Kanuni’nin eşleri ve Kanuni’nin Çocukları:

Şehzade Mahmud:Kanuni’nin 1. Eşinin 1496'da doğup , 1550'de öldüğü bilinir fakat ismi bilinmemektedir. Kanuni’ nin 1. Eşinden Mahmud adlı bir şehzade vardır. Mahmud 8 yaşında geçirdiği bir hastalıktan vefat etmiştir.

Şehzade Mustafa:
Kanuni’nin 2. eşi 1499'da Bursa'da doğan Mahi Devran Haseki, 1581'de 82 yaşında öldü. Öldükten sonra oğlu Şehzade Mustafa’nın türbesine defnedilmiştir. Şehzade Mustafa’nın boğdurularak ölmesinde Hürrem ve Vezir-i Azam Rüstem Paşa’nın parmağı olduğu söylenmektedir. Şehzade Mustafa 38 yaşında öldürülmüştür.

Şehzade Murad:
Kanuni'nin 3. eşi Gülfem Hatundur. Kanuni ile 14 yaşındayken evlendiği bilinmektedir Şehzade Murad 1 yaşında geçirdiği hastalıktan öldüğü bilinmektedir.

Kanuni'nin 4. eşi ise meşhur Hürrem Sultandır.

Kanuni’ni Hürrem Sultan’dan olan Çocukları:

Şehzade Mehmed : Kanuni’ni Şehzade Mustafa’dan sonraki 2. Büyük oğludur fakat henüz 21 yaşındayken çiçek hastalığından öldüğü sanılmaktadır. Mehmed’in zayıf bir erkek olduğu sanata çok düşkün olduğu bilinir.

II. Selim (Sarı Selim):
Kanuni’den sonra Osmanlı Devleti’nin başına geçen 11. Cihan padişahıdır. Kardeşi Beyazıd ile çocukluğundan beri anlaşamayan Selim onunla Konya’da bir taht savaşına tutuşmuş babasının desteğiyle bu savaşı kazanmıştır. Şehzade Selim 50 yaşında vefat etmiştir.

Şehzade Bayezid:
Asabi ve çok sinirli ama Selim’ e göre daha akıllı bir şehzadedir. Kardeşi Selim ile girdiği savaşı kaybedip ardından İran’a kaçmıştır. Babası Kanuni İran’a altın vererek oğlunu getirtti fakat onu bağışlamayarak boğdurttu. 36 yaşında öldü mezarı Sivas Yukarı Tekke Mezarlığındaki Abdulvahabi Gazi Camisindedir.

Şehzade Cihangir:
Doğuştan omurilik rahatsızlığı olan Cihangir kambur bir iskelet sistemine sahipti. 1553 senesinde vefat etmiştir. Kanuni onun sevgisi uğruna İstanbul’da bir semte Cihangir ismini vermiştir. 22 yaşında vefat etmiştir.

Kanuni’nin Kızları:
Mihrimah Sultan Hürrem Sultan'ın 2. Çocuğudur Mihrimah İstanbul'da 1522'de doğdu 1578'de 56 yaşında iken vefat etmiştir.