Şair ve ressam olan Lütfi Kireçci, 1955 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini memleketinde yaptı. 1977 yılında Ankara Ticaret Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’na kaydoldu. O günün Türkiye’sinin ülkücü mağdurları arasına girdi. Çok sevdiği okulunu bitiremedi. 12 Eylül döneminde uzun yıllar zindanlarda süründürülenlerden biri oldu. Zulüm zindanlarını Yusufiye'ye çevirmesini bildi.

Şiir ve resme ilgisi daha ilkokul sıralarında başladı. İlkokulda resim dersinden bütünlemeye kalınca o yaz annesi ve babası tarafından bir gün bile sokağa çıkmasına müsaade edilmeyerek bütün yaz tatili boyunca resim çalıştırılınca geleceğin ressamının gizli bir kabiliyeti ortaya çıktı. Bütün öğrenimi boyunca en iyi dersi resim oldu. Yağlı ve sulu boya tablolarının yanında yüzlerce desen, grafik ve portre çalışması var.

Şiir ve resim çalışmaları ilk olarak Bizim Dergâh Dergisinde yayınlandı. Birçok kitap kapaklarını ve kitap desenleri yaptı. “ ...Ve Taş Duvarları Aştık” isimli antoloji kitabı gibi birçok yerde şiirleri yayınlandı. Bazı şiirleri Arif Nazım, Hasan Sağındık ve Osman Öztunç tarafından bestelenerek kasete okundu. “Zulüm Adam Öldürmez” isimli ilk şiir kitabı, Yusufiye'den hapishanden çıktıktan sonra da “Güneş İndirme Vaktidir” isimli ikinci şiir kitabı yayınlandı.