+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 4 in 4

Konu: Nisan 1 Tarihçesi, 1 Nisan Şakası Nereden Gelmektedir? 1Nisan Şakası, 1nisan şakaları

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  111

  Nisan 1 Tarihçesi, 1 Nisan Şakası Nereden Gelmektedir? 1Nisan Şakası, 1nisan şakaları
  Birinci 1 Nisan Senaryosu:
  Roma Kralı Julius Caesar M.ö 46 senesinde takvimin başlangıcı olarak Ocak ayını olarak ilan etti. Fakat 16. yüzyıla kadar Avrupa'da yeni yıl bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25. günü başlardı.

  1564 yılında da Fransa Kralı Charles, takvimi değiştirip yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Zamanın iletişim durumlarında bazı insanların haberi olmadı, bazıları da bu kararı protesto için eski adetlerine devam etmekte ısrar etti. 1 Nisan'da partiler düzenleyip, hediyeleştiler.

  Diğerleri de bunları Nisan ayının delileri olarak nitelendirip bu güne “Bütün Aptalların Günü” ismini verdiler. Bu gün için diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haber ve olaylar senaryoladılar..

  Daha sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına insanlar alışınca. Bu adeti gittikçe süsleyip yaygınlaştırıp devam ettiler. Bu adetin İngiltere'ye ulaşması tam 2 yüzyıl sürdü sonra Amerika'ya ve tüm dünyaya yayılıverdi.

  1 Nisan şakalarının sembolünün “Nisan Balığı” olmasının sebebine gelince Mart ayının sonuna doğru, Güneşin Balık Burcunu terk etmesidir.

  İkinci 1 Nisan Senaryosu:

  15. yüzyılın sonunda, Haçlı ordusu Müslümanlarının son kalesini almak niyetiyle kuşatır. Uzun süren bu kuşatmanın olmasına karşın, kış ve soğukların etkisiyle kale korunabilmekteydi. Durumun vahimliğini fark eden komutan değişik taktikler düşünür.

  Sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde de İncil “Şu iki kitap üzerine and içerim ki teslim olur iseniz bu akşam size
  bişey yapmayacağım” dedi..

  Ertesi sabah yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verdi. Bunun üzerine Müslümanlar “Yemin edip,
  söz vermiştiniz” diye hatırlattıklarında komutan “Benim sözüm size dün akşam geçerliydi, bugün bir sözüm yoktur” der, bütün Müslümanlar orada öldürülür.

  Bu sebepten dolayı 1 Nisan o günden buyana hristiyanlar arasında “Hile Günü” diye kutlanmaktadır.

  1 nisan şakasının tarihçesi, 1 nisanın tarihçesi, 1 nisan şakası tarihçesi, nisan 1 şakasının tarihçesi, 1 nisan tarihcesi, 1 nisanın geçmişi, 1 nisan şakasının tarihi, 1 nisan şakaları tarihçesi, 1 nisan şakası tarihi, nisan 1 şakası tarihçesi, bir nisan şakasının tarihçesi, 1 nisan sakasinin tarihcesi, 1 nisan sakasinin tarihi, 1 nisan şakalarının tarihçesi, 1 nisanın tarihi, bir nisan şakası tarihçesi, bir nisan şakası tarıht, 1nisan şakasının tarihçesi, 1nisan sakası tarihi, ingilizce 1 nisanın tarihçesi 2. #2
  Asteğmen
  Katılım Tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  727  2. senaryo doğru ise 1 nisan benim için bitmiştir yine müslümanlarla alay edilen bir gün desene.. 3. 01-04-2013, 10:38 AM

  Guest

  Sebep
  misafir şakası yapın diyen kişi sen şerefsizmisin

 4. #3
  |Nicq ßudur|
  Guest  kardeş bu gün bize haramsa acaba neden kutluyoz ? 5. #4
  Misafir
  Guest  Herşeyin ucunu dine dayandırmayın lütfen 1 nisan işte şaka günü bırakın geçmişi..+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 2
  Son Mesaj: 26-04-2011, 09:37 PM
 2. Yanıtlar: 2
  Son Mesaj: 02-04-2011, 01:48 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Yollayabilirsiniz
 • Mesajınızı Düzenleyebilirsiniz
 •