+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: İran Kedisi(Süper)

                  
   
 1. #1
  Er
  Katılım Tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  19

  İran Kedisi(Süper)

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır.

  Uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. Kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

  Bedeni alçak ve güçlü, asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. Kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. Kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

  Dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner. Sırtı muntazamdır, iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. Uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

  Tüy Bakımı
  Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.


  Kökeni
  İran kedilerinin uzun tüylü Türk Ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. Her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

  İran kedileri Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. İran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan İngiliz ve Amerikan Shorthair'ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler


  Last edited by head hunter; 19-08-2011 at 03:40 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. İran Kedisi (Persian)
  By Kate~ in forum Kediler
  Yanıtlar: 5
  Son Mesaj: 15-03-2011, 05:09 PM
 2. Mojave Spotted (Mojave çöl Kedisi)
  By SheF in forum Kediler
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 03-03-2011, 12:09 PM
 3. İran Kedisi (Persian)
  By SheF in forum Kediler
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 03-03-2011, 01:05 AM
 4. Ankara Kedisi (Angora)
  By SheF in forum Kediler
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 02-03-2011, 11:37 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •