Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun düzenlediği basın toplantısında açıklama yapan asbaşkan Ali Koç, Sarı-lacivertlilerin CAS'ta devam eden davası ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

"FENERBAHÇE'NİN AVRUPA'DAKİ HAKLARI BİR KURGUYLA GASP EDİLDİ"
Fenerbahçe'nin Avrupa'daki haklarının bir kurguyla gasp edildiğini söyleyen Ali Koç, "Bugünkü toplantımızın amacı Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmemesi kararının arkasındaki gerçekleri sizle paylaşmaktır. Bunu yaparken de bazı hatırlatmalar yapacağım. Bunlardan ilki; hatırlarsanız 27 Ağustos'ta yaptığımız açıklamayla, Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmeme kararı ile ilgili çok önemli endişelerimiz olduğunu belirtmiştik. Sizlerle bugün paylaşacağımız gerçekler, bu konuda şüphe etmekten ne kadar haklı olduğumuzu ve Fenerbahçemizin haklarının nasıl bir büyük kurgu ile gasp edildiğini ortaya çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

"UEFA, TÜRKİYE'DEKİ MUHATTABINI AŞTI VE SAVCIYA GİTTİ"
UEFA'nın muhattabını aştığını da dile getiren Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, "UEFA'nın muhattabı yerel federasyonlardır. UEFA tatmin olmadığı süreçlerde, devreye girer ve yerel federasyonun beklentisi dışında hareket eder. Türkiye'de 3 Temmuz'da başlayan süreç, emniyetimiz, savcımız ve TFF, üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmektedirler. Dolayısıyla UEFA'nın böyle bir süreçte beklentileri karşılaması gerekirken, UEFA Türkiye'deki muhattabını aşarak savcıya bir ziyarette bulunmuştur" diye konuştu.

TFF’nin 15 Ağustos’ta yaptığı basın toplantısından alıntılar yapan Ali Koç, "Ayrıca o toplantıda o gün anlam veremediğimiz ancak bugün çok daha iyi kavradığımız 2 ilginç bilgi paylaşıldı. İlki gizliliği bulunan Etik Kurul Raporu’ndan sadece Fenerbahçe ile ilgili bir bölüm okundu. İkincisi bir soru üzerine Federasyon Başkanımız ’Kendisini şüpheli gören varsa Avrupa’ya gitmesin’ diye açıklama yaptı. 1 hafta sonra 22 Ağustos’ta UEFA’yı temsilen Başmüfettiş Pierre Cornu’nun Türkiye ziyareti gerçekleşti. Bu ziyarette neler konuşulduğunu Emin Bey savunmadan sizinle paylaşacaktır. Bu görüşmede Sayın Lutfi Arıboğan ve Sayın İlhan Helvacı ile ön görüşme yapıldı. Burada bir bilgi alınmadı, şifahen görüşler belirtildi. Bunu takiben Sayın Cornu, söz konusu 2 kişiyle beraber Başsavcı Sayın Berk’i ziyaret etti. Orada Federasyon Başkanımız da bekliyordu.Uzun sürmeyen bir görüşme oldu. Bu görüşmede Sayın Cornu, soruşturmanın gizliliğini bilmesine rağmen hassasiyeti dile getirerek gizliliği ihlal etmeden acaba futbol tarafından bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu, sorduğu her soruya olumsuz cevap aldı. O toplantıdan sonra malum gece yemeği yapıldı. Sonra malum 2 kişi, Federasyon Başkanı ve müfettiş bir toplantı yaptı ve sayın müfettiş ertesi gün ülkemizden ayrıldı" diye konuştu.

"BURADA 'ŞİKEDEN SORUŞTURULDUĞU İÇİN', ORADA 'ŞİKE YAPTIĞI İÇİN' DİYE AÇIKLANDI"
UEFA ve TFF'nin yaptığı açıklamalarda tutarsızlık olduğunu belirten Ali Koç, "TFF, UEFA’dan gelen mektubu gerekçe göstererek kulübümüzün Şampiyonlar Ligi’nden men edildiğini duyurdu. Kısa süre sonra Trabzonspor’un alındığı duyuruldu ve tüm bunlar sıfır tolerans adına yapıldı. Enteresan bir şey oldu. 24 Ağustos’ta UEFA iki ayrı açıklama yapıldı. TFF’nin açıklaması yapılmadan birkaç saat önce UEFA’dan Şampiyonlar Ligi’nde olacak takımların ismi açıklandı ve arasında Fenerbahçe de vardı. Sonra TFF tebliğde bulundu. Sonra UEFA bir açıklama daha yaptı. TFF verdiği karar neticesinde Fenerbahçe’yi men ettiğini söyledi, hassasiyetinden dolayı TFF’yi kutladı ve şöyle bir ifade kullandı: ’TFF’nin iradesi ve sorumluluğunda alınan karara istinaden Fenerbahçe’yi men ediyorum’ dedi. Bizce UEFA, TFF’ye karşı hukuki sorumluluğu bir nebze sağlama almak adına bunu yaptı" dedi. UEFA’nın, resmi sitesinden yaptığı açıklamaların da TFF’ce bildirilen ifadeler olduğunu belirten Ali Koç, "TFF’nin burada çıkan metninde 'Şikeden soruşturulduğu için' diyor, orada 'Şike yaptığı için’ diyor. Bu da bir detay ama önemli bir detay" dedi.

"ISRARLARA RAĞMEN İSVİÇRE YEREL MAHKEMESİNE GİTMEDİK"
Şampiyonlar Ligi’ne katılamamanın Fenerbahçe’ye çok ağır şartlar getirdiğini anlatan Ali Koç, tüm bunların ardından Fenerbahçe’nin CAS’a gittiğini belirterek, "Burada da önemli bir ayrıntı var. Tüm yerli yabancı hukukçuların ısrarına rağmen, İsviçre yerel mahkemesine gitmeme kararı aldık. Gitseydik yürütmeyi durdurma kararı çok kuvvetle muhtemeldi çünkü kulübümüze hiç bir savunma hakkı verilmeden ceza verilmişti. Ama biz tüm bunlara rağmen konuyu futbol ailesi içinde CAS’a taşıyarak çözmenin ülkemizin ve Fenerbahçe’nin uzun vadeli menfaatleri için daha doğru olduğunu düşündük" dedi.

"PIERRE CORNU'NUN SAVUNMASINI OKUYUNCA ÜLKEMİZ ADINA ÜZÜLDÜK"
CAS giderek Şampiyonlar Ligi’ne dahil edilmeyi istediklerini belirten Ali Koç, "Bizi 5. takım olarak dahil edin, bir başkasını çıkarın demedik. Bunun büyük olasılıkla olmayacağını bilerek ama daha sonra doğacak tazminat haklarımız için böyle yaptık. CAS davamızı açtık ve beklemeye geçtik. 10 gün evvel bize TFF’nin ve UEFA’nın CAS’ta yaptığı savunmalar geldi. Bu savunmaları okuyunca bilhassa Pierre Cornu’nun savunmasını okuyunca çok üzüldük. Aslında bizim dediklerimiz doğru çıkıyor diye mutlu olduk ama ülkemiz adına çok çok üzüldük. Ayrıca bu durum ileriye doğru dönük çok daha karmaşık bir tabloyu da çizmiş olabilir" diye konuştu.

Fenerbahçe'den Arıboğan ve Helvacı'ya istifa çağrısı

Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun düzenlediği basın toplantısının ardından, bir açıklama da resmi siteden geldi. Fenerbahçe'yi uluslararası alanda küçük düşürdükleri belirtilen Lütfi Arıboğan ve İlhan Helvacı'yı istifaya davet etti.Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bugün bir basın toplantısı düzenleyerek de ifade ettiğimiz üzere TFF yöneticileri Sayın Lütfi Arıboğan ve Sayın İlhan Helvacı UEFA müfettişi Sayın Pierre Cornu ile yaptıkları görüşmede kulübümüzün yüzde yüz şike yaptığını kendisine söylemişlerdir.

Henüz iddianamesi dahi açıklanmamış üzerinde gizlilik kararı olan bir soruşturma hakkında iki TFF yetkilisinin UEFA müfettişini bu şekilde yönlendirmeleri tarafımızca kabul edilemez.

Sayın Cornu CAS'ta devam eden davamız ile ilgili olarak verdiği savunmasında Sayın Arıboğan ve Helvacı'ya Fenerbahçe'nin %1 dahi şike yapmamış olma ihtimali yok mu?diye sorduğunu bu soruya Sayın Arıboğan ve Sayın Helvacı'nın "hayır Fenerbahçe yüzde yüz şike yapmıştır" diye yanıt verdiğini söylemiştir.

CAS'a sunulan dilekçeye göre; Ancak bu iddialı ve yönlendirme içeren yorumlarına rağmen kendilerinin Fenerbahçe'yi şampiyonlar ligine göndermeme kararını alamayacaklarını aksi takdirde güvenliklerinin tehlikeye gireceğini söyleyen ikili UEFA müfettişine kendilerine bir mektup gönderilmesini ve bu mektubu kullanarak Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gönderilemeyeceğini söyledi.
Mektubun gönderilmesinin ardından da TFF kulübümüzü Şampiyonlar Ligi'ne göndermeme kararı almıştır. Gerek ülkemizi gerekse kulübümüzü ulusararası alanda küçük duruma düşüren ve haklarını savunmak yerine adeta bir oyun derleyen Sayın Arıboğan ve Helvacı'nın TFF'deki görevlerinden istifa etmesi tüm camiamız ve spor kamuoyunun beklentisidir" ifadeleri kullanıldı.

TFF: PIERRE CORNU'NUN BEYANLARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR
Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun düzenlediği basın toplatısına TFF'den cevap geldi. TFF'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada ise "Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç'un kulüp avukatı Emin Özkurt ile birlikte yaptığı basın toplantısı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından dikkatle takip edilmiştir.

Söz konusu toplantıda adı geçen "Pierre Cornu'nun beyanından" 18 Kasım tarihinde haberdar olunmuş ve bunu takip eden ilk iş günü olan 21 Kasım Pazartesi günü de, UEFA'ya hemen cevap ve itiraz yazısı gönderilmiştir.

UEFA'ya yollanan resmi yazıda; Pierre Cornu'nun beyanlarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığı, detayları ve kronolojik sırayla anlatılmıştır.
Bu konu ile ilgili süreç tarafımızdan yakından takip edilmekte olup, detaylı açıklama takip eden zamanda yapılacaktır" ifadelerine yer verildi