Abdestli olmanın yararları,
Abdestli gezmenin faziletleri,
Abdestin faziletleri nelerdir,
abdestin resimli yararları,
Resimli Abdestin faydaları,

Name:  abdestin-yararlari.jpg
Views: 1416
Size:  13.0 KB

Müslümanlar için farz bazı ibadetlerin öncesinde alınan abdestin hem ruhen hem de fiziken birçok faydası vardır. Mümin kişi günlük yaşantısında ne kadar abdestli bir şekilde gezerse onun için o kadar iyidir. Çünkü abdest bir kalkandır koruyucudur, kötülükülerden, kötü iş yapmaktan insanı alıkoyar. Abdestli kişinin küçük günahları affolunur.

Name:  abdestin-faziletleri.jpg
Views: 2198
Size:  14.6 KB

Abdestin vücudumuza olan faydaları da sonsuzdur. Günümüz dünyasında dıl dünyayla sürekli fiziksel temas halinde olmamız bizim hastalıklara karşı savunmasız bırakabiliyor. Dış ortamla sürekli temas halinde olan ellerimiz, ayaklarımız, yüzümüz, solduğumuz hava vs hepsi bizim için tehlike arz etmekte.

Abdest sayesinde; ellerimiz, yüzümüz, ağzımız, dişimiz, burnumuz, baş ve ayaklarımız gibi uzuvlarımız sürekli kirlenmetedir. Abdest ile vücuda dışarıdan gelebilecek mikropların önü alınır. Nedir bunlar; soluduğumuz havadaki zehirleri burnumuzu sümkürerek atarız. Ellerimizdeki kiri ellerimizi yıkayarak, ayağımızdaki pisliği yıkayarak atarız. Ayrıca vücudun sinir sistemi daha korunur hale gelir, kan dolaşımını hızlandırırız.

Abdest öfkeyi dindirir, kızgınlığı giderir, ruhu dinginleştiri. Abdest ile ensemizin mesh edilmesi vücudumuzdaki statik elektriği alır. Vücudumuzun elektrostatik denge bozukluklarını gidermek için abdest birebirdir. Abdest sayesinde daha yavaş bir şekilde yaşlanırız bunun da nedeni ; genel dolaşımdaki aksaklıkların giderilmesidir.

Manevi olarak da her yıkanan uzuv ile günahları dökülür gider ve yarın ahiret için toplanacağımız mahşer meydanında, abdest azalarımızın hepsi parlayacak mis gibi olacaktır.