-Kariyer Basamakları:Belkide en önemli düzenleme beklenen konu bu. İptal edilen uzmanlıklar yaşanan haksızlıklar, 2006 yılında 7 yılını doldurup sınava katılanların çoğu bu ünvanı elde ettiler. Daha sonra mahkeme kararları diğer öğretmenlerin sınava girmelerine engel oldu. Bu da hak mağduriyeti yarattı.

- Sınav görevi ücretleri
:Öğretmenlerin sınavlarda aldığı 45 Tl lik ücretin yükseltilmesi. Okuldaki hizmetliden bile daha düşük ücret alan öçğretmenlerin bu mağduriyeti giderilmelidir.

“Oturum başına ödenen 5 ek ders ücreti yerine işin hakkı olan 80-100 TL ücret verilmelidir.

- Ek gösterge:Olması ve kabul edilmesi en zor madde emekli ve çalışan öğretmenlerin sayısı düşünüldüğünde aylıklara gelecek yaklaşık 300 TL zam bütçeye getireceği ek yük düşünüldüğünde kabul görmesi en zor madde bu.

-İlave eğitim-öğretim tazminatı:Meslek öğretmenlerine tazminat artışı.

-Nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti:Nöbet tutulan günlerde ilave 4 saat ek ders ücreti ödenmesi.

- Öğretim yılına hazırlık ödeneği:En yüksek devlet memuru aylığının %165’i oranında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi talebi ki şu an bu ücret 1200 TL eder.

-Aylık karşılığı ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller:Öğretmenlerin, aylık karşılığı ders görevi ile ek ders karşılığı ders görevinin ayrı ayrı belirlenmesi ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirlenen genel tatil günlerine denk gelen aylık karşılığı ders görevinin yapılmış sayılması.

Bir öğretmen haftada bir gün derse girmediğinde aldığı ek ders ücretinin neredeyse yarısı, eğer 2 gün okula gelmezse o haftaya ait ek ders ücreti alamamaktadır. Eski günlük olarak hesaplanan ek ders düzenlemesine geri dönülmelidir.