+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 2 in 2

Konu: Büyüklere Saygıının Dinimizdeki yeri ve Önemi Kötü Sözlerin Cezası Sorumluluklar ?

                  
   
 1. #1
  Çavuş
  Katılım Tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  58

  Büyüklere Saygıının Dinimizdeki yeri ve Önemi Kötü Sözlerin Cezası Sorumluluklar ?
  BÜYÜKLERE SAYGI

  İnsanoğlu dünyaya geldiği andan itibaren bir yolculuğa başlar. Fani hayattaki bu yolculuk, çocukluk, gençlik, yetişkinlik derken ihtiyarlık dönemine ulaşır. Allah’ın kendilerine ömür verdiği kimseler bütün bu dönemleri yaşarlar. Rabbimiz bu gerçeği şöyle ifade buyurmuştur: “Allah O'dur ki, sizi güçsüz olarak yaratır, sonra güçsüzlüğün ardından kuvvet verir. Sonra kuvvetin arkasından yine güçsüzlüğe ve ihtiyarlığa getirir. O dilediğini yaratır. Ve O, her şeyi bilir, her şeye gücü yeter.”
  Bu dönemlerin içinden geçen insanın en zayıf devresi çocukluk ve ihtiyarlık dönemidir. Ancak ihtiyarlıkta insanlar ruhen daha hassas olmakta; ilgi ve desteğe daha çok ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bakımdan yaşlıların ihtiyaçları giderilmeli, sık sık ziyaret edilip gönülleri alınmalıdır.

  Sevgi ve saygı, insan fıtratının hoşlandığı ulvi duygulardandır. Bu duyguların güçlü olduğu toplumlar mutlu ve huzurlu olurlar. Bu nedenle dinimiz, insana saygı ve sevgiyi, temel ahlâkî görevlerimiz arasına koymuş, büyüklere ve yaşlılara karşı sergileyeceğimiz davranışlar konusunda önemli uyarılarda bulunmuştur. Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) bize, insanlara karşı daima merhametli, güler yüzlü, yardım sever olmayı öğretmiş ve şöyle buyurmuştur: “Bir kimse, ihtiyara yaşından dolayı saygı gösterirse, yaşlandığı zaman, Hz. Allah, ona saygı duyacak bir kişiyi mutlaka nasip edecektir.”

  İslâm ahlâkının hakim olduğu bir toplumda düşenin elinden tutulur, çaresizlere destek olunur, kimsesiz, bakıma ve ilgiye muhtaç olanlara ilgi gösterilir. Onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmak insanî ve dinî bir görev sayılır. Çevremizde sevgi, ilgi ve dostluğa muhtaç pek çok insan bulunmaktadır. Büyüklerin güler yüzle hatırlarını sormak, gerektiğinde oturmaları için yer vermek yahut basit de olsa bir ihtiyacını gidermek, onlar için çok büyük kıymet ifade edecektir. Unutmayalım ki bugünün yaşlıları dünün gençleri olduğu gibi bugünün gençleri de yarının ihtiyarları olacaktır. Bu yaşlılar bir de anne ya da babamız ise onlara karşı göstereceğimiz saygı ve sevgi daha da önemli hale gelir. "Ana-babası ya da onlardan biri yanında yaşlanıp da cennete giremeyen kimseye yazıklar olsun" buyuran Efendimiz (s.a.v.), ebeveynlerimizin cennete gitmemiz için bir vesile olduğunu ifade etmişlerdir.
  Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) “Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir.”


  Selahattin ÖZÇELİK
  Çarşı Cami Müezzin-Kayyımı/Pendik/İstanbul 2. #2
  hizli sana
  Guest

  Talking gösterme
  haklı
  VE ÜSTELİKLİ YAPI sde LI
  ,

  LO hako
  semosa+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 09-07-2011, 03:18 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •