Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Programı Tanıtımı


2015-2016 Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları
En
Düşük
En
Yüksek
Program Adı Fakülte Adı Bölüm Adı Puan
Türü
Kon. Yer.
459,1946 475,8608 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 10 10
425,9341 454,7688 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 82 82
417,9585 425,9256 HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (Tam Burslu) DİL-1 6 6
413,7385 465,1707 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 82 82
409,2053 441,1215 EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 62 62
405,304 429,9594 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (Tam Burslu) DİL-1 3 3
397,9199 411,8786 ANKARA ÜNİVERSİTESİ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı DİL-1 21 21
392,7047 430,4726 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 82 82
383,7909 383,7909 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (%75 Burslu) DİL-1 1 1
350,0929 428,2221 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce) DİL-1 30 30
276,9537 327,1422 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (%50 Burslu) DİL-1 25 25
267,9825 267,9825 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (Ücretli) DİL-1 1 1
241,4721 344,3055 HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (%50 Burslu) DİL-1 40 40
230,2153 239,1382 HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Fen-Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (Ücretli) DİL-1 14 3
SOSYAL MEDYA YORUMLARI
"edebiyatı sevenlerin okuması gerektiği, hakkı verildiğinde sizi 4 senede bambaşka bir insana dönüştüren bölüm. romanları, şiirleri, oyunları, öyküleri analiz ederken sadece edebiyata değil, her şeye karşı eleştirel yaklaşma yetinizi ciddi anlamda geliştirdiğini hissedebiliyorsunuz. kitap okumayı öğreniyorsunuz her şeyden önce, lisede okuduğunuz klasikleri tekrardan okuma ihtiyacını hissediyorsunuz ''kim bilir neleri atladım'' diyerek.

okuduğum için hiçbir zaman pişman olmadım, herkese de öneririm. ama açık olmakta fayda var, eğer ilk hedefiniz mezun olur olmaz iş "

------

"ilk iki senesi daha çok batı kültürü ve edebiyatı olarak geçen , gerisinde ağırlıklı amerikan kültürü olan bölüm. ilk senelerde basit amerikan tarihi , ingiliz edebiyatı , mitoloji ve edebiyata giriş dersleri okutulur. daha sonra race and class , aesthetics , economy ve legal system gibi kompleks dersler vardır. fakat economy ve legal system i "ismail yavuz bülent uğrasız" verir dokuz eylül üniversitesinde. bu nedenle uzak durulmalıdır o derslerden. özellikle yeni gelen ve sistemi bilmeyen öğrenciler arasında avlanır. avlarına lakap takar ve ff verir. çok ilginç bir homo genusuna dahil fakat sapien olduğundan emin olmadığım canlıdır.
mevz-u bahis bölümde , ingilizce öğretmeni olmak istemeyen arkadaşların akibeti de belli değildir. kesinlikle ve kesinlikle kolay da değildir. okuyacağınız kitapların haddi hududu yok."

-------

"bir eğitim kurumunda okumayı , bilgi edinmek yada hayata karşı yeni bir perspektif kazanmak olarak değilde sadece ileride para kazanıcak bir iş bulmak öğretmen,mühendis olup , evlenip çocuk yapıp ölmek olarak görenlerin anlayamayacağı yüzlerce bölümden bir tanesi.
"

--------

"şu anda ankara üniversitesi dtcf'de okuduğum bölüm, gerek hocaları olsun gerek okul ortamı olsun mükemmel.ayrıca bölüm, insanın ufkunu açıyor ve farklı kültürlere daha anlayışlı olmasını sağlıyor."


--------

"türkiye sınırları içerisinde en kaliteli ve nitelikli eğitiminin hacettepe üniversitesi'nde alınabileceği bölüm, bölümüm. american studies ve amerikanistikin bir varyasyonudur."

-------

"ne öğrendiğimi bilmeden okuduğum bölüm. odak noktamız olmadan genel kültürümüzü genişletiyoruz diye düşünmekteyim.
amerikan tarihi dersi müfredatından kaldırılmış. tarih olmadan kültür ve edebiyat eğitimi verilen saçma bi yer olmuş.
istanbul üniversitesi bilgi birikimi konusunda hayran olunası hocalara sahiptir alandaki bünyesinde.
kudret nezir yunusoğlu
sema bulutsuz"

--------

"bir arkadaşın atıfta bulunduğu 'mythology' dersini görmeden, ingiliz kolonileri tarafından kurulmuş bir ülkenin edebiyatını, hatta ve hatta herhangi bir batı dili edebiyati bölümünü nasıl anlamayi düşünüyorsunuz ? bunun iliad&odyssey'i vaaar, shakespeare'i vaaaar, hemingway'i vaaar . uydurmayalım, okuyalım
"

-------

"ingilizce öğretmenliğinden kat be kat daha fazla is imkânı sağlayan ve aynı şeyin ingiliz dili ve edebiyatı için de doğru olduğu bölüm. hic yanlışlıkla düştük, ne yapacağız diyen birisine denk gelmedim şimdiye kadar. ha zor bölümdür, dogru. öğretmenlikle karşılaştırılması bile saçma."


-------

"önyargılı türk insanının hala sadece adında amerika olduğu için öğrencilerini yanlış değerlendirdiği bölüm. açık açık türk vatandaşından çok amerikan vatandaşına benzetmek gibi bir yorumu bile yapabiliyorlar.

genelde bu kişilere kendi kültürlerine yabancılaştıkları ve batı hayranı oldukları söylenir. bunda da amerikan filmleri ve yabancı müzik örnek gösterilir. bunlar neden kendi kültürünü reddetmek, aşağı görmek olarak algılanıyor? batılılar tabi ki kendi kültürlerini, politikalarını empoze etmeye çalışacaklardır, büyük ülkelerin yaptıkları gibi, bu "


-------

"bolumle ilgili bircok huzunlu seyden en kotu olani da icinde okuyan ogrencilerin "ne veriyo ki olm bu bolum bize, bi bok degilsin, hicbi seyden anlamiyosun, mezun olunca bi tek amerikadan ingiltereden cakan elemanlar olucaz." yorumlari yapmasidir.

hayir, su bolumde okudugum iki bucuk sene boyunca, ne "amerikanin da kulturu mu varmis"lar ne "ogretmen olursun iste iyi"ler bu kadar bozmadi moralimi. bolumle alakasi olmayan, icinde ne okutuldugundan habersiz insanlarin boyle yaklasmasina biraz sinirlensem de diyebilecek hicbir seyim yok. cunku oturup bu bolumun nasil da bir meslek kazandirmasi gerekmedigini, calismalarin nasil akademik boyutta oldugunu anlatmak zaman kaybi olacaktir.

ancak bolumun icinde olan, derslere bir kere olsun katilmis, hele ki edebiyat okumanin ne anlama geldigini idrak edebilecek zeka seviyesinde olan bir insanin bilmeden sacma salak yorumlar yapan amcalardan hicbir farki olmamasi kadar huzunlu bir durum yok. ha ben derslerin yuzde doksanina devam etmeyen, zaten birkacinin sifati okutman olan cogu ogretmeni yeteneksiz bulan, kendi universitesinin * isleyesinden de insana saygisindan da zerre haz etmeyen bir insanim. ustune bir donem de kaldim capraz mapraz okuyorum. verilen metinlerin cogunu okumam, yazarlarin isimlerini karistirir bir kismini da unuturum. ve buna ragmen, katildigim derslerde ve hatta finallere calismaya calisirken bile, kendimi iyi hissedebiliyorum. bu bolume girerken neyle karsilasacagim konusunda asagi yukari bir fikrim vardi, edebiyat okumayi, bu ulkenin kosullarinda dort sene kafa patlatip mesleksiz ortada kalmayi goze almistim. evet bekledigimden biraz daha dusuk bir seviyeyle karsilastim, ancak bir gun bile yaptigim secimden pisman olmadim. hal boyleyken karsilastigim "ne oluyoruz ki simdi biz mezun olunca, sacma." laflari beni gercekten uzuyor ve insanlarin edebiyata bakis acisiyla alakali olan bu sorunu oturup mantikli konusarak cozmek imkansiza yakin.

koskoca bir edebiyat fakultesini, mezun olunca meslek sahibi olunan birkac bolum haric, kaldirip kenara atan bu yaklasim her seyi kapatip gitmeye itiyor insani. butun bu tartismalarin da bir latin dilinden veya ispanyol dilinden bahsederken degil de amerikan kulturunden bahsederken cikmasi bambaska. kimse gidip de "ee sen ispanyolca ogrendin kulturlerini ogrendin nolcak simdi" demiyor, sanirim sebebi de kimsenin ispanyolca bilmemesi. ama ingilizce bilen, bir de hollywooddan ve mcdonalds'dan haberdar olan herkes amerika'nin icini disini biliyor sayiyor kendini.

"dortyuzsenelikkulturabi. nesiniogreniceksin."

----------

"kızılderililer, iç savaş, mısır tarlaları, göç, yokluk, ırkçılık, beyzbol.. çok üstünkörü ele almış ve basite indirgemiş olabilirim ama beni fazla içine çekemeyen edebiyat. kültürü hepten yabancı zaten ama nedense yabancılığın çekiciliğe de sahip değil. çocukluktan beri hem çok içli dışlı olup hem de yabancı kalmayı sürdürmemizden dolayı olsa gerek."

--------


"öğrencilerinden birinin beni çok güldürdüğü bölümdür bu. şimdi biz bi gün arkadaşla okul binasının merdivenlerinde oturmuş, geyik yapıyoruz. hemen arkamızda birkaç merdiven yukarda sürekli gülüşen bir grup var. solcu arkadaşlardan biri "kahrolsun amerika" tadında bir bildiri dağıtmakta. yanımıza gelip bana uzatıyor bir tane, ben de alıyorum. sonra arkamızdaki gruba ilerliyor, bir bildiri uzatıyor ve malum eleman beni benden alıyor:

- ne uzatıyon onu bana beee, amerikan kültüründe okuyom ben.

solcu arkadaş tepki dahi veremedi. küfür bile edemeyecek kadar dondu mu, yoksa elemanın bilinçli olmasından mı etkilendi bilemiyorum."


İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AMERİKAN DİLİ VE EDEBİYATI TANITIMI

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 1980’li yılların başlarında “Anabilim Dalı” statüsü kazanmadan önce, Amerikan dili, kültürü ve edebiyatı kapsamlarında yürütülen çeşitli akademik çalışmalar, 1930’lu yılların sonunda Halide Edip Adıvar başkanlığında kurulan İngiliz Filolojisi bünyesinde sürdürülmekteydi. Yüksek Öğretim Kurulu kararıyla 1982 yılında “Amerikan Dili ve Edebiyatı” olarak ilk öğrencilerini kabul eden Anabilim Dalımız, 1987 yılında isim değişikliğine uğrayarak “Amerikan Kültürü ve Edebiyatı” olarak şu anki halini almıştır ve günümüze uzanan bu zaman dilimi içerisinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

“Anabilim Dalı” kapsamında programımızın öğrencilere sunduğu akademik eğitim, uluslararası – özellikle Avrupa ve hatta Amerika Birleşik Devletleri – üniversitelerde “American Studies” (Amerikan Etüdleri) adı altında yürütülen ve daha özel ilgi alanlarına yönelik bilimsel programlarla kıyaslandığında, “Amerikan Edebiyatı” başlığı altında başlangıcından günümüze kadar uzanan beş yüzyıllık bir zaman dilimi içinde üretilmiş tüm yazın türlerini geniş kapsamlı bir biçimde ele alma olanağını vermektedir. Bu doğrultuda, Anabilim Dalımızın ismini ve içeriğini oluşturan bir başka yaşamsal öğe olan “Amerikan Kültürü” başlığı altında ise, Amerikan Edebiyatını derinden etkilemiş tarih, sosyoloji ve kültür dizgelerini ayrıntılı bir biçimde incelenme imkanı da sunulmaktadır.

Mezuniyet Sonrası İş İmkanları:

Dört eğitim-öğretim yılı (8 sömestir) sonunda mezun olmaya hak kazanan öğrencilerimiz – günümüz ekonomik ve meslek edinimi şartları göz önüne alındığında – gerek Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullar/kolejler ve diğer kurumsal dershanelerin bünyesinde; gerekse günümüzün rekabet, bireysellik ve sorunların hızlı bir biçimde algılanarak çözülmesini gerektiren birçok meslek grubunda (radyo-gazete-televizyon-bilişim, yayıncılık-çevirmenlik, turizm, uluslararası/halkla ilişkiler, bankacılık sektörü vb) tercih edilmekte ve iş imkanı bulabilmektedirler.

Öğrencilerimize, Edebiyat Fakültesi bünyesinde çift-anadal sunan programlara başvurarak iki diploma ile mezun olma imkânının tanınması; aynı imkânın fakültemiz bünyesindeki diğer Anabilim Dalı öğrencilerine de Anabilim Dalımız tarafından sunulması ile zengin bir öğrenci profiline sahibiz.
Bütün bunlara ek olarak, Lisans eğitiminin yanında Yüksek Lisans (tezli) ve Doktora programları açma, ve bu programları sürdürme konusunda sergilediğimiz kararlılık ve azim sonucunda, kendi alanımızda “meslektaş” yetiştirme imkanımız bulunmaktadır. Bu doğrultuda, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimiz arasından üstün nitelikli adayların, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı alanında akademisyenliği meslek ve hayat tarzına dönüştürebilmeleri için gereken desteği vermek ilkesini benimsemiş bulunuyoruz.

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Puan Türü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Kontenjanları 2015 2016, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2015 2016, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Başarı Sırası 2015 2016, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Puanı 2015