Cenevre Otomobil Fuarı 3 Mart’ta kapılarını 81. kez açacak. 13 Mart’a kadar sürecek olan fuar aynı zamanda Avrupa’da yılın ilk otomobil fuarı olma özelliğini de taşıyor. Bu yıl fuarda 170’e yakın dünya ve Avrupa prömiyeri gerçekleşecek. Bu yeniliklerin 40’a yakınını ise son yıllarda bütün fuarlarda olduğu gibi çevre dostu ve alternatif enerji ile çalışan araçlar oluşturuyor. Cenevre’de geçen yıl krizin ardından sadece 100 yeni model sergilenmiş, yine geçen yılın sonunda yapılan Paris fuarında sergilenen 120 yeni araç, krizin bitişinin müjdesi olarak yorumlanmıştı. Cenevre’deki 170 yeni model, sektörün kaybettiklerini geri kazanmaya başladığının önemli bir göstergesi olarak yorumlandı. Fuara bu yıl 7 salonda toplam 80 bin metrekare net alanda 31 ülkeden 260 firma ve yaklaşık 700 farklı marka katılıyor. Her yıl yaklaşık 700 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yıl krizin sona ermesinden sonra, ilk kez bir fuara katılan GTA Motor, De Tomaso ile ve 9 yıldır Cenevre’ye katılmayan SSangyong gibi markalar da dikkat çekiyor.

Türkiye otomotiv pazarı 900 bin adedi bulacak
Fuarda konuşan Renault Euromed Bölge Başkanı Jacques Chauvet Türk otomotiv piyasasının çok iyi bir piyasa olmaya devam edeceğini dile getirerek ''Otomotiv pazarının bu yıl 850 bin ile 900 bin arasında olacağını tahmin ediyorum. ÖTV biraz inebilse hemen bu yıl bile 1 milyonluk pazarı görebiliriz'' diye konuştu. Chauvet, elektrikli otomobilde sübvansiyon gerektiğini, bunun için Türkiye'de 85 kW’ye kadar olan araçlara uygulanacak yüzde 3’lük ÖTV oranlarını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti. Vergi konusundaki değişiklikten ''Çok mutlu'' olduklarını ifade eden Chauvet, gelecekte yeni bir model elektrikli araç üretilmesine karar verilmesi halinde, Oyak Renault fabrikalarının avantaj sağlayacağını kaydetti.

Türkiye’de Nissan üretilecekse ortak mutlaka Oyak olur!
Renault Nissan ittifakının Nissan'ın Türkiye yatırımı konusunda fizibilite çalışmalarının hâlâ devam ettiğini söyleyen Chauvet “Böyle bir görüşme olacaksa Nissan ile Oyak arasında olacaktır. Somut aşamaya gelmedi ama etüt aşamasında. Somutlaşırsa ortağın Oyak’ın yani Renault Nissan ittifakının zaten ortağı olan bir firmanın olması doğaldır” dedi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine de Chauvet, ''Bizler ilk önce işadamıyız siyaset yapmıyoruz” dedi.Ford Otosan’ın ‘miniği’ iki yıl içinde geliyor
Cenevre’de konuşan Koç Holding CEO’su Turgay Durak, verdikleri yatırım kararlarının uzun vadeli olduğunu dile getirerek, yeni bir aracın düğmeye basıldıktan sonra tipine göre 3 ila 4 yılda ancak ortaya çıkacağını söyledi. Durak, Connect’in üretiminin tamamen Romanya’ya kaydırılıp kaydırılmayacağı yönündeki soruyu ise yanıtlamadı. Ford Otosan, yeni Transit için 630 milyon dolar tutarındaki yatırım kararının ardından, yeni bir ticari araç projesi için 368 milyon liralık yeni yatırım teşviki almıştı. Kocaeli’nde Tofaş’ın Minicargo projesi benzeri yılda 100 bin adet küçük sınıfta yeni bir ticari araç üretileceği ve bu üretimin şirketin yıllık 300 binlik kapasitesini değiştirmeyeceği ifade edilmişti.

Fuarda Rahmi ve Ali Koç, Henry Ford’un torunu Elena Ford ile bir süre sohbet etti. Ford Motor Company’nin vârisçileri arasında yer alan Elena Ford, Koç Ailesi ile birlikte uzun yıllara dayanan bir ortaklıklarının olduğunu dile getirerek, bu ortaklığın başarılarının gelecekte de devam edeceğini söyledi