „Mario" ■ He prensesleri kurtarırken, "Tetris^te mumkön olduğunca hızlı bir şekilde blokları üst üste .yığmak gerekiyordu. Japonlar bugüne kadar Gameboy ailesini 200 milyondan fazla satmayı başardılar.
  AMİGA 500
  Amiga 500 Commodor'urren çok astan Arma bilgisayarıydı fiyatı çoğu ev kullanıcısının alabileceği kadar ucuzdu, Amiga 500'le iş yapmayı pek düşünen yoktu, özellikle harika grafik ve ses kalitesiyle oyun bilgisayarı olarak sevildi.
  Linux-Kernel
  Linus Torvalds işletim sistemini geliştirdi, aslında adını „Freax" koymayı düşünüyordu.
  İnternet Türkiye'de
  Biraz gecikmeli de olsa Ekim ayında Hollanda üzerinden Türkiye'deki ilk internet bağlantısı
  CHIP 15 yaşında

  pek bir şey yapılamıyordu. İnternet an¬cak çok daha sonra bir kitle fenomeni ha¬line gelecekti. Sektörün devi Microsoft, bunun geleceğin belirleyici teknolojisi olacağını önceden kestirememişti. Win¬dows 95 için ilk başta bir web tarayıcısı düşünülmemişti ve ancak sonradan kü- rulabiliyordu.
  Şubat 1996'da, yolculuğun nereye gi-deceğini herhalde çoğu kimse kestirèmi- yordu. Ancak CHIP'in ilk Yazı İşleri Mü-dürü Tansel Tüzel, bundan 15 yıl önce ka- ye dünya düzenini iyiye götürecek ilk olay da INTEBŞET'te gerçekleşir." Evet, CHIP'in ilk sayısının kapak konularından biri "INTERNET"ti. Bugün hep birlikte in-ternetin gücüne ve diktatörlük baskısı al-tındaki halkların internet üzerinden bilgi paylaşıp, örgütlenip, daha demokratik bir ülke için isyanına ve devrimine tanıklık ediyoruz.
  Yayınlanmasından sadece 1,5 yıl sonra Türkiye'nin en çok satan bilgisayar dergisi olmayı başaran CHIP> liderliğini bugüne liyordu ve tüm bunları aynı ânda yapabi-liyordu. Bilgi alışverişi yeni bir iş kolu ha-line geldi. Bu, mesela Google'ın kurucula¬rı Sergey Brin ve Larry Page'in dünyanın en zenginleri listesine girmesini sağlaya¬cak bir gelişmeydi. CHIP, Mayıs 1998'de "Tüm yollar internete çıkar" diye yazdı ve bu da kışa zamanda gerçek oldu. Bugün Facebook, YouTube ve bloglar gibi Web 2.0 formatları günlük hayatın vazgeçil¬mez bir parçası haline geldi.
  2004 yılının Mayıs sayısında 100. sa- yımızı 460 sayfalık bir dergi, 65 milyar toplam ödüllü çekiliş ve 3 GD hediyesiyle kutladık. O zamanki büyük ödül olan 4.000 dolar değerindeki süper CHIP PC'nin (zamanının en iyi konfigürasyon- larından birine sahipti) bileşenleri şöy¬leydi: Intel Pentium 4 3|f GHz Extreme Edition işlemci, Intel İ875P anakart, 1 GB DDR 400 memory, 256 MB ATI Radeon 9800 XT ekran kartı, 120 GB sabit disk, Thermaltake Xaser III V2000A 400 watt kasa, Creative Audigy IIZS ses kartı, Crea¬tive Inspire i-3350 hoparlör seti, Asus 4X DVD ReWriter (+;^-19" Philips 109B mo¬nitör. Bu özel sayının 67.900 adetlik top¬lam satışı, sadece bilgisayar dergileri arasında değil, diğer tüm aylık dergiler ara¬sında da tüm zamanların en yüksek satış rakamlarından biriydi.
  İnternet gerçi her şeyi kolaylaştırıyor¬du, ancak beraberinde bazı tehlikeler de getiriyordu: Korsanlar verileri çalıyordu ve en kötü durumda banka hesaplarını boşaltıyordu. Virüsler ve Truva atları PC'leri zombilere dönüştürüyordu ve binlerce spam posta gönderiyordu. CHIP 02/2005 sayısında yeni süper vi¬rüslere karşı uyarıyordu. İnternet Jfl masumiyetini kaybetmişti, Kulla¬nıcıların internetteki hareketleri ve bağlantı verileri toplanıp değer- lendirilebiliyordu. İnternette gizli¬lik diye bir şey artık söz konusu değildi. 2006 yılında 10. yaşımızı ilk defa dergiyle birlikte DVD vere¬rek ve yeni bir dergi tasarımıyla kutladık. Yine Nisan 2008'de 150. sayımızda 150 tam sürüm progra- H ma yer verdik. Ayrıca dergi içer- B ğinde ve tasarımında zamanın ko H şullarına uyarak radikal de- H ğişiklikler yaptık. Bugün bil- H gişayarsız bir hayat düşünmek mümkün değil ve CHIP, 15 yıl H dır teknolojik gelişmeleri en güncel, en tarafsız ve en anlaşı¬lır şekilde okurlarıyla paylaşılıyor.
  leme aldığı "Bugünün Masalları" başlıklı CHIP'in ilk "Seyir Defteri" yazısını şu söz-lerle bitiriyordu: "Ancak bugün sayıları 20.000.000'u bulan, dilleri, dinleri, ırk¬ları, yaşamları farklı insanlar, birbirleriy¬le haberleşip anlaşabiliyorsa ve bu sayı her geçen gün artıyorsa, mutlak mutlu bir Dünya için umutlanabiliriz?. Belki de bundan sonra kimse yalnızlıktan ölmez kadar kesintisiz olarak sürdürmeye devam etti. Teknoloji bu arada o kadar gelişmişti ki, performanslı, taşınabilir bilgisayarlar geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından satın alınabilir hale gelmişti. CHIP, o zamanlar geleceğin dizüstüleri için ağ bağlantıları ve kablosuz veri transferi öngörmüştü. Ancak tüm tahminler hemen tutmadı: Tablet PC'lerin olgunlaşması ve piyasaya çıkması çok uzun sürdü.
  Multimedya: Resimler hareket etmeyi öğreniyor
  CD'lerin ve internetin yaygınlaşmasıyla multimedya PC'lerin dönemi başladı. Bil-gisayarlar artık sadece film izlemek ve müzik dinlemek için değil, e-posta ve dosya alıp göndermek için de kullanılabilir bir kolu haline geldi. Bu, mesela Google'ın kurucula¬rı Sergey Brin ve Larry Page'in dünyanın en zenginleri listesine girmesini sağlaya¬cak bir gelişmeydi. CHIP, Mayıs 1998'de "Tüm yollar internete çıkar" diye yazdı ve bu da kışa zamanda gerçek oldu. Bugün Facebook, YouTube ve bloglar gibi Web 2.0 formatları günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
  PENTIUM işlemci
  x86 yerine artık tüm In-tel işlemciler "Pentium" adını kullanıyordu.
  Windows 95 internet Explorer
  Rolling Stones'un "Start Me Up" parçasıyla Mic¬rosoft yeni bir işletim sistemi çağını başlattı.


  Last edited by onur23; 29-04-2011 at 10:36 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Chip Dergisi Asp.Net Ms Sql Görsel Eğitim Videosu İndir
  By HODJ@ in forum ASP, ASP.NET, MS SQL
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 14-03-2011, 12:10 PM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •