+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 3 in 3

Konu: Neslişah Sultan Kimdir ? Fatma Neslişah Sultan Biyografisi Hayatı Neslişah Osmanoğlu

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Neslişah Sultan Kimdir ? Fatma Neslişah Sultan Biyografisi Hayatı Neslişah Osmanoğlu
  Name: neslisah-sultan-vefat_etti-oldu.jpg
Views: 11890
Size: 22.1 KB

  “Fatma Neslişah Sultan”, “Neslişah Osmanoğlu” (doğum. 4 Şubat 1921, İstanbul),(ölüm. 2 Nisan 2012, İstanbul) Son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in ve son halife Abdülmecit’in biricik torunu.

  Osmanlı Hanedan Defteri'ne kaydı yapılan son insan. Mısır kral naipliği yapmış Prens Muhammed Abdülmunim’in eşidir. Osmanlı ailesinin en yaşlı ferdi ünvanını taşır. Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun 2009’daki ölümünden sonra Osmanoğulları ailesinin yaşlı üyesi sıfatını o almıştır.
  Yaşamı

  4 Şubat 1921’de annesi Sabiha Sultan’ın Nişantaşı’ndaki konağında doğdu. Babası, son halife Abdülmecit’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır. Büyükbabalarından birisi padişah, diğer imparatorluk veliahtı olduğu için doğduğu zaman ünvanı “Devletlû İsmetlû Neslişah Sultan Aliyyetuş'şan Hazretleri’’" idi. Doğumu, 121 pare top atışı ve padişahın onun adına bastırdığı altınsikke ile duyuruldu ve Osmanlı Hanedan Defterine kaydedilen son aile üyesi oldu. Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlı iki kız kardeşi de vardır. Osmanlı hanedan üyeleri yurtdışına sürgün edilene kadar Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını sürdürdü.

  Henüz 3 yaşında iken, 3 Mart 1924 günü kabul edilen 431 sayılı kanun gereğince sürgüne gönderilen arasında yer aldı. Ailesi sürgünün ilk yıllarının Fransa’nın Nice kentinde geçirmişti. Nice’te lise öğrenimi gördü. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa'da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısır’a gitti. Fransızca, İngilizce ve Almanca, Arapça öğrendi.

  1940 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın oğlu Prens Muhammed Abdülmunim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adlı iki çocuğu dünyaya geldi.

  Mısır’daki 1952 darbesinden sonra eşi “kral naibi” yapılınca Neslişah Sultan “kral naibi eşi” (Mısır’ın First Lady’si) oldu. Krallığın lağvedilmesine kadar bu görevi sürdürdü. Cumhuriyetin ilanından sonra eşi ile birlikte Mısır hükümetine karşı uluslar arası bir komploya karışmakla suçlandı; aylar süren yargılamalardan sonra aklandılar ve Mısır’dan ayrılmalarına izin verildi. İkinci kez sürgün yaşayan Neslişah Sultan, eşi ile beraber Fransa’ya yerleşti, 1963’e kadar Fransa’da yaşadılar.

  1952’de Türkiye’de Osmanlı hanedanı prensesleri için çıkarılan af çıkarılmıştı. Neslişah Sultan 1963’ten itibaren Türkiye’ye yerleşti, yeniden Türk vatandaşlığıan geçti ve “Osmanoğlu” soyadını aldı. Eşi Prens Abdülmünim 1980’de hayatını kaybetti ve Mısır hükümetinin izni ile Kahire’de defnedildi.

  Neslişah Sultan, 2 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 2 Nisan 2012 günü 91 yaşında vefat etti.  Last edited by netg€z€r; 03-04-2012 at 04:00 PM.

 2. #2
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  111  cenazesi dedesinin yıldız korusu girişindeki yaptırdığı camiden kaldırılacakmış, allah rahmet eylesin hanedanın en yaşı üyesini.. 3. #3
  Teğmen
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  401  Cenazesi asiyan mezarligina defned ildi, sessiz sedasiz son osmanloglunun..+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 02-04-2012, 12:15 PM
 2. Hürrem Sultan Kimdir? Biyografisi Fotoğrafları
  By hyrmrc in forum Tarihi Bilgiler, Tartışmalar
  Yanıtlar: 5
  Son Mesaj: 16-11-2011, 07:46 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •