Kulak Kiri Temizleme, Kulaktaki Oluşan Kiri Nasıl Temizlemeliyiz?

kulak kiri nasıl temizlenir, kulak temizletmek, kulak temizligi nasıl olur, buşon nedir,


Kulak kiri diye bildiğimiz şey aslında kir pasak değildir tamamen vücudumuzun salgıladığı bir sarı renkli sıvıdır bu sıvıyı dış kulak oluşturur. İşte buşon budur yani kulağın salgıladığı sıvıya denir. Balmumu kıvamındadır.

İşte bu sıvı bazen kişinin bünyesi yada dış etkenlerle çoğalır ve kişinin kulaklarında çınlama, uğultu ve duyma kaybına sebep olur. Dış kulak yolunda bulunan koyu sarı maddenin miktarı bazen artış göstererek kulak yolunu tıkar. Balmumu kıvamında olan bu madde işitmeyi zorlaştırır. Bu madde kulağı dış etkilerden korur ve tehlikeleri kulağın dışına itmeye çalışır.


Kulağımızdaki Kiri Nasıl Temizleriz:
İşte aslında kulağımızı koruya bu sıvı(buşon) bazen fazlalaşır ve bizi rahatsız eder bu gibi durumlarda kendi yöntemlerimizle sorunu çözmeye çalışmak tehlikelidir özellikle temizleme çubuğu falan sokmak kulak zarında kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına gidip bu kulak kirini temizletmeliyiz. Kulak ya yıkanır yada vakum yöntemi ile biriken sıvı çıkartılır.
- Küret yardımıyla temizleme
- Vakumlama yöntemi
- Basınçlı Su ile yıkama (pek tavsiye edilmez)


Kulak kiri Neden Birikmektedir:

-Kişinin kulağına yabancı cisimler sokması
-İş ortamından kaynaklanan Sorunlar(toz duman vs.)
-Kulağın dış kısmındaki darlık
-Denize, suya girme gibi durumlardan ötürü sıvının şişmesi bu gibi durumlarda kişide geçici sağırlık oluşabilir.Kulak Bir Kere Yıkanınca Devamlı Yıkatmak Gerekir mi?
Bu bilinen duyum tamamıyla yanlış ve uydurmadır. Bunu vücut ve dış ortam yaptığından bazen 3-5 yılda bir bu işlemi tekrarlatmak gerekebilir.

Kulağa Su Kaçması Zarar Verirmi?
Eğerki kişinin kulak zarında bir delik yada iltihaplanma yoksa kulağa su kaçması zarar vermez sadece buşon yani kirin yumuşamasından dolayı kulak çınlaması ve duyu kaybı yaşanabilir.