TABAN PUANLARI 2015 2016

En
Düşük
En
Yüksek
Program Adı Fakülte Adı Bölüm Adı Puan
Türü
Kon. Yer.
218,3435 276,1019 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) Edebiyat Fakültesi Arnavut Dili ve Edebiyatı DİL-2 21 21

Arnavut Dili ve Edebiyatı Puanı 2015, Arnavut Dili ve Edebiyatı Puan Türü, Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2015 2016, Arnavut Dili ve Edebiyatı Başarı Sırası 2015 2016, Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler

Sosyal Medya'dan Arnavutça İle İlgili Paylaşımlar

" antalyalı bir yörük olarak, üşenmeyip tiran'da 4 ay kursa giderek; b1 seviyesine kadar öğrenmiş olduğum dildir. yalnız bir yıldır hiç konuşmayarak, dinlemeyerek, okumayarak ciddi olarak unuttuğumu fark ettim.

benim en sevdiğim kelime ve deyimler ise şunlardır:

nejse: neyse

vella: birader

c po ben: ne yapıyorsun

s'ka problem: problem yok

c do korresh, do mybellesh: ne ekersen onu biçersin."
---------

"ıcerisinde bolca latin ve avrupa kokenli dillerden kelimeler bulunduran eski ilirya dilerinden gunumuze ulasabilmis tek dildir. yaklasik olarak 15 miyon konusani bulunur. ıfade sekilleri sehirden sehire gore bile degisse de anlamada buyuk zorluk yaratmaz. shabone ile cka po ben in ayni seyler oldugunu anlamaniz biraz zamaninizi alabilir.
"
---------

"arnavutluk, makedonya ve kosova'da konuşulan ve bu ülkelerde resmi dil olarak kabul edilen hint avrupa dillerindendir.
arnavutluk'ta konuşulan dil ile makedonya'daki mümlüman arnavutlar ve kosova'daki arnavutların dilleri arasında farklılık görülmektedir. bazen kosovalı/makedonyalı arnavutlar arnavutluk arnavutçasını anlayamayabiliyor.
son yıllarda bu coğrafyada türk dizilerinin popülerliğinin artması nedeniyle bir çok arnavutun türkçeyi anlayabildiğini ve konuşabildiğini görmekteyiz. birçok ortak kelime ve ortak kültürün de bu durumda etkisi vardır. lakin biz türkler açısından durum o kadar da kolay değildir. her ne kadar alışınca anlamak kolay olsa da konuşabilmek zordur. iyi bir pratikle hızlıca öğrenilebilir. "
---------

"500 yil osmanli egemenligi altinda yasamaktan olsa gerek cok sayida turkce kelime barindiran dil..
benim simdiye kadar kesfettiklerim: maydanoz, limontoz, portakal, cizme, canta, carsaf, dosek, yorgan, yastik, perde, budala, tamam, haydi, kömür, soba, visne, comlek, guvec, kasap, pişman, oklava...

editler yeni kelimeler keşfettikçe listeye eklemekten ibaret.. "
---------

" dünyanın en tatlı dili sanırım. başka dilde var mıdır sahi "çika nonıs" gibi tatlı bir öbek?

e-dit: çika nonıs; annesinin kızı, annesinin tatlı kızı gibi bir şey."
---------