İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde olan tarihi milattan önce 4. Yüzyıla kadar giden çeşitli devlet ve uygarlıklara (Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı ) ev sahibi olmuş olmuş tektonik bir göldür. İznik gölü Bursa’nın kuzey doğusunda olup, iznik gölünün yüzölçümü 298 km2, iznik gölünün denizden olan yüksekliği 85 metredir. İznik gölünün en derin noktası yüzeyden 65 m. dir.

İşte bu ihtişamlı çeşitli devlet ve uygarlıklara ev sahipliği yapan bu göl 1500 yıllık bir klişe kalıntısı görüldü azalan göl suları buna vesile oldu. Kilisenin adı herhangi bir izi bulunamayan Aziz Peteres Kilisesidir.
Name:  iznik-golu.jpg
Views: 323
Size:  14.7 KB

İznik gölünün yanıbaşında olan tek katlı evlerden güneşin batışını izlemek ve sabah kalktığınızda şırıl şırıl su sesleriyle uyanmak harika bir duygudur. İznik gölü Sakarya’ya giderken kestirme bir ygüzergahtır aynı zamanda ama çoğu sürücü bunu bilmez. Örneğin Çanakkale’de Sakarya adapazarına giderseniz eğer Orhangazi sapağında iznik üzerinden bir de gidin bakalım hiç pişman olmazsınız, yol biraz virajlıdır ama manzara o biçimm Ardından bilecik sakrya-pamukoava ve sonra Adapazarı süper bir yol güzergahıdır tam fotoğraflık yerlerdir geçtiğiniz yerler. Alın profesyonel makinanızı seyreyip çekin muhteşem kareleri. İznik gölü temizken göl suyuyla yapılan çayların tadı harika olur. Hafif sodalıdır İznik gölünün suyu, sabunla girip yıkananlar oluyor bu gölde.

İznik gölü ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in bile diline düşmüştür “Bu göl İznik gölüdür.Durgundur, Karanlıktır, Derindir. Bir kuyu suyu gibi içindedir dağların” şeklinde.

İznik gölünde en tatlı su balığı olarak bilinen yaklaşık 2 m boyunda 90 kg olan btatlı su balıkları mevcuttur. Bu yayın balıkları suyun derinliklerinde yaşarlar bu yüzden tutmak zordur bu balıkları.