+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 4 in 4

Konu: Mum Söndü Ne Demek ? Alevilikte Mum Söndü Oyunu Var Mıdır ?

                  
   
 1. #1
  Uzman Çavuş
  Katılım Tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  29

  Mum Söndü Ne Demek ? Alevilikte Mum Söndü Oyunu Var Mıdır ?
  Mum söndü, halk arasında "ana, bacı tanımayan alevilerin toplu s.ks alemidir" şeklinde bilinir. Ancak bu yüzyıllardır atılan iftira, alevilerin büyük şehirlerde baskılardan kurtularak kendilerini ifade etmeleriyle ortadan kalkmıştır. Hala da sırf alevileri küçümsemek, alay etmek için bu tip ifadeler kullanılmaktadır.

  Aleviler, cem ritüelinde, cem meydanını aydınlatmak için mum yakar ve cemin bitiminde söndürürler. Tabi onlar kadın erkek eşitliğini 1400 yıl önce çözdükleri ve ibadeti de kadın erkek birlikte gerçekleştirdikleri için, haklarında böyle yanlış söylentiler ortaya atılmıştır.


  Sosyal Medyada bu konuya nasıl bakılıyor peki...

  (bkz: eline diline beline sahip olmak) gibi temel bi anlayışa sahip olan alevi toplumunun bahsedilen sekilde bi sapıklıklarının olmadıgı gün gibi ortadadır.
  zamanında komunistler icin benzer bi anlayışın(kapıda sapka asılıysa içerde fuhus vardır. o kişi işini bitirince sen girersin) ortaya atıldığı dusunulecek olursa, bunların zavallı, kucuk beyinlerini zorlayan bazı insanlar tarafından ortaya sıçılmış, gercekliği bulunmayan palavralar oldugu kolayca anlasılabılır.
  ayrıca (bkz: bok atmak/3)
  ---------------------------------------------------
  - susurluk skandalıyla ortaya çıkan karanlık ilişkileri protesto etmek amacıyla yapılan "(bkz: sürekli aydınlık için bir dakika karanlık)" eylemini eleştirmeye çalışan dönemin adalet bakanı sevket kazan "mumsöndü oynuyorlar" demişti. bu sözler büyük ihtimalle cahilce söylenmişti ama zamanında baya tepki toplamıştı. ya da yüzyıllarca alevi yurttaşlara atılan bu iftira yersiz yere gündeme getirilmeye çalışılmıştı.

  - geçenlerde okuduğum bir habere göre; hazırlanan bir türkçe-almanca sözlükte kızılbaş kelimesinin karşılığı olarak ensest kelimesinin yazılmasına neden olmuş hurafe.
  ---------------------------------------------------

  cem evi kapısında, mum sönsün de g*tüme sokayım diye bekleşen dedikoducu ibnetorların uydurması hikaye. şakirt bile denmez bunlara ne idüğü belirsizler.

  ---------------------------------------------------
  uzaktan bakan sünnilerimizin (ya da sünni kökenli) dediği gibi serinkanlı bir şekilde anlatayım ne de olsa bu konudaki travmatik anlatışlarımı daha önce yaşadım, birçok alevi gibi...
  bak canım, ben toplamda iki köy alevi tanıyorum, ayrıca dışarıdan tanıştığım bir sürü alevi daha var, hiç birimiz öyle ensest orjilere girmedik.
  ayrıca daha önce söylenmiştir ama tekrar anlatayım, ne de olsa defalarca anlatmak gerek küçük beyinlere ulaşabilmek için:
  aleviler yıllarca hep ezilen olmuştur bu memlekette, her zaman gizlenmek zorunda kalmıştır. osmanlı'dan günümüze kadar kimse kolay kolay her yerde "ben aleviyim!" diyemez. eskiden de gizli şekilde ibadet yaparken, tabii ki kadın ve erkek birlikte, kimse görmesin bilmesin diye birini görürlerse hemen ışıkları söndürürlermiş ve gizlenirlermiş.
  yani bu olaydan bu saçmalığı çıkartan sünniler, günümüz sünnileri gibi ahlak konusunda kötü niyetli olduğundan akıllarına hemen orji gelmiş, tebrikler ahlak timsali! 2. #2
  Teğmen
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  401  Bu aptalca argumanlar uzerinden toplumu bolmeye calisanlar daha cok beklersiniz.. 3. #3
  Misafir
  Guest  Bu yazılanlara ve mum söndü ve kızılbaş hikayesine tamamen gülüyorum Esas gerçekler kimsenin bilmedikleri.... Bizans İmparatorluğunda birisi sivasa gönderilir sanırım vali ve alevileri sevmemeye başlar ardından alevileri dünyadan kazımak ister nefret ediyordur çünkü alevilerden ve mum söndü diye itiraf atar kızılbaşta buradan çıkmadır çünkü o donemde aleviler kafasına kırmızı birşey takarlar. 4. #4
  eftelya inci
  Guest

  Post alevilik
  Gerçekten akıl bulandiran bi konu ben konduramiyorum mum söndü olayını...+ Konuya Yorum Yap

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •