+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: 2015-2016 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ÖSYM

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  2015-2016 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ÖSYM
  Ham maddesi ağaç olan malzemenin işlenerek değerlendirilmesi, ağaçtan elde edilen ürünlerin dizaynı ve üretimin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak kalifiye elemanlar yetiştiren bir mühendislik alanıdır. Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi ağaç ya da ağaç temelli malzemelerin, istenilen kalitede, belirlenen zamanda, en düşük masrafla üretilebilmesi için üretim sistemini tasarlayan, projelendiren, üretim sürecini denetleyen kişidir.
  5531 sayılı Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Kanun'a göre yetkileri ;
  Madde 4 - Ağaç işleri endüstrisinde yer alan ahşap ve türevleri ile diğer endüstriyel malzemeler kullanarak ahşap olmak kaydıyla sabit ve hareketli mobilyalar, doğramalar, deniz araçları, sauna, prefabrike ev, parke, karavan, evlerin ahşap bölümlerinin üretim faaliyetlerini yapmak. Emprenye ve kurutma tesisleri ve benzeri ağaç işleri ürünlerinin tasarım ve imalatı faaliyetlerini yapmak.
  Hak, yetki ve sorumluluklar;
  Meslek mensupları, 4. maddede belirtilen faaliyet konularıyla sınırlı olmak kaydıyla araştırma-geliştirme çalışmaları yapmaya, çevresel muhasebe yapmaya, keşif yapmaya, zarar ziyan belirlemeye, maliyet hesaplamaya, fizibilite raporu hazırlamaya, tasarım faaliyetleri yapmaya, plan ve projeler hazırlamaya ve uygulamaya, standardizasyon çalışmaları yapmaya, sertifikalandırmaya, kalite kontrolü yapmaya, stok kontrolü yapmaya, denetim yapmaya, muayene yapmaya, hakemlik yapmaya, eksperlik yapmaya, teknik müşavirlik yapmaya, danışmanlık yapmaya, yeminli danışmanlık ve bilirkişilik yapmaya, raporlar hazırlamaya, ormancılık ve orman ürünleri konularında serbest müşavirlik büroları ile serbest yeminli müşavirlik büroları açmaya, laboratuvarlar açmaya, özel müesseseler ile işletmeler kurmaya, bunları yönetmeye ve bunların sorumlu müdürlüğünü yapmaya, ormancılık karantina ve rehberlik hizmetlerini yürütmeye, her türlü odun ve odun dışı orman ürünleri ile orman endüstrisi dahil her türlü ormancılık çalışmaları için gerekli olan fidan, bitki, alet ve edevatın ihracat ve ithalat işlemleriyle ilgili hizmetleri tek başlarına, ortak faaliyet alanları içinde ise mevzuatta yetkilendirilmiş diğer meslek mensuplarıyla beraber yapmaya ve yürütmeye yetkilidir. Bu fıkrada belirtilen hak ve yetkiler, odaya kayıtlı meslek mensuplarınca kullanılır.

  TANITIM VIDEOLARI  2015-2016 Taban Puanları
  En
  Düşük
  En
  Yüksek
  Program Adı Fakülte Adı Bölüm Adı Puan
  Türü
  Kon. Yer.
  246,5099 280,8327 DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) SimavTeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği MF-4 15 2
  233,3858 233,3858 DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği MF-4 15 1
  204,3084 267,4421 MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği MF-4 22 5
  204,1524 249,5386 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) TeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği MF-4 26 19
  YOK YOK DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) SimavTeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (İÖ) MF-4 15 0
  YOK YOK DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) SimavTeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 7 0
  YOK YOK DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) SimavTeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4 7 0
  YOK YOK DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 7 0
  YOK YOK MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TeknolojiFakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 10 0

  Bu Alanla İlgili Ekşi Sözlük Yorumları

  "adındaki "ağaç" kelimesi yüzünden ben dahil herkes tarafından önyargıyla yaklaşılan bölümdür. halbuki ülkemizde mezun olupta işsiz gezmenin mümkün olmadığı bölümlerden biridir. en azından kapanana kadar öyleydi. mezunları, ağaç hammaddesinden elde edilen tüm ürünleri (kağıt, mobilya, kompozit malzemeler) ve bunlarla ilgili diğer maddeleri (menteşe,aksesuar,boya,vernik vs.) barındıran sektörlerde rahatlıkla iş bulabilen bölümdür."

