+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: İlk Türk Tankı Altay Özellikleri Fotoğrafları Türk Tankı Altay Video ve Resimleri

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  İlk Türk Tankı Altay Özellikleri Fotoğrafları Türk Tankı Altay Video ve Resimleri  Altay, Türkiye'nin üzerinde çalışmış olduğu yeni nesil muharebe tankıdır. Tasarım çalışmaları devam etmektedir. (MİTÜP) Milli Tank Üretim Projesi çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. seçilmiştir. Tank adını Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusunu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır.

  Genel Bilgiler

  Milli Tank Altay projesinin teknik desteği Güney Koreli Hyundai grubunun alt şirketi Rotem'dir. Altay adı verilen tankın geliştirme, tasarım, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar ödenek ayrılmıştır. Ana muharebe amacıyla tasarlanmakta olan tankın prototip testleri ve kalite çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması, seri imalatın ise 2017 yılında başlaması öngörülmektedir. Güney Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş deneyimlerden de yararlanılması amaçlanmaktadır. Proje bitiminde açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş seçilecektir. Birinci aşamada üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda yükseltilebilir.

  Altayın Tasarımı

  Tank'ın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanıp üretilecek, 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem desteğiyle teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretimi sağlanacaktır. Koç grubu şirketi Otokar 4 prototipin tasarımı ve geliştirilmesi için 500 milyon $ teşvik hakkı kazanmıştır.

  2010 Eylül ayında Altay projesinin 1. aşaması olan Kavramsal Tasarım Fazı Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından tamamlandı. Bu aşamadan sonra projede 2. etap olan ve 30.5 ay sürmesi planlanan Detaylı Tasarım Fazı'na geçilmiştir. Projenin bu aşamasında detaylı tasarım çalışmaları kapsamında seçilen alt sistemlerin tank üzerinde entegrasyon ve arayüz tasarım çalışmaları sürdürülecektir.

  15 Ekim 2010 tarihinde Otokar firması ile MTU ve Renk firmaları arasında Altay tankının güç paketi konusunda sözleşmeler imzalandı. 7 Temmuz 2012 tarihinde yayımlanan habere istinaden "Altay projesinde yaz sonunda MTR adı verilen hareket kabiliyetini test edecek araç ortaya çıkacak. 2013'ün ilk çeyreğinde FTR yani atış testlerinin yapılacağı araç üretim bandından inecek. 2014'te iki ana prototip üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte testleri yapılacak. 2016 sonu veya 2017 başına Altay seri üretime hazır hale getirilecektir" denilmiştir.


  Last edited by HODJ@; 15-11-2012 at 08:06 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 5
  Son Mesaj: 10-11-2012, 12:16 PM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 03-04-2012, 11:31 AM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •