Anket Sonuçlarını Görüntüle: Fenerbahçe Bundesliga'ya Gitsin mi?

Oy Kullananlar
6. Bu Ankette Oy Kullanamazsınız
 • Evet gitsin, bizim bu çöplükte işimiz yok.

  3 50.00%
 • Hayır gitmesin, iyi kötü idare ediyorduk bir şekilde.

  3 50.00%
+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 1 in 1

Konu: Fenerbahçe Bundesliga'ya mı Gidiyor ? Gitsin mi Kalsın mı? Anketimize Katılın

                  
   
 1. #1
  Super Moderator
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  802

  Fenerbahçe Bundesliga'ya mı Gidiyor ? Gitsin mi Kalsın mı? Anketimize Katılın
  Name: fenerbahce_bundesligaya.jpg
Views: 254
Size: 22.4 KB


  Aşağıda eklediğim yazıyı görünce büyük bir heyecan duydum, 15 günde bir Kadıköye bir Alman takımı gelse, sanki sürekli bir Şampiyonlar ligi heyecanı gibi olur. Almanyada 2.5 milyon Türk var onların da bir takımı olur. Biz de artık Türkiye'deki bataklıktan kurtulmuş oluruz, bizsiz ne de güzel bir lig olur !!! Düşünsenize nasıl bir ekonomi yaratır bu durum, Almanya Türkiye arasındaki mevcut uçuş trafiği bir anda 3-4 katına çıkabilir, ben her açıdan bu fikri destekliyorum ve bir Fenerbahçeli olarak evet diyorum. Bizim yerimiz Avrupa, bu çöplükte işimiz yok. Alman Futbol Fedarasyonu 25 milyon taraftarı olan bir takıma hayır demez bence.  Fenerbahçe'nin Bundesliga'ya katılımı teknik ve zaman alacak da olsa basit bir mesele. Asıl önemli olan bu hareketin sonuçları.

  İlk olarak belirtilmeli ki, Fenerbahçe ve taraftarları açısından çok fazla bir şey değişmeyecek. Fenerbahçe yine hem bulunduğu ligde hem de Avrupa kupalarında her zaman başarıyı, şampiyonluğu hedefleyecek. Tek fark, artık TFF'ye değil Almanya Futbol Federasyonu'na bağlı olduğundan hem oranın kurallarına bağlı olacak hem de yerel mücadelede GS, BJK gibi kulüpler yerine Bayern Munich, Borussia Dortmund gibi kulüplerle rekabete girecek.

  Bağlı olunan federasyonun değişmesiyle bir çok detay değişebilir ama en önemli sonuç Fenerbahçenin artık Türkiye futbol naklen yayın havuzunda yer almayacak olması. Bundesliga'nın yayın hakları, Digiturk benzeri, Sky Deutschland adlı dijital platformda. Yani Fenerbahçe Bundesliga'ya dahil olduğunda maçlarının yayın hakları da otomatik olarak bu dijital platforma geçecek ve Fenerbahçe Almanya Futbol Federasyonu üzerinden bu havuzdan pay alacak. İlk bakışta bu değişim Fenerbahçe'nin yayın gelirlerinde düşüşe neden olacak gibi görülebilir. Ama Fenerbahçe liderliğinde Digiturk, Sky Deutschland adına Türkiyede Fenerbahçenin maçlarını pazarlayabilir. Veya Bundesliga'nin bütün yayın hakları, artık içinde Fenerbahçe maçları da olduğundan Türkiye'ye tekrar ve daha yüksek paraya pazarlanabilir. Böylece Fenerbahçe hem Bundesliga'nın naklen yayın havuzunda büyük katkıda bulunur, hem de yıllardır Türkiye'de sırtından beslenen parazitlerden kurtulduğu için kasasına giren para artar.

  Fenerbahçe'nin Bundesliga'ya taşınmasıyla değişecek bir başka ana konu, yabancı kısıtlaması. Almanyada yabancı kısıtlaması yok. Takımlar kadrolarında sadece belli sayıda Almanya'da yetişmiş futbolcu bulundurmak zorundalar. Bu durum da Fenerbahçe Kadıköy'de kalsa bile problem teşkil etmiyor. Fenerbahçe zaten yıllardır Almanyada yetişmiş gurbetçi Türkleri transfer ediyor ve eminim şu anda bile kadrosunda Almanya Federasyonunun gerekli saydığı miktarda Almanyada yetişmiş futbolcusu var. Yoksa bile Almanya'da yetişmiş kaliteli Türk futbolcu bulmak Türkiyede yetişmiş bulmaktan kolay olduğu için zorlanmayacaktır. Belki uzun vadede tek değişim, Fenerbahçe'nin altyapı organizasyonunu Almanyaya taşımasıdır ki bu da son derece akıllıca olur. Hem Fenerbahçe'ye reva görülen muameleden sonra kimsenin, Fenerbahçenin hala Türk futboluna hizmet beklemeye hakkı yoktur.

  Bundesliga'ya taşınmak Fenerbahçe'nin ayağındaki yabancı kısıtlması prangasınından kurtulmasını sağlayacağından hem maliyetleri düşürecek hem de Avrupada daha rekabetçi olmasını sağlayacaktır. Bundesliga'da mücadele edecek Fenerbahçenin sadece Türk statüsünde diye vasat futbolculara milyonlarca Euro bonservis ve maaş ödemeyecektir dolayısı ile Fenerbahçe sırtından beslenen bir parazit grubu daha temizlenecektir.

  Ayrıca bu taşınma operasyonu Fenerbahçe'nin taraftar tabanıın da genişlemesine neden olacaktır. Türkiye'de bulunun taraftar sayısı ve gücü üzerinden fazla konuşmak gereksiz. Bu taraftarların hiçbiri Fenerbahçe artık GS, BJK ve TS yerine Bayern Munich ile mücadele ediliyor diye Fenerbahçe'den soğumaz. Tam tersine yepyeni bir sayfa açmak ve yeni bir arenada kendini kanıtlama mücadelesi Fenerbahçenin var olan taraftarını daha da heyecanlandıracak ve kenetleyecektir. Dolayısı ile bu taşınma operasyonu taraftar açısından negatif bir sonuca neden olmayacaktır.

  Diğer taraftan yıllardır Almanya'da yaşayan milyonlarca gurbetçimiz, Fenerbahçe ile sadece kamp yapmaya geldiğinde veya Avrupa kupalarında Almanya'daki bir takım ile mücadele edildiğinde ilişkiye geçebilmektedir. Fakat taşınma sonrası bu artık geçerli olmayacaktır. Artık Fenerbahçe Bundesliga'nın bir parçasıdır, ve gurbetçilerimiz için artık gündelik takip edebilecekleri bir takım seçeneği vardır. Bu hem manevi hem de maddi, büyük bir güçtür. Fenerbahçe'nin bütçesini çok daha kısa sürede Avrupa devleti seviyesine çıkarmasına sebep olacaktır.

  Zaman içinde farklı insanlar bu taşınmayla ilgili farklı negatifler ve pozitifler ortaya koyabilir ama bu teklif ciddi ciddi tartışılmalı ve kısa zamanda bir karara varılmalıdır. Eldeki verilerle Fenerbahçe'nin önünde iki seçenek görülmektedir.

  Fenerbahçe ya taşınacak ve prangalardan kurtularak çok daha hızlı büyüyecektir. Ya da Türkiyede şamar oğlanı muamelesi görmeye devam ederek büyüklüğünden feda edecek ve zaman içinde yok olma sürecine girecektir.

  Facebookta Oluşturulan Fenerbahçe Bundesliga'ya Grubu


  Last edited by HODJ@; 16-07-2011 at 10:16 AM.

+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 3
  Son Mesaj: 10-04-2011, 03:31 PM
 2. Sözleşmeli Öğretmenlik Bakanlar Kurulu'na Gidiyor
  By hyrmrc in forum Mevzuat & Haberler & Yönetmelikler
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 31-03-2011, 09:12 AM
 3. Hagi Gitsin mi? Kalsın mı?
  By Neo in forum Galatasaray
  Yanıtlar: 1
  Son Mesaj: 04-03-2011, 08:49 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •