+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Alman Dili Edebiyatı Programı Tanıtımı Taban Puanları 2015-2016

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Alman Dili Edebiyatı Programı Tanıtımı Taban Puanları 2015-2016
  Bölüm Tanıtımı


  Alman Dili Edebiyatı Taban Puanları 2015-2016
  En
  Düşük
  En
  Yüksek
  Program Adı Fakülte Adı Bölüm Adı Puan
  Türü
  Kon. Yer.
  332,3957 442,3009 EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 62 62
  324,9923 487,4379 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 82 82
  309,6238 434,1018 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 52 52
  280,4063 355,53 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (İÖ) DİL-1 52 52
  272,6632 339,4945 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 52 52
  265,3728 454,7623 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ (TEKİRDAĞ) Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 41 41
  262,6321 444,1947 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (Almanca) DİL-1 62 62
  251,8578 278,2311 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (İÖ) DİL-1 52 52
  247,5187 423,2803 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ (TEKİRDAĞ) Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (İÖ) DİL-1 41 41
  246,3559 373,356 FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 21 21
  245,6397 480,248 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 41 41
  241,3642 270,1884 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (Almanca) (İÖ) DİL-1 62 62
  235,5194 398,9685 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 67 67
  204,2154 407,1953 MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 36 34
  201,5736 454,2561 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (Almanca) DİL-1 62 51
  200,8472 351,4092 ANKARA ÜNİVERSİTESİ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 21 21
  YOK YOK BAKÜ SLAVYAN ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ-AZERBAYCAN) Filoloji Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı (Ücretli) DİL-1 15 0


  Sosyal Medya Yorumları

  "bazı öğrencilerinin hocalarından daha iyi almanca bildiklerini sandıkları bölümdür.

  bu bazı öğrenciler kendilerinin ve hocaların kullandığı dili yalnızca, ve elbette gayri ihtiyari olarak, chomsky hazretlerinin performans / kompetens görüngüsü açısından değerlendirip vardıkları sonuçlar doğrultusundaki
  zannı genelgeçer bilgi ile karıştırıp yarıştırırlar."

  "
  ögrencilerinin, hocalarindan daha iyi almanca bildigi, mezun olanlarin alman filologu ünvanini alip, kendi meslekleri haricinde her türlü isle ugrastiklari bölümdür. ayrica, alman dili ve edebiyati ismine ragmen tek bir kitap okumayip mezun olunabilen tek bölümdür (goethe entitüsündeki kitap özetleri sayesinde)"

  "
  bölümü okurken yanına ek bir diploma ya da kurs belgesi katmadığınızda ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesinden bile mezun olsanız, en fazla almanca bilen bir eleman olabileceğiniz bölüm.

  not: dtcf'de ek dil olarak ingilizce/fransızca ve felemenkçe verilmektedir."


  "zevkle okunur ama mezuniyet sonrası pişman olunur. çünkü işsiz üni mezunu olmak için birebir bir bölümdür. iş bu entriyi okuyan almanca bilen bir üniversite adayı ise ona derim ki yol yakınken git x bir mühendislik oku. mühendislik+almanca bir araya gelince iş bulma imkanı oldukça yüksek. öbür türlü sadece almanca bilen üni mezunusundur"

  "
  nam-ı diğer alman filolojisi:sanat tarih felsefe ve edebiyat gibi alanlarla haşır ve hatta bayağı neşir olmayı kafasına koymuş,başka türlü ben bu hayattan zevk alamam diyen kişiler tarafından tercih edilmesi zaruri üniversite bölümü.damarlarınızdaki kanı siyahkırmızısarı , onların değimi ile schwarzrotgold renkte akıtana kadar peşinizi bırakmayan alman düşünbilimi.

  mezuniyet sonrası edit: zevk için okuyun, iş bulurum hevesine kapılmayın. benim gibi merdiven silmeyi düşünebilirsiniz. (yandaki apartmanın temizlikçisi baya iyi para kazanıyormuş)"

  "
  edebiyat fakültelerinin en matrak öğrencilerine sahip olan bölüm. genelde almancılardan oluşur öğrencileri. grup halinde dolaşırlar. değişik hareketleri ve giyim tarzlarıyla 100-200 metre uzaklıktan farkedilebilirler. yarı almanca yarı türkçe konuşmaları güldürür insanı. koştururlar, gülerler, dersleri takmayan bir havaları vardır.
  - ayne kayne kitabı getirmişim şınel mayne zuhahaha
  - vallahi mi? das ayne şatzi yemek di şınel yaptım ben de muahaha"

  "özellikle istanbul üniversitesi bu isimli `bölümünde okuyan öğrencilerin insan değil yaratık oldukları kanısı hakimiyetini gün geçtikçe güçlendirmektedir insan zihninde. beleş bir bölümdür. yeni sınav sistemine göre (y.dil+öss sözel) çok kasmadan kazanılabilecek güzide(!) bölümlerdendir. ve fakat bölümü bitirebilmek için aynı şey geçerli değildir. gerhard nurtsch ve simon wagner gibi iki değerli yabancı öğretmenine sahip çıkamamış(bir açıklama bekliyoruz!) 00-05 seneleri arasında eğitim ve öğretime tek bir yabancı öğretmenle(!?) devam etmiştir. evet sözü geçen müthiş(!) insan cornelia zierau'dan başkası değildir. iyi tarafından bakmak gerekirse, tüm olumsuzluklara rağmen size kendinden birşeyler katmaya çırpınan 2-3 hoca(okutman, yrd. doc., prof.) ve askerden kaçışa(erteleme mi desek?) yataklık etme gibi getirilerini de zikretmek gerekir."

  "mezun olunca, ki bu gerçekten pek kolay değil, filolog olunan ama bunun parasal anlamda getirilerini düşününce insanı karamsarlığa sürükleyen bir bölüm. felsefi ve kültürel anlamda insanı son derece tatmin etmesi, tercih edilmesinin en büyük nedeni diye düşünüyorum.
  "

  "koskoca i.ü. edebiyat fakültesinde bir "... dili ve edebiyatı " okuyup da sokakta, bahçede, kantinde her yerde kendi arasında bağıra bağıra yabancı dil konuşan öğrencilere sahip tek bölümdür. öğrencilerin çoğunluğu almancıdır, eşofmanla okula gelirler, birbirlerine takma veya kısaltma isim takarlar. "

  "zeynep sayın ve şebnem sunar (bkz: istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi) olmasa çekilmeyecek bir bölümdür kendisi.. lâkin adlarını zikrettiğim şahıslar sayesinde tadından yenmez güzellikte bir bölüm olabiliyor.. ve gün gelip mezun olsanız dahi sınıftakilerin "deli mi bu" bakışları altında derslikte buluveriyorsunuz kendinizi, izleyici olarak...
  "

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ALMAN DİLİ VE EDEBİYATI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

  Bölümde, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim vermektedir. Ülkemizin koşulları ve öğrencilerimizin beklentisi doğrultusunda yeniden belirlediğimiz programımızın temel amacı, Alman dili, edebiyatı ve kültürü temelinde öğrencilerin kültürlerarası ve disiplinler arası bir bakış açısı elde etmesi amaçlanır.

  İstanbul Üniversitesi Anabilim Dalında öğrenim dili Almanca’dır. Öğrencilerin dersleri izleyebilmeleri için ileri düzeyde Almanca bilgisine sahip olması gerekmektedir. Almanca dil bilgisi yetersiz olan öğrencilere 2012-2013 öğretim yılından başlayarak hazırlık sınıfında Almanca öğretilmektedir.

  Lisans eğitimi sekiz yarıyıldır. İlk iki yarıyılda haftalık 20, diğer yarıyıllarda haftalık 18 kredilik ders işlenir. İlk iki yıl Alman Dili ve Edebiyatı eğitiminin temelini oluşturan dilbilim ve edebiyat dersleri yapılır. Bu sürede Alman dili, edebiyatı ve kültürüne ilişkin genel bilgiler aktarılır, Almanca dil becerisinin geliştirilerek alanın gerektirdiği uzmanlık düzeyine getirilmesi amaçlanır. Öğrencilere edebiyat metinlerinden yola çıkarak yabancı dilde metin okuyup yazabilme, metni çözüp anlayabilme, okuduğu metnin özünü çıkarabilme, özetleyebilme ve aktarabilme becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalar yaptırılır. Ders programı ilk iki yılda dilbilgisi, yazılı anlatım ağırlıklı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca edebiyat ve dilbilim derslerinde, 3. ve 4. yıllara hazırlık niteliğinde uzmanlık alan bilgileri öğretilir.

  3. ve 4. yıllarda öğrencilerin okuduğu metni, tek yönlü değil, tüm boyutlarıyla anlayıp onunla hesaplaşabilmesini, metinleri farklı bakış açılarından eleştirebilmesini ve eleştirel bir bakış açısı kazanmasını amaçlayan bir program uygulanır. Böyle bir bakış açısı kültürlerarası ve disiplinlerarası bir çalışmayı gerektirdiğinden, edebiyat tarihinin yanı sıra kültür tarihi de ders konuları arasında önemli bir ağırlığa sahiptir. Derslerin başlıca konuları arasında, Almanya’daki sosyal ve politik yapı, tarihsel gelişmeler, düşünce ve sanat alanındaki temel görüşler sayılabilir.

  3. yarıyıldan başlayarak sunulan çeşitli seçmeli derslerin yanı sıra 5. yarıyıldan 8. yarıyıla kadar Edebiyat Çevirisi, Uzmanlık Dili (Wirtschaftsdeutsch) ve Medya Semineri olmak üzere üç grupta toplanan ve öğrencilere belli mesleklere yönelik donanımlar kazandırılmaya çalışan seçmeli dersler de sunulmaktadır.

  Anabilim Dalımızdan mezun olan öğrenciler, Alman dili, edebiyatı ve kültürüne dair edindikleri bilgiler, ayrıca disiplinlerarası ve kültürlerarası bir çalışma yöntemi sayesinde yalnızca Alman değil, Batı kültürüne ilişkin genel bir eleştirel bakış açısı kazanırlar. Bu bilgilerini daha da derinleştirmek ve Alman edebiyatı konusunda uzman filologlar olarak meslek hayatlarına ve akademik çalışmalarına devam etmek isteyenler, Alman dili ve edebiyatı yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler. Ayrıca öğrencilerimiz iletişim, tiyatro, işletme, Avrupa Birliği vb. alanlarda yüksek lisans öğrenimine devam edebilmekte, Alman dili ve edebiyatı alanındaki edindikleri bilgiler ve çok yönlü bakış açısı, onlara bu açıdan avantaj sağlamaktadır.

  Erasmus Programı

  Almanya’nın çeşitli üniversiteleriyle olan Erasmus programı anlaşmaları çerçevesinde, alanında ün yapmış Alman öğretim üyeleri bölümümüzde konuk öğretim üyesi olarak ders vermektedirler.
  Öğrencilerimizin Alman kültürünü, yaşam biçimini, üniversitelerini ve iş hayatını tanımalarına fırsat verecek çok sayıda burs olanağı sağlamaktayız:
  Almanya’da üç haftalık yaz okulu için DAAD bursları
  Almanya’da dört haftalık yaz okulu için DAAD bursları
  Almanya’da iki ya da üç aylık IAESTE staj bursları
  Erasmus Programı çerçevesinde bir ya da iki yarıyıl Almanya’da (Berlin, Paderborn, Schwäbisch-Gmünd) ve İsviçre’de (Bern) öğrenim görme olanağı
  Ayrıca Fakültemizde başarılı öğrencilerimizin yandal ve çift anadal öğrenimi görme olanakları da bulunmaktadır.

  Alman Dili ve Edebiyatı Puanı 2015, Alman Dili ve Edebiyatı Puan Türü, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Alman Dili ve Edebiyatı Kontenjanları 2015 2016, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2015 2016, Alman Dili ve Edebiyatı Başarı Sırası 2015 2016, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler


  Last edited by HODJ@; 01-03-2016 at 01:22 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 26-02-2016, 04:12 PM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 23-02-2016, 10:40 PM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 23-02-2016, 10:21 PM
 4. Yanıtlar: 1
  Son Mesaj: 22-02-2016, 09:20 PM
 5. 2016 2017 Acil Yardım ve Afet Yönetimi Taban Puan
  By HODJ@ in forum Sınavlar ve Hazırlık
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 16-02-2016, 11:16 AM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •