+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 3 in 3

Konu: Php Nedir?

                  
   
 1. #1
  Uzman Çavuş
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  188

  Red face Php Nedir?
  Php Nedir ?

  PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı kişisel bilgilerini internet üzerinden yayınlamaktı. O tarihteki teknolojide, günümüzdeki gibi gelişmiş web tasarım yazılımlarının bulunmamasından dolayı , kişisel web sayfası yapmak çok daha zordu. Buradan yola çıkarak, kişisel web sayfası yapmak için bir yazılım hazırladı ve adına Personal Home Page (PHP) adını verdi. PHP, Perl dili üzerine kurulu bir dil olarak geliştirilmeye başlanmıştır. PHP’ nin çok tutulması üzerine web tasarımcılarının çok ihtiyacı olan, yani form yoluyla ziyaretçiden gelen bilgileri işlemeyi sağlayan eklemeler yapılarak adına PHP/FI (Form Interpreter) adını aldı. Kimileri tarafından programın bu versiyonu PHP2 olarak adlandırıldı. 1995 yılının ortalarında PHP Lerdorf’un kurmuş olduğu bir grup tarafından daha da geliştirildi. Bu sefer Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirildi.

  Günümüzde PHP4 versiyonu ardından çok daha güçlü ve çok daha çok özellikli halde PHP5 versiyonu geliştirilmiş durumdadır. PHP dili Linux gibi Açık Kaynak Kodlu bir dildir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve geliştirilmektedir. Linux, Unix, Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen versiyonları mevcuttur.

  PHP Nedir?
  Platformdan bağımsız (Windows,Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler.
  Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve IMAP, SNMP, NNTP , POP3 , HTTP servislerine bağlantı kurabilmektedir.
  Platform olarak "Linux & Apache & mySQL" kullanılması en yaygın ve önerilendir. Siz kendi sisteminizde de sorunsuz kullanabilirsiniz.

  Diğer Betik Dillerinden Farkı
  --------------------------------------------------------------------------------

  Php'nin diğer betik dillerinden farkı mevcuttur. Bunlar;

  PHP'nin JavaScript gibi istemci tarafına hitap eden betik dillerinden en önemli tarafı sunucu tarafından yorumlanmasıdır.

  PHP'de istemcinin istediği betiğin söz dizimi JavaScript'deki gibi HTML kodunun içerisinde görünmez.

  PHP'nin Perl gibi betik dillerinden en önemli farkı HTML içine gömülebilmesidir.
 2. #2
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  110

  Cvp: Php Nedir?
  Localhostta yani kendi Pc nizde çalıştıracaksanız eğer .php dosyanızı, o vakit apache server Pc nizde kurulu olması gerek.
  Bunların hepsini halleden; yani apache server,php my admin gibi programları direk bilgisayara kuran Appserv,Xamp gibi peketler var internette. Benim sizlere tavsiyem Appserv olacakatır. Saygılar.. 3. #3
  Er
  Katılım Tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  1  Saol çok yardımcı oldu.+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. UAB Nedir
  By Guduuuucan in forum Astroloji
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 31-03-2011, 09:38 PM
 2. Yanıtlar: 3
  Son Mesaj: 10-03-2011, 11:56 PM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •