A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, 29 Mart'ta oynanacak Avusturya maçı öncesinde futbolculardan Selçuk İnan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.Hiddink; Swiss Otel'deki basın toplantısında şöyle konuştu:

"Eleme maçlarındaki tüm karşılaşmalar çok önemlidir. Gelecek sene finallere gitmek yolunda her maç büyük önem taşıyacaktır. Bu yolda Kazakistan ve Azerbaycan ile oynadığımız maçlar da bu önemi taşıyordu. Yine büyük bir maç oynayacağız, bizim yapmak istediğimiz şey şu; insiyatifin bizim elimizde olmasını istiyoruz. Bu maçı kazanırsak böyle olacak. Direk olarak rakip gördüğümüz takımların puan kaybetmesini beklemek istemiyoruz. Kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyoruz. Bugün ilk idmanı yapacağız. Biraraya gelmemiz gerçekten önemli. Geçtiğimiz hafta zorlu maçlar yaptılar. Bu tür ortamdan çıkıp milli takım havasına gelmeleri çok iyi. Futbolcuların da bundan hoşnut olduğunu, Avusturya maçı için sorumluluk taşıdıklarını biliyorum.

Avusturya karşılaşmasına iyi hazırlanacağız ve iyi bir sonuç alacağız sonra da kutlama yapacağız. Futbolcuların da bu maçı kazanmak istediklerini biliyorum. Avusturya deneyimli bir ekip, kaliteli oyuncuları var. Biz istediklerimizi yaparsak, saha içinde gerekenleri yaparsak kazanırız diye düşünüyorum.

Hollandalı teknik adam Azerbaycan maçında dibe vuran milli takım üzerindeki değişiklik kararları konusunda ise şunları söyledi:

"Bir yol ve starteji belirlemeniz gerekiyor. Bu doğrultuda çıktığımız Almanya maçında galibiyet alamadık, Azerbaycan maçında istemediğimiz sonuç aldık. Bu değişim kararımızı hızlandırdı. Hollanda karşısında değişim sonrası sergilenen oyundan memnunum. Genç oyuncuların belirlediğimiz konsepte ne kadar yararlı olabileceklerini göreceğiz. Genç oyuncuların çeşitli dönemlerde adaptasyon konusunda sorunları olabiliyor. Avusturya maçı bunun için iyi bir fırsat. 1 hafta boyunca oyunculara biçtiğimiz roller üzerinde yoğunlaşacağız. Ama hiç bir sonucu garanti edemezsiniz.

Hiddink, "Ligin şu anki form durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Ligin ilk haftalarında takımlarımız iyi bir performans sergileyemedi. Avrupa kupalarından elendiler. Biz her zaman dünyanın zirvesinde olduğumuzu düşünmeyi seviyoruz ama gerçeklerle yüzleşmemiz gerekir. Ligde sıkıcı ve temposu düşük maçlar izledim. Ama mücadele gücü yüksek maçlardı bunlar. Büyük takım olma durumunda olan kulüplerin artık eskisi gibi rahat maç kazanamadığını görmeye başladık. Anadolu takımları artık seviyeyi eşitlemeye başladıklarına işaretler var. Buna rağmen Avrupa'da çok şeyler yapamadık. Ama olumlu ve pozitif yaklaşmalıyız. Milli takım iyi yerlere gelebilir. Önce Avusturya, sonra Haziran ayındaki Belçika maçına olumlu yaklaşmalıyız. Bana kimse bu ülkenin gençlerinde istikbal yok diyemez. Sadece iyi eğitilmeleri gerekir. Federasyon, Kulüp ve milli takım buna sahip çıkmalıyız"

"EMRE APTALCA BİR KART GÖRDÜ"

Hiddink, "Kadroda Galatasaray'dan çok sayıda oyuncunun olmasının nedeni nedir ?" sorusuna karşılık bireysel peformansa baktıklarını ve milli takımda devamlılığın önemli olduğunu söyledi.

Hiddink; "Oyuncu seçimi için bizim belirlediğimiz bir strateji var. Oyuncunun bireysel olarak nasıl peformans gösterdiğine bakılıyor. Bir takım iyi bir galibiyet alınca hemen o oyuncuları alıp sonra çıkarmak istemiyoruz. Bu milli takımın çekirdeğini bozar. Maçlar güzel olabilir ama devamlılık istiyoruz. Galatasaray karşılaşmayı 87. dakikada yediği golle kaybetti, şimdi benim Servet'i almamam mı gerekiyor? Servet'in milli takımda bir yeri var. Örneğin Cenk takibimizde. A2 takımı da takibimizde burası bir adımdır. Bazıları küçümser A2'yi ama çok iyi bir uygulama bu. Kendilerini göstermeleri için bir fırsat. Burada her kulüpten bir temsil var. Biz bu takımı rekabetçi bir yapıya oturtuyoruz. 2 yıl sürecek uluslararası bir turnuvaya katılacaklar. Oradan milli takıma gelecekler olacaktır.

Emre konusunda da açıklamalarda bulunan Guus Hiddink; "Ben basını çok ciddiye alıyorum ama kim benim ağzımdan Emre'yi almayacağımı yazdıysa asıl O'nu kadroya almamak lazım. Emre'nin bazı hataları oldu. Kendisini çok seviyorum. Çok saygı duyuyorum. Kore maçında gördüğü kart çok aptalcaydı. Bu hatasını kendisi de kabul etti. Sağlıklı olsaydı aramızda tabii ki olacaktı. Oğlu oldu ve kendisini tebrik ediyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yabancı teknik adamlara mesafeli yaklaşması, bugüne kadar elde edilen başarıların Türk Teknik adamlarla sağlandığını hatırlatması ve 10 kişilik yabancı kontenjanın çok olduğunu söylemesi konularını nasıl değerlendirdiği diye sorulan Hiddink; "6+2+2 kuralı ile ilgili ben de bir çok kez konuştum. Yabancıya karşı değilim ama yabancı geldiği zaman ekstra bir kalite katmalı. Şampiyonluk yolunda önemli katkı yapıyorsa gelmeli. Takımını Avrupa'ya götürebiliyorsa burada olmalı. Ben de kulüp çalıştırdım, bana bu tür başarı sağlayacak oyuncuya benim de kapılarım açıktı" cevabını verdi.

DHA