+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Varis Nedir? Varis Neden Our? Varis Çeşitleri ve Tedavisi

                  
   
 1. #1
  Er
  Katılım Tarihi
  Jan 2013
  Mesajlar
  2

  Varis Nedir? Varis Neden Our? Varis Çeşitleri ve Tedavisi
  Öncelikle söylendiği üzere varis herhangi bir ilaç, egzersiz, diyet vs. ile geçen bir hastalık değildir. Varis çorabı ise sadece varisin diğer damarlara ilerlemesine bir ölçüde engel olur. Varis rahatsızlığını düzeltmek için özellikle -kalp-damar cerrahlarının uzmanlaştığı bir alan olduğu için- uzmanlardan yardım almak yerinde olacaktır. Yeni teknikler, cerrahi yöntemlerle iyileştirilemeyecek varis yoktur.

  VARİS NEDİR?

  Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü genişlemiş hale gelmesi VARİS olarak tanımlanmaktadır.*

Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan*kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı*basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile* varisler oluşur.

  
Gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma ile ağrı, sıkça görülen şikayetlerdir. Bu şikayetler varislerin büyüklüğü veya sayısı ile orantılı değildir.Bayanlarda hamilelik ve menstruasyon sırasında varislerle ilgili şikayetler artar.

  Hanımlarda varislere, erkeklere oranla 4 kez daha fazla rastlanmaktadır.

  Anatomik olarak 3 tip varis vardır:

  1) Iri yeşilimtrak ana varisler
  

  2) Cilt altında ağ biçiminde** yapılar oluşturan morumsu retiküler varisler
  
  
3) Kırmızı ipliksi varisler
  

  VARİS NEDEN OLUR?

  Toplardamarlar (venler, venalar) açıklığı kalbe doğru bakan kapakçıklar içerir. Bu kapakçıklar, göğüs ve karın içinde, öksürme, hapşırma, ıkınma, yürüme, koşma gibi sebeplerle basıncın arttığı durumlarda* bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller ve kan akımı daima kalbe doğru olur.
  
  Kapakçıklarda herhangi bir nedenle (Geçirilmiş flebit, aşırı şişmanlık, irsiyet, doğumlar vb.) oluşan kaçaklar,**daha aşağıdaki damarlarda aşırı basınç artmasına sebep olur.**Zaman içinde yüksek basınç ile normalden fazla gerilen bu damarlarda,**genişleme,*uzama ve büklümlenmeler oluşur.**Bir yandan genişleyerek deforme olan bu damarlar,*kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediklerinden,**aşağıya doğru kaçaklara, venöz dolaşımda**iki yönlü akımlara yol açarlar.**Böylece daha da aşağılara yansıyan*yüksek basınç, buralardaki venlerde de varislerin oluşmasına sebep olur.


  Last edited by birbilsen; 23-01-2013 at 06:17 PM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2012, 11:46 AM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 25-11-2011, 03:17 PM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 25-11-2011, 03:16 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •