BÖLÜM TANITIMI


TABAN PUANLARI
En
Düşük
En
Yüksek
Program Adı Fakülte Adı Bölüm Adı Puan
Türü
Kon. Yer.
275,3714 321,4071 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS) Fen-Edebiyat Fakültesi Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı TS-2 47 47
250,4503 250,4503 BAKÜ SLAVYAN ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ-AZERBAYCAN) Filoloji Fakültesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (Ücretli) TS-2 15 1
YOK YOK BAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ-AZERBAYCAN) Filoloji Fakültesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı (Ücretli) TS-2 10 0
YOK YOK SUMGAYIT DEVLET ÜNİVERSİTESİ (SUMGAYIT-AZERBAYCAN) Filoloji Fakültesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı (Ücretli) TS-2 4 0
Sosyal Medyadan

"bence, bana göre, benim salladigima goreciler gelmiş. sayın türkolog larimiz gene müthiş tespitleri ile burada. allah'tan türkologlar alman-rus ve japonlardan oluşuyor da adam gibi türkoloji - türk lehçeleri bilimi var.

bilmeyen için türk lehçeleri diye de bir bölüm var türkiyede.

kırgızca- kazakça-azerice ve diger tüm türk lehçeleri türkçedir. türk lehçelerinde de kırgız türkçesi, azeri türkçesi diye sınıflandırılır. azerice veya kırgızca denmez.

o kadar dil bilimci, türkolog bi sikim bilmiyor ama siz her sikimi biliyorsunuz demi tee allam ya..

bide yazmışlar bence... he amk he. sence öyleyse kesin öyledir.

edit: bak bu adam taa ahıska dan gelmis neler yazmis neler arastirmis sen gelmisin aman şöyle aman böyle..
"
----------------

"bir azerbaycanli olaraq vecime olmayan mubahisenin merkezine cevrilmis yaziq dil. turkcenin bir qolu olsa nolar olmasa nolar olkelerimiz ayri olduqdan sonra
"
----------------

"doğrusu azerbaycan türkçesi'dir. zaten kardeşlerimize bir türlü azeri demekten vazgeçemiyoruz. onların da durumdan rahatsız olanları bir hayli fazla bize azeri deyip dışlamayın biz türk'üz diyorlar. ilber hoca da bir programında açıklamıştı tarihsel durumu zaten 'azeriler iran'da yaşayan bir kabiledir ve azerbaycan türkleri'nden daha farklılardır' diye. "
----------------

"tabi "azerice" şeklinde adlandırılabilir ancak bence dil değil ağızdır. eğer dilleri ülkelerin siyasi sınırları belirleseydi ingilizce, amerikanca, avusturalyaca, kanadaca ve yeni zellandaca gibi diller olurdu. ya da arapçaya suriyece, ırakca, mısırca, lübnanca....vs derdik.
"
----------------

"uzun süre farklı alfabelerle kullanılmış, dolayısıyla dilbilgisi kuralları değişmiş olabilir. ancak nasıl farklı bir dil olduğunu anlamam mümkün değil. ayrıca ne gibi sert gramer değişimi olmuştur da yüklemin yerine kadar aynı yerde durabilmektedir. duyan da azerbaycan çok uzak bir yer sanır. ığdır'dan çıksan yola akşam azerbaycan'dasın işte. ve valla politik değil.

edit. biraz fazlaca abartmışım ama o kadar da uzak değil ki azerbaycan. kuş uçuşu birçok ilden daha yakın. "
----------------

" politik olarak ayrı bir dil olarak görülebilir ancak gerçekten ayrı bir dil olsaydı azeri türkülerinin adlarından bile bir şey anlamamamız lazımdı. şunlar mesela: #8602084
"
----------------

" şüphesiz dil denilen kavram dilbilimi olmadan önce de vardı. o zaman dil hakkında insanlar hiç bir şey mi bilmiyordu. insanlar dilin ne olduğunu mu bilmiyordu? inceleme araştırma iyidir fakat dil nesnel bir şey olmadığı için evrensel kanunları yoktur. dilbilimi pozitif bilim değildir. dilbilimi evrensel kanun koyamaz. bu azericedir bu türkçedir diye bir ayrımda bulunamaz. ancak kendince inceler ve sınıflandırır.

her neyse dilbilimini bir kenara bırakalım konumuza dönelim. ufak bir deney yapalım. ben bu deneyle hiç bir yargıda bulunmayıp konuyu kapatacağım:

bir azeri ve bir türkü karşıma alıyorum diyelim. ikisi de eşit mesafe uzaktalar ve karşımdalar. ikisine birden "yanıma gelin" diyorum. ben türkçe mi konuşmuş olurum? yoksa azerice mi konuşmuş olurum? hadi bunun cevabını bir düşünün bakalım."
----------------

" mutual intelligibility diye diye millete aklı sıra ayar verdiğini sanan cahilin tekinin ısrarla dil olduğunu savunduğu türkçenin bir lehçesi. bi kere kapasiten ne birader senin? daha hiç azerbaycana ayak basmamış, oralı insanlarla konuşmamış, azerbaycan türkçesinde kitap vs. okumamış gelmiş wikipedia maddesiyle burada ahkam kesiyor. sen politik görüşleriniz bir dilin dil olup olmadığını belirlemez dedin diye öyle olmuyor o işler işte. norveççe ve danimarkaca'ya ayrı diller denmesinin nedeni tamamen sınırlar ve zaman içindeki ufak değişimleridir. türkçe ve azerbaycan lehçesi arasındaki olay da tamamen bundan ibarettir.(ki bunlarda değişim de çok azdır). sen bir rusa bulgarca ile sırpça ayrı diller de sonra izle bakalım kıçıyla gülmüyor mu?
"
----------------

" azerice ayrı bir dilse bayburtça da ayrı bir dildir. zira kullandıkları rusça kökenli sözcüklere kadar eşleşme var, bilseniz şaşırırsınız.
ayrıca aztv'de konuşulan dili duyup aa çok kolay çok benzer hepsini anlıyorum havasına girmeyin. özellikle rayonlarda konuşulan dil şive filan da işin içine girince epey karmaşık."
----------------

"türkçenin oğuz grubuna bağlı bir dil. ayrıca dil ailesi olarak anadolu türkçesinin şivesi konumundadır. benim ve benim doğduğum bölge içinse trakya ağzından daha anlaşılır bir şivedir.

edit: ayrıca bu dil için türkçenin "lehçesi" diyenler olmuş. arkadaşım bir kere "türkçe" değil "anadolu türkçesi". ayrıca bizim coğrafyada (istanbul ağzı/anadolu türkçesi) konuşulan türkçenin sadece ve sadece iki lehçesi vardır: çuvaşça ve yakutça. "
----------------
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Puan Türü, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Kontenjanları 2015 2016, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2015 2016, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Başarı Sırası 2015 2016, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Puanı 2015