+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 2 in 2

Konu: Google'ı kapattılar ve...

                  
   
 1. #1
  Neo
  Neo dışarıda
  Astsubay
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  670

  Google'ı kapattılar ve...
  Çin hükümeti haber ajansı yeni arama motorunu açtı.

  Çin, Google'ın Çin tabanlı arama moturunu kapatmasının ardından kendi arama moturunu ortaya çıkardı. China Mobile Ltd. ile hükümete ait Xinhua adlı haber ajansı, www.panguso.com adlı arama sitesini kurdular.

  Bu girişim, yönetimdeki komünist partinin Çin halkının arama sonuçlarında neler göreceğini denetlemesine yönelik yeni bir araç olabilir. Endüsrti analizcileri, Xinhua'nın ve China Mobile'ın geniş üye kitlesi sayesinde yaşayabileceğini ancak Çin arama piyasası lideri Baidu'yu zorlamasının zor olduğunu söylüyor

  Xinhua, yeni arama motoru Panguso'yu Çin'in en çok kullanılan arama motorlarından biri yapmayı umuyor.

  Çin arama motorlarında göze çarpan eksiklikler

  Çin, 457 milyon kullanıcıyla dünyanın en büyük internet kullanıcısı nüfusuna sahip. China Internet Network Information Center'a göre 303 milyon kişi, cep telefonundan internette arama yapmış.

  Pekin, internetin iş ve eğitim için kullanılmasını istiyor ve yıkıcı, pornografik içerikleri kapsamlı filtreler yoluyla engelliyor. Çin'deki arama motorlarının bu engellenen siteleri de sonuçlarından çıkarmış olması şart koşuluyor.

  Örneğin Nobel Barış Ödüllü aktivist Liu Xiabo'yu Panguso'da arattığınızda hiçbir sonuç alamıyorsunuz. Aynı aramayı Baidu'da yaptığınızda ise Liu'yu eleştiren Çince sitelerle karşılaşıyorsunuz.

  Panguso'daki diğer eksiklikler de dikkat çekiyor. Örneğin Pekin'deki People's Univeristy'yi arattığınızda bir sonuç alamıyorsunuz. Üniversite, 1949 komünist devriminin ardından ilk kurulan ve Çin'in en göze çarpan kurumlarından.

  Baidu, geçtiğimiz senenin son çeyreğinde Çin'in arama motoru piyasasının yüzde 75.5'ine sahipti. Kapatılmadan önce yüzde 30.9 paya sahip olan Çince Google ise, kapatıldıktan sonra yüzde 19.6 oranına geriledi. 2. #2
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  RE: Google'ı kapattılar ve...
  Çin dünyanın en kapalı toplumlarından biri, belki de Amerikan'ın bölemediği ender ülkelerden biri. Google da olmayıversin, 10 yıl önce google var mıydı ? Belki vardı ama emekleme dönemindeydi. Küreselleşen dünya'nın markası google'ın olmadığı bir yer fikri, benim hoşuma gitti. Her şeyde Her yerde google olmasın. Belki sansür iyi birşey değil ama, hayatımızın önemli bir yerine koyduğumuz google, youtube, facebook'un çığ gibi büyümesi, son dönemlerde Mısır, Tunus, Libya örneğinde gördüğümüz gibi koca ülkeleri bölecek kadar büyük güce sahip olması sizi rahatsız etmiyor mu?+ Konuya Yorum Yap

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •