Bir uçaktan esinlenerek tasarlanan Pagani Huayra görücüye çıktı.

Mercedes AMG ile motor alanındaki işbirliğine devam eden Pagani, milyon avro değerindeki hiperspor otomobilini tanıttı.
Araçta çift turbo beslemeli 6 litre hacminde V12 motor kullanılmış. Sadece alt bloğunu Mercedes SL65 Black Series ile aynı olan güç kaynağında, turbo geçikmesinin minimize edilmesi için üst bloğu, pistonlar, turbolar ve manifolt SL65'dekinden farklı.


MOTOR GÜCÜ


Motor 700 beygir güç ve 1000 Nm tork üretiyor. 7 vitesli sıralı şanzıman ile gücünü yere arka tekerleklerinden aktaran aracın kuru gövde ağırlığı 1350 kg (motor sıvıları, yağlar ve yakıt hariç).

PERFORMANS

Performans verileri ile ilgili net bilgi vermeyen Pagani, testler sırasında 0-100 km/s hızlanması 3.3 saniye olarak ölçtüklerini, 370 km/s hıza ulaştıklarını söyledi.

GÖVDE

Araç model ismini rüzgar tanrısı Aymara Huayra Tata'dan almış.

Aracın en ilginç özelliklerinden biri değişken aerodinamik yapısı. Şirket aracın dört köşesindeki gövde panellerinin bir uçağın kanadı gibi hareket ederek yol tutuşunu artırdığını iddia ediyor.

SÜSPANSİYON VE FRENLER


Zonda modelinin yerini alan otomobilin geliştirilmesi 7 yıl sürmüş.

Yükseklik ayarı bulunan süspansiyonlar sadece aracın tümseklerden geçmesini kolaylaştırmıyor, aynı zamanda sert frenlemelerde aracın burnunu yere daha da yaklaştırarak, gövde altından geçen havayı azaltıyor.