Hürrem Sultanın Kızı olan Mihrimah Sultan Kimdir, hayatı hakkında
Mihr-ü Mah’ın Farsçadaki anlamı Güneş ve Ay demektir

Mihrimah Sultan 1522 senesinde Topkapı Sarayı’nda doğdu. Annesin Hürrem babası da Kanunidir. Mihrimah Sultan 2 sene sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra yerine geçecek olan erkek kardeşi II. Selim dünyaya geldi.

Kanuni Mihrimah Sultan’ı çok severdi onun bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetiştirildi ve iyi bir eğitim aldı Babasıyla birlikte savaş meydanlarında bile boy gösterdiği söylene durudr.

Mihrimah Sultan 1539 senesinde 17 yaşındayken Diyarbakır valisi olan Rüstem Paşa’yla evlendirildi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi olan Bayezid, Cihangir’in sünnet düğünleri ile At Meydanı’nda (yani bugünkü Sultanahmet Meydanı) kutlandı. Rüstem Paşa da evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 senelik bir zaman haricinde vezir-i azamlık yaptı.

Mihrimah Sultan hayatı süresince devlet işlerinde çok payı oldu. Annesi Hürrem gibi Lehistan kralı II. Zygmunt ile yazışmalar yaptı. Mihrimah Sultan’ın büyük bir servet sahibi olduğu söylenir. 1540-1548 senelerinde Mimar Sinan’a İstanbul’un Üsküdar semtinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese ilkokul hastaneden meydana gelen bir kocaman külliye yaptırdı. Bunlara ilaveten 1562-1565 senelerinde yine Mimar Sinan’a İstanbul’un Edirnekapı’da çeşme , hamam, cami medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camisi ve külliyesini inşa ettirdi..

Annesi Hürrem Sultanın 1558 ‘de ölümünden sonra babasına annesinin yaptığı danışmanlığı devam ettirdi. 1566 senesinde Kanuni’nin ölümünden sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim’in saltanatı süresince babasına yaptığı gibi danışmanlığını devam ettirdi.

Mihrimah Sultan 1578 senesinde öldü ve yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat’ın saltanatı esnasında öldü, babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camii’ndeki türbesinin içinde gömüldü.