Yedinci haftada gebelik – yedinci hafta bebeğin boyu, kilosu,

7 haftalık bebek ultrason görüntüsü7. Haftada Bebekte Olan Değişimler:
Hamileliğin 7. Haftasının başında bebeğinizin boyu 4-5 mm dir. Bu haftanın sonuyla birlikte bebeğinizin boyu 8 mm’ye kadar büyüyecektir. Buda yaklaşık olarak kuru fasülye tanesine benzer. Bu dönemde bebeğinizin çok hızlı bir şekilde hücrelerinin çoğalmaya ve de çoğalan bu hücrelerin yavaş yavaş farklı şekillere dönüşmeye başladığı bir dönemdir.

Anne tahmini bir inşaat alanına benzetirsek bu inşaatın çeşitli bölgelerine farklı görevleri üstlenecek olan elemanlar o bölgelere göç ederek o bölgede işlevlerini sürdürmekteler. Bebeğin ilk önce kalbinin oluştuğunu biliyoruz (6. Hafta) 7. Haftada beyin dokusu oluşmaya başlar. Çünkü bebeğin gelişimini yönetecek ve yönlendirecek bir yöneticiye ihtiyaç vardır işte buda beyindir. Bu sebeple 2. Oluşacak olan organ beyindir. Beyinden gelen emirle bazı organlar bu haftada itibaren oluşmaya başlar.

Bebeğinizden en güzel müjdeler gelmeye başladı. Hamilelikte 7. Haftada bebeğinizdeki en önemli değişimlere gelirsek bacak ve kol taslakları oluşmaya başladı bile. Eli ve omuz kısmı artık ayrılmıştır. Ayrıca ayak ve el parmakları da tomurcuklanmaya başlamıştır. Artık Allah’ın size sunduğu mucizeniz şekillenmeye başladı. Bebeğinizin göz kapakları burun ucu ve derisinin altında bulunan ince damar yapıları, beyinin iki lobu şekillendi bile. Ayrıca 7. Haftada bebeğinizin bağırsakları, sindirim için gerekli olan insülin hormonunu salgılamaya yardımcı olan apandisiti ve pankreası da oluştu.

Hamilelikte 7. haftada annede değişiklikler
Gebeliğin 7. Haftasında anne adayında değişikliklere gelirsek, annenin rahmi neredeyse 2 kat büyüklüğe ulaştı. Büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdan dolayı idrara çıkma sıklığınız arttı.

Bulantı, Kusma, çeşitli maddelerden tiksinme. Özellikle sigara içen anne adayları 7. Haftadan itibaren sigaradan soğurlar bunun da nedeni vücudun toksik maddeleri dışarı atma isteğidir. İlk 12 haftada bebeğin beslenme ihtiyacı anne tarafından ek bir beslenmeye gerek olmadan karşılanır. Yani özel bir beslenme yapmadan bile bebeğiniz normal gelişimini devam ettirir. Bu dönemlerde anne daha çok ekşi ve tuzlu yiyecekler isterler. Buda kaşar peyniri, beyaz peynir, limonata portakal suyu gibi besinlere yönlendirebilir. Anne adayında eğer mide bulantısı varsa bunun için az az ama sık sık yeme, bol sıvı tüketme ve eğer doğru dürüst beslenemediğinizi düşünüyorsanız doktorunuzda bulantı giderici ve kusmayı önleyici ilaçlar isteyin.