+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Nejat Uygur Öldü ! Nejat Uygur Biyografisi Resimleri

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Nejat Uygur Öldü ! Nejat Uygur Biyografisi Resimleri


  (Doğum 10 Ağustos 1927, Kilis) – (Ölüm. 18 Kasım 2013, İstanbul), sinema, tiyatro, dizi oyuncusu.
  Subay bir baba ve öğretmen bir annenin üç çocuğundan ortancası olan Nejat Uygur, Kilisli İsmail Dünbüllü tarafından keşfedilmiş ve şöhrete kavuşmuştur.
  Eğitim hayatı Türkiye'nin farklı bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle adım atmıştır. Sarıyer, Çanakkale ve  Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat başarılı olamamıştır.
  1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora alakası artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de ata binmektedir. 1950 yılında Necla Uygur ile evlenmiştir.
  Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile başlamıştır. Nejat Uygur, hayalindeki mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir:  Aklımdaki ilk meslek pilotluktu. Çocukken pilotluk hayalleri kurardım, hiç unutmam Manisa'da olduğumuz zamanlarda, yatak çarşaflarıyla rakımı yüksek bir tepeden atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce abim atladı ve ayağını kırdı. Abim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla hep gurur duydum. Abim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonraki yıllarda.
  Delikanlılık yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici de olmuştur:  Bizim zamanımızda herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir arzu vardı. Bu nedenle liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama gemisinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara komik şeyler anlatır, taklit falan yapardım. Herkes de gülerdi çılgınca. Sonra peygamber ocağına gittim, orda da arkadaşlarımı çok eğlendirirdim.  Sonradan insanların yüzünü güldürmek bende deli bir tutku haline geldi. Zaten sonra da tiyatro başladı. Yıllar süren Anadolu turnelerinde Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları doğmuştur. Süheyl ve Behzat babalarının ifadesiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu oluvermişlerdir.
  1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanını verilmiştir

  Last edited by HODJ@; 19-11-2013 at 12:21 AM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Savaş Ay Öldü Biyografisi Resimleri Fotoğraf Albümü
  By HODJ@ in forum Ünlüler Dünyası
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 09-11-2013, 11:54 PM
 2. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2012, 07:04 PM
 3. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 17-10-2011, 07:57 PM
 4. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 17-10-2011, 07:48 PM
 5. Nejat İşler
  By Guduuuucan in forum LMNO Harfleriyle Başlayan Biyografiler
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 01-04-2011, 10:00 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Yollayabilirsiniz
 • Mesajınızı Düzenleyebilirsiniz
 •