  "hangi bölümde okuyorsun sorusuna cevap olarak söylendiğinde "hehe marangoz olucaksın yani" cümlesi kurulan bölüm.yontmak lazım böylelerini,insanın içindeki marangozu çıkartırlar dışarı zorla.ayrıca da şaka maka 2 dönem boyunca haftada 1,5 gün atölye çalışması vardır ki,marangozluğu öğrensinler diye.ne iş olsa yaparlar yani,ver ellerine malzemeyi,çekil kenara,öyle bir bölüm,ama kıymet bilmez kimse,tanımaz,bilmez,ismini bile duymamıştır.adını söyledikten sonra mutlaka en az 3 cümlelik açıklama yapmak gerekir.kıymeti bilinmediği için de kapatılmış,bitmiştir."

  "bu sene muğla üniversitesi ve (bkz: karadeniz teknik üniversitesi)nin öğrenci almaya başlamış olduğu bölümdür. seneye de düzce üniversitesi ve gazi üniversitesi de bu bölüm adı altında muhtemelen öğrenci alacaktır.
  piyasada bu bölüme gerek yok gerekçesiyle hacettepe üniversitesinde kapatılmasından 8 sene sonra çıkarılan kanunla yukarıda saydığım üniversitelerde tekrar açılmıştır. konuyu özetlemek gerekirse bir abimizin güzel bir yazısından alıntı yapmam gerekecektir.

  işte böyle bir konu ;bölümümüz 2003 yılında üniversite senatosunun kararı ,yök ‘ün oluru ve bakanlar kurulunun onayı ile kapatılmıştır,, o dönemler gazetelere konu defalarca taşındı, cumhurbaşkanlığına yazılar yazıldı ,internette platformlar oluşturuldu vs,vs sonuçta kapatıldı
  gerekçe ise türkiyenin böyle bir bölüme ihtiyacı yok şeklindedir.(açılan ve kapatılan her bölüm için gerekçeler hazırlanır)
  gelelim bu güne bölümümüz bakanlar kurulu kararı ile kurulan teknoloji fakültelerinde trabzon ve muğlada açıldı ,,yök ‘den bakanlar kuruluna sunulan gerekçeye bakarmısınız !!! gerekçe aynen şöyle:
  “ülkemizde reel sektörün %19-20 lerine tekabül eden ahşap ve yan sanayi dallarında istihdam açıkları mevcuttur,oysa reel sektörün %23 ‘ünü oluşturan otomotiv ve yan sanayine yönelik makine ,elektrik gibi benzer bölümlerin sayısı 50 nin üzerindedir “
  bölümü 2003 de kapatan zihniyet ne ise,2011 de açılmasına onay veren zihniyet aynı zihniyettir.2003 yılında gereksiz olarak kapatılan bölüm ,2011 de nasıl oluyor da ihtiyaca binaen açılıyor"

  "2003 yılında içeride okurken üzerimize kapatılan bölümdür. ilk iki yılda matematik fizik kimya gibi temel mühendislik derslerinin yanında ağacı tanımaya başlarsınız.dendroloji, kalite kontrol , iş etüdüve çizim dersleri bu bölümün amacını özetler. bana göre en keyifli olan kısım atolye ve tasarım dersleriydi ve kafa hala orada kaldı.okul bitti ve anladımki benim bu endüstriye vericek hiç bir fikrim yok. dede mesleğine dönüp diplomalı marangoz oldum.okulun en büyük eksikliğini doğrama konusunda yaşadım.bunların dışında ne mutlu bana, beytepe ormanın ücra bir köşesindeki bu okulu bitirmişim."

  "bu bölümden mezun olup da ahşabı eline almaktan-koklamaktan çekinmeyenlerin, detaylara hakim olup fonksiyon ve görselliği koruyarak alternatif üretebilenlerin, tasarımcıların çizemediği algılayamadığı detayı ustaya bir şekilde ifade edebilenlerin ve kendini ahşabın efsunkâr rayihasına vermişlerin azınlığı... biriniz beni bulun..."

  Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Puanı 2015, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Puan Türü, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Taban Puanları 2015 2016, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Başarı Sırası 2015 2016


  Last edited by HODJ@; 23-02-2016 at 10:27 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 1
  Son Mesaj: 22-02-2016, 09:20 PM
 2. 2016 2017 Acil Yardım ve Afet Yönetimi Taban Puan
  By HODJ@ in forum Sınavlar ve Hazırlık
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 16-02-2016, 11:16 AM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •