+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Berlin Duvarı Tarihi Fotoğrafları Yıkılış Resim Videoları Doğu ve Batı Almanya Foto

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Berlin Duvarı Tarihi Fotoğrafları Yıkılış Resim Videoları Doğu ve Batı Almanya Foto
  Berlin Duvarı

  Berliner Mauer, Berlin Duvarı, Doğu Almanya yurttaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını durdurmak gayesiyle Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de inşasına başlanan 46 km uzunluğundaki duvarın adıdır..

  Uzun yıllar Batı toplumlarında "Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin'i abluka altına alan bu beton sınır, 9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşlarının Batı'ya gidebileceğini açıklamasının hemen ardından tümüyle yıkıldı.  II. Dünya Savaşı´nın sonunda savaşı kaybeden Almanya ve Berlin işgalciler tarafından Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet bölgesi olarak dörde paylaştırıldı. Çok kısa süre sonra Batı ittifakı benzer tarz yönetimleri birleştirdi ve tek bir yönetim oldu. Sovyetler Birliği ise bu birleşmeye karşı oldu. Batılı bloku işgalci ülkeler Sovyetler'e karşı Almanya'yı tekrar inşaya girişip komünizme karşı karakol kurmayı hedefledi. Sovyetler de bu karşı girişime Doğu Almanya'da yeni bir rejim kurmaya girişti. Ekonomisi sosyalizme dayanan, siyasi yönetimi otoriter olan Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçışlar büyük ölçüde Berlin'den yapılıyordu. Batı ve Doğu Almanya arasındaki katı sınır 1952'de çizilmişti zaten. Yalnızca Berlin metrosunu kullanarak 1955 yılına kadar 1950'lerin başında büyük bir ekonomik atılım yapan Batı Almanya'ya 270 bin insan kaçmıştır. Zaman içinde tel örgü ve mevzuat değişiklikleri de Batı'ya kaçışı engellenemez duruma gelmişti. Bu nedenle kaçışları engelleyeci bir duvar örme fikri, dönemin SED lideri Walter Ulbricht'in bir şeyler yapılması gerektiği konusunda Sovyet liderlerine danışması ve onaylarını alması sonucu bu fikir ortaya atılmıştır. Zaten Sovyetler Birliği, Batı Berlin'i Doğu Almanya sınırları içinde bir fesat yuvası, kapitalizmin kalesi, karşı propaganda merkezi olarak gördüğü için Berlin Duvarı'nı örmeyi çözüm olarak onayladı.

  Duvar Doğu Almanya’nın içinde ABD etkisindeki kapitalist Batı Berlin'i çevrelemek için, Doğu Almanya meclisinin kararıyla 12-13 Ağustos 1961’de bir gecede örülmüştür. Planları tamamıyla gizlilik içinde yapılmıştır. Öyle ki SED genel sekreteri Walter Ulbricht’in 15 Haziran 1961’de, Doğu Berlin’deki bir konferansta Batı Berlinli muhabir Annamarie Doherr’in sorusuna verdiği yanıtta geçen “Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu errichten” (kimsenin bir duvar inşa etmeye niyeti yok) cümlesi bunun açık kanıtıdır. Duvarın ilk oluşturulan hali geçişleri engelleyemeyince yükseltilmiş mayın tarlaları köpekli askerler gözcü kuleleriyle geçiş tam anlamıyla engellenmiştir.

  1961'de Berlin Duvarı'nın yerine önce yalnızca basit bir tel örgü konuldu. Ancak daha sonra bu örgünün yerine adı kapitalist batıda "Utanç duvarı" olarak da bilinen Berlin Duvarı örüldü ve bu tel örgü duvarın üstünde yeniden devam etti. Batı ve Doğu Berlin'in arasındaki bu duvar, aslında biri 3,5 digeri 4,5 metrelik iki çelik parçadan oluşuyordu. Doğu yanına bakan duvar kaçmaya niyetlenen insanların kolay görünmesi için beyaza boyanmıştı. Buna karşın Batı Almanya'ya bakan taraf ise grafitti ve çizimlerle doluydu. Doğu kısmında duvar boyunca yerde çelik kapanlar ve mayın tarlaları vardı, 186 yüksek gözetleme kulesi ve yüzlerce lambayla gerçekten güçlü bir duvardı. Doğu tarafında motorsikletli ve yaya polisler ve köpekler de sürekli kontrol sağlanıyordu. Berlin duvarı boyunca 25 kara yolu, demir yolu ve su yolu sınır kapısı bulunuyordu. Bütün bu kontrol ve gözetlemelere rağmen, yaklaşık 5 bin kişi tüneller ya da evde yaptıkları balonlar ve bunun gibi yollarla, Doğu'dan Batı'ya kaçmayı başardı.

  Doğu'dan Batı'ya kaçışlarda en büyük dramlardan biri de Bernauer Strasse'de vuku buldu. Çünkü bu sokaktaki evler Doğu'da yer almalarına rağmen ön cepheleri Batı'daydı. İlk zamanlarda pencerelerden yaralanmayı ve sakatlanmayı göze alan kaçışlar oldu, sonraları bunu önlemek için evlerin pencereleri tuğla ile örüldü. Kısa bir süre sonra ise bu evler tamamen yıkılarak yerlerine duvar yapıldı. Doğu'dan Batı'ya kaçmak isterken hayatını kaybeden ilk kişi olarak bilinen Ida Siekmann, 22 Auğustos 1961'de tam burada can vermişti. Günümüzde eski Berlin duvarının bu bölgesinde duvarın bazı kalıntıları ve konuyla ilgili bir müze de yer almaktadır.

  24 Ağustos 1961'de ise ilk kez, 24 yaşındaki Günter Litfin'in Spree nehri üzerinden kaçarken öldürüldü. Sınır muhafızlarının mermileriyle yaşamını yitiren son kişi ise, duvarın yıkılmasından 9 ay önce 6 Şubat 1989'te kaçmaya çalışan Chris Gueffroy du. Berlin duvarını aşmak isterken can verenlerin sayısı bugün bile kesin olarak bilinmemekle birlikte, en az 86 en fazla ise 238 kişi olduğu düşünülmektedir. Duvar boyunca, burada hayatını kaybedenleri anımsatan pek çok küçük anıt görülebilir.  Neden Yıkıldı ?

  Doğu Alman hükümeti son dönemine kadar bu duvarı, sosyalist Doğu'yu kapitalist Batı'ya karşı koruyan bir kalkan olarak göstermiş ve legal kılmak için uğraşmıştır. Aslında bu duvar ve Doğu Almanya'nın diğer sınırları kendi yurttaşlarının seyahat özgürlüğünü gasp ederek bu ülkeden çıkışlarını engelliyordu. 1989 yılı başlarında Alman Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti, isteyen Doğu Almanya vatandaşlarının Sovyetler Birliği dahilindeki diğer Doğu Bloğu ülkelerine geçiş yapabilmesine onay verdi. Bu iznin çıkmasıyla beraber binlerce Doğu Alman vatandaşı Polonya, Çekoslavakya, Macaristan, Yugoslavya gibi ülkelerin başkentlerine akın etti ve buralarda bulunan Amerikan, İngiliz, Fransız büyük elçiliklerine sığındı. Sonra da bu sığınmacılar özel trenlerle Doğu Bloğu dışındaki ülkelere kaçmaya başladılar. Kaçışın bu kadar yoğun olduğu bir durumda Dogu Almanya Hükümeti duruma bir çözüm bulmak için toplandı. Burada yaşayan insanlar artık bu şekilde zaten Doğu Almanya'dan çıkabildiklerine göre duvarın bir anlamı kalmamıştı. Doğu Alman hükümeti, duvarın kaldırılmasına onay vermişti. 9 Kasım 1989'da bu kararı halka açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenlendi. Karar açıklandığı andan itibaren duvarın iki tarafında yüz binlerce insan toplanmaya başladı. Gece yarısına doğru devlet ilk olarak Brandenburg Kapısı'ndan başlayarak barikatları ve geçiş önlemlerini kaldırdı. Her iki Almanya tarafından gelen insanlar duvarın üzerinde buluştular. İnsan seli bir saat içinde yüz binleri buldu. Duvarın yıkımına resmi olarak 13 Haziran 1990'da, daha önce de burada adı geçen Bernauer Straße'de 300 Doğu Alman sınır askeri tarafından başlandı. Alman Demokratik Cumhuriyeti de duvarın yıkımından sonra çok fazla devam etmeyerek, 13 Ekim 1990´da resmen sona ermiştir. Duvarın şehrin içinden geçen kısmı aynı yılın Kasım ayına kadar neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı. Çünkü Berlin'liler onlarca yıl bölünmüşlüğün izlerini bir an önce silmek istiyordu. Birleşmeden sonra Batı Almanya'dan ve uluslararası sermaye çevrelerinden Doğu'ya sermaye akışı gerçekleşti. İşgücünün daha ucuz olduğu bu bölgelerde ücretler bugün bile hala Almanya'nın batı bölgelerine göre daha düşük seyretmektedir. Ve yakın zamanda bile Almanya'nın en yüksek işsizlik oranları doğu şehirlerinde göze çarpmaktadır  Duvarın fiziksel kalıntıları

  Bugün Berlin Duvarı'nın bulunduğu hat işaretlenmiştir ve kenti ziyaret eden turistler tarafından ilgi görmektedir.
  Günümüzde sosyal açıdan yer yer kendini gösterse de , fiziksel olarak hemen hemen hiç algılanmamaktadır. Bir zamanlar duvarın şehrin tam ortasından geçtiği yerler, bugün yeniden imara açılmış, yerini bina, meydan ve sokaklara bırakmıştır, diğer yerler genelde yeniden kullanıma girmiş yol ya da yeşillendirilmiş park alanıdır. Berlin duvarının bazı bölümleri dönemin anısına yıkılmamıştır.


