korfbol korfball türkiye kadın erkek kız milli takım


Korfbol
, erkekler ve kadınların beraber oynadıkları tek takım sporudur. Basketbol ve hentbola benzetilir ama oldukça farklıdır. Amacı, topu rakip takımın korf denilen, sepete benzeyen yüksek potasına atmaktır. Korfbol her yaştan insanın oynayabileceği bir spordur. Çimde, kumda, kapalı alanlarda hatta ve hatta suda bile oynanabilir.

Ülkemizde bu sporu bilen sayısı çok azdır, bu durumu sosyal medyada gözlemek mümkün. Ekşi sözlük'te sadece 3 sayfa yorum bulunmaktadır bu spor dalıyla ilgili.

SOSYAL MEDYADA YORUMLAR

"kizlarin mini etek giyerek oynadigi ve kizli erkekli oynandigi icin yurdumda pek sevilecegini dusundugum spor dali. bugune kadar yeteri kadar ilgi gosterilmedi ama yeni kurulan federasyondan umutluyuz."

"birkaç spor dalının bir araya getirilip ziplenmiş hali.."

"sakatlanma riskinin cok az oldugu bir spor dali."

" saçmasapan, zorlama bir şey. keyif alarak oynadığını söyleyenin yalancı olduğunu düşünürüm. bunu oynayacağınıza bakkaldan plastik top alın ve kızlı erkekli arkadaş grubunuzla çayırlı çimenli bir yerde piknik voleybolu, ortada sıçan, istop falan oynayın. hem çocukluğunuzu yad edersiniz, hem çok eğlenirsiniz hem de bayağı hareket edip spor yapmış olursunuz. hepsi de kızlı erkekli oynanabilecek oyunlar. korfbol ne aq. evde koridor futbolu daha "spor" bundan."

Teknik bilgilere devam edelim ;

Korfbol sözcüğü, hollandacada korfbal sözcüğünden gelir. Korf, hollandacada sepet, bal ise top anlamındadır.

Korfbolu icat eden Hollanda'lı Nico Broekhuysen'dir. Kendisi bir öğretmendir aynı zamanda. Broekhuysen İsveç'te oynadığı bir oyundan etkilenmiş ve Korfbol oyununu 1903 yılında Amsterdam'da planlamıştır.

Hollanda Korfbol Birliği 1903 yılında, "Uluslararası Korfbol Federasyonu" 1933 yılında kurulmuştur. Federasyon, Uluslararası Spor Federasyonları Birliği ile Dünya Oyunları Birliği altında faaliyetlerini sürdürür.

1970 yılında Uluslararası Korfbol Federasyonu'nun yalnızca Avrupa'da 4 üyesi varken, Korfbol 1992 yılında 4 kıtada 30'dan fazla ülkede oynanır olmuştur. Korfbol sporunun gelişimi son yıllarda olmuştur.

IKF, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından resmen tanınmıştır. Aynı zamanda, Uluslararası Genel Spor Federasyonları Birliği (GAISF), UOK'nın tanıdığı Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (ARISF) ve Uluslararası Dünya Oyunları Birliği'ne (IWGA) katılmıştır.


Türkiye'de 1995 yılında beri oynanan korfbol özellikle üniversiteler arasında hızla yayılmaya başlamıştır, ilk zamanlar Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde takımlar kurulmuş ve özel turnuvalar düzenlenmiştir. Sonrasında farklı üniversitelerin özellikle beden eğitimi bölümlerinde ilgi görmüştür. 2016 itibarıyla 20 üniversite takımı bulunmaktadır.

Korfbol, dört yılda bir yapılan Dünya Oyunları kapsamında yer almaktadır.


OYUN ÖZELLİKLERİ
Hedef rakip takımın potasına topu atarak sayı kazanmaktır. Her iki sayıdan sonra takımlar bölge değiştirirler ve defans oyuncuları hücuma, hücum oyuncuları ise defansa geçerler. Devre arasında ise saha değişimi yapılır.

Korfbol bir takım sporudur ve takım çalışması gerektirir; topla koşmaya veya top sürmeye izin yoktur. Koşarken topu yakalanırsa durup pas verilmesi gerekir.

Korfbolda erkek erkeğe,kadın kadına savunma yapabilir ve bir kişiye karşı iki kişi savunma yapamaz.


Saha boyutları kapalıda 40x20 metre, açıkta 60x30 metredir, kumda ise 20x20. Saha eşit olarak iki bölgeye ayrılır.

Her takımın 3.5 metre uzunluğunda bir direğin ucuna takılmış sepetten oluşan ve korf adı verilen bir potası vardır.
Futbol topuna benzer bir top kullanılır.


Takım 4 kadın 4 erkek oyuncudan oluşur. Bir bölgede 2 erkek 2 kadın oyuncu yer alır.

Sadece kadınlardan veya erkeklerden oluşan bir takımla oynanmaz. Korfun etrafında 360 derecelik açıdan atış yapma imkanı bulunur. Potanın arkasında da oyun sürer.

Kolektif oynamak zorunludur. Topa sahip olan oyuncunun topla koşmasına veya topu sürmesine izin verilmez. Her oyuncunun belirli bir rakibi vardır. Oyunun özelliğinden dolayı korfbol oyuncusu rakibini gölge gibi takip etmelidir.
Defans yapılırken atış yapmaya izin verilmez fakat defans oyuncusu potaya hücum oyuncusundan daha yakın olmalıdır. Ayrıca bir kol mesafesinde olmalı, yüzü hücum oyuncusuna dönük olmalı ve topa blok yapmaya çalışmalıdır.

KURALLAR

Korfbol çok yönlü oynamayı gerektirir. Bu spor hem hücumun hem de defansın önemli olduğu bir branştır ve bir oyuncu bu iki başlıca görevin birinden kaçınamaz çünkü oyuncular her iki sayıdan sonra bölge ve görev değiştirirler. Bu nedenle her oyuncu hem hücum hem de savunma becerilerini geliştirmelidir.

Fiziksel temasa kesinlikle izin verilmez. Rakip oyuncuyu tutmaya, itmeye yahut çekmeye izin verilmez. Fairplay her zaman esastır.