  Friedrichstraße/Zimmerstraße
  Schützenstraße
  East Side Gallery, Ostbahnhof ve Warschauer Platz arasında Spree ırmağı boyunca
  Invalidenfriedhof, Scharnhorststraße 25
  Mauerpark, Eberswalder Straße/Schwedter Straße
  Niederkirchner Straße/Wilhelmstraße
  Parlament der Bäume, Konrad-Adenauer-Straße, buradaki duvar kalıntıları Berlin'in farklı kesimlerinden getirilmiştir. Sadece buradan geçen yol, gerçekten de iç ve dış duvarın arasında yer alıyordu.
  Potsdamer Platz
  Leipziger Platz (kuzey yarısında)
  Stresemannstraße
  Erna-Berger-Straße
  Schwartzkopffstraße/Pflugstraße, evlerin arka bahçesinde.
  St.-Hedwigs-Friedhof / Liesenstraße
  Bernauer Straße/Ackerstraße
  Bernauer Straße/Gartenstraße
  Bösebrücke, Bornholmer Straße
  Checkpoint Charlie sınır geçiş kapısı, buradaki ABD sektörüne ait kontrol kulübesi orijinal değildir, orijinali Müttefikler Müzesinde'dir.


  Üstte adı geçen kalıntılardan bir kısmı önümüzdeki dönemde de yerlerinden sökülmeye devam edecektir. İç ve ama genelde daha çok dış duvarın geçtiği yerler, genel olarak asfalt ya da çimenler üzerinde özel taşlarla, ara ara da yere "Berliner Mauer 1961-1989" yazısı işlenmiş bronzdan levhalarla işaretlidir. Özel olarak dikilen tabelalar da, duvara ilişkin bilgiler içerir. Eski duvar hattı boyunca yeralan çok sayıda müzede duvar hakkında önemli belge, fotoğraf ve benzeri kaynaklar yer alır. Sokak köşelerindeki rastlanabilecek gri-beyaz "Mauerweg" levhaları da bir zamanlar buradan duvarın geçtiği gösterir.

  43 kilometrelik duvarın kimi blok parçaları Brandenburg eyaletinde bir depodadır, ancak duvar kalıntılarının bir kısmı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere satılmıştır ve o ülkelerde birbirinden farklı amaçlı mekanlarda sergilenmektedir.

  Montréal'de Dünya Ticaret Merkezi'nde, New York'ta 53. caddede, Vatikan bahçesinde, Strazburg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi binasının önündeBudapeşte'de Terör Müzesi'nin önünde, Las Vegas'ta Main Street Station otelinin erkekler tuvaletinde, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu binasının önünde duvarın parçalarını görmek mümkündür. 24 Mayıs 2009'dan bu yana da Berlin'deki Axel Springer Verlag adlı yayınevinin merkez binası önünde 'Balanceakt' adlı bir anıt yeralır. Duvarın yıkılışını simgeleyen bu anıt aynı zamanda duvarın bazı kalıntılarını da kapsar.

  Ayrıca duvar parçaları anı olarak şilt halinde satıştadır. Duvar boyunca yer alan 302 gözetleme kulesinden sadece beşi yine anıtsal amaçlı kullanım için yıkılmamıştır.

  Treptow ile Kreuzberg ilçeleri arasında, günümüzde park haline getirilmiş sınır bölgesinde, Puschkinallee'nin bitiminde.
  Kieler Straße'de Federal Askeri Hastane'nin ziyaretçi otoparkı ile kanal arasındaki ara bölgede. Günter Litfin'e ithaf edilmiştir.

  Potsdamer Platz'ın hemen yakınında Erna-Berger-Straße'de. Trafiği engellediği için asıl yerinden bir kaç metre kaydırılmıştır.
  Henningsdorf ilçesinde, Havel'in kuzey uzantısı Nieder Neuendorf gölünün doğu kıyısında. Burada iki Almanya arasındaki sınır tesislerini konu alan sürekli bir sergi vardır.

  Berlin'in kuzeyindeki banliyölerinden Hohen Neuendorf'ta şehir sınırında, yeniden yeşillendirilen ve Alman çevreci gençler kulübüne ait park alanında.  Duvarla İlgili Çekilen Filmler

  "Der Himmel Über Berlin" (Berlin Semalarında Gökyüzü), (1987)
  "Der Tunnel" (Tünel), (2001)
  "Good Bye Lenin!" (Hoşçakal Lenin), (2003)
  "Das Leben der Anderen" (Ötekilerin Yaşamı), (2006)
  "Die Frau vom Checkpoint Charlie" (Checkpoint Charlie'deki Kadın), (2007)
  "Das Wunder von" (Berlin Mucizesi), (2008)
  1985 yapımı Gotcha! (ABD),
  1988 yapımı Polizei (Türkiye/B.Almanya)
  2009 yapımı Hilde (Almanya) filmlerinde Berlin Duvarı'ndan özgün videolar bulunur


  Last edited by HODJ@; 15-11-2012 at 12:13 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •