+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 2 in 2

Konu: Mirac Gecesinin Hikmeti ve Fazileti Nereden Gelmektedir? Mirac Gecesi Mucizeleri

                  
   
 1. #1
  Er
  Katılım Tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  0

  Mirac Gecesinin Hikmeti ve Fazileti Nereden Gelmektedir? Mirac Gecesi Mucizeleri
  Mirac Gecesinin Anlamı Nedir?
  Mirac Gecesi, Peygamber Efendimizin tüm insanlığı temsilen Allahın katına yükselmesi anlamına gelir. Mirac Recep ayının 27. gecesine denk gelir ve bi anlamda Allah ile Resulunun ‘ Büyük Buluşmasıdır’. Mirac bizlerin Cenab-ı Hakka bağlılık ve ondan gelecek her şeye boyun eğip isyan etmemeyi hatırlatır. Mirac Gecesinde namaz tüm müminlere farz kılınmıştır ve Hz Muhammed tarafından müminlerin miracı olarak nitelendirilmiştir.

  Hz. Peygamberimizin Cenab-ı Allahın huzuruna varmasını simgeleyen İsra ve Mirac mucizesi insanoğluna, ilahi rızaya ulaşıldığında aklı zorlayan kademede üst kademelerede çıkılabileceğını da göstermiştir. Allah a ulaşmanın tek yolunu gönül ruh paklığı ve güel erdemlere çıkabilmekten kainattaki her şeyin tek sahibi Allah’a bağlılık olduğunu anlamaktır.

  Name: mirac-kandili.jpg
Views: 9416
Size: 25.6 KB

  Manası ‘gece yolculuğu’ olan İsra ve ‘yükselmek ve onu sağlayan araç’ olan Miraç; alemlere rahmet diye yollanan Hz. Muhammed daha Mekke’de ikamet ederken bir gece Cebaril Aleyhisselam vasıtasıyla Yaradanın sonsuz gücüyle temaşa etmesi sebebiyle ilk önce Kudüs’deki Mescid-i Aksa daha sonrada yedi kat semaya yapılan ilahi yolcuğu anlatır.
  Miraç Kandili Nedir : Mirac Arapça'da yukarıya çıkmak, yükselmek anlamlarına gelmektedir. Mirac Mucizesi Peygamberimizin Medine’ye hicret etmesinden 1 yıl veya 17 ay önce vücut bulmuştur

  Mirac Kandili Nedir?
  Miraç Kandili , hadis tahminlerine göre Hz. Peygamber (s.a.s), Kâbe'de Hatimde veyaı Ümmühani binti Ebi Talib'in evinde uyurken Cebrail göğsünü yardı, içini Zemzem suyu ile yıkayıp içine iman doldurdu. Burak adlı binek ilede Beytü'l-Makdis'e gitti. Beytü'l-Makdis'et Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer peygamberler ile görüştü, ve burada Hz. Muahmmed burada imam olup öteki peygamberlere namaz kıldırdı.

  Mirac Nasıl Gerçekleşmiştir?
  Beytü'l-Makdis'te Hz. Peygamber göğe yükselmeye başladı. Semanın 1. katında Hz. Adem, 2. katında Hz. İsa , Hz. Yahya, 3. katında Hz. Yusuf, 4. katında Hz. İdris, 5. katında Hz. Harun, 6. katında Hz. Musa ve 7. katında Hz. İbrahimle karşılaştı. Cebraille olan yükseliş yükselişi Sidretü'l-Münteha'ya dek devam etti. Cebrail, buradan öte gidemedi. Hz. Muhammed bu notadan sonra Refref adlı farklı binekle yükselişine devam etti. Bu yükseliş esnasında Cennet ve cennet bahçelerini, Cehennem ateşlerini gördü. Nihayet Cenab-ı Hakkın huzuruna vardı ve ona kendi ümmetinden Allah'a ortak koşmayanların Cennete gireceği haberi verildi ayrıca Bakara suresinin son ayetleri ve 5 vakit namaz farz kılındı.(hz. Musa ile görüşen Hz. Muhammed 50 vakit olan farz namaz sayısını 5 ‘ düşürdü). Sonra tekrar Refref ile Sidretü'l-Münteha'ya, Burak'la Kudüs'e, buradan başlangıç noktası olan Mekke'ye döndü.

  Mirac Gecesinden sonraki gün gerçekleşen olayı anlattı. Olayı duyan putperestler Muhammed’i büsbütün karalamaya başladılar ve alaya aldılar, bu dezenformasyon ona inananları bile şüpheye düşürmüştü. Miracın sahi olup olmadığını anlamak isteyenler Mekke'ye yaklaşmakta olan bir kervana dair sor sordular. Hz. Peygamber doğru bilgiler verinde ona inananlar şüphe etmeyi bıraktılar. Ebu Bekir olayı kendisine anlatarak hala inanmaya devam edip etmeyeceğini soran müşriklere "O söylüyorsa şüphesiz doğrudur" cevabını vermişti.

  Mirac Gerçekten Olmuş mudur ? Yoksa Peygamber Rüyada iken mi Olmuştur?
  Miraç olayının oluş şekli Alimler içinde görüş ayrılıklarına sebeptir. Bazıları Miracın uyku esnasında gerçekleştiğini diğer büyük kısmıda büsbütün uyanıkken yani dünya gözüyle gerçekleştiğini savuna gelmişlerdir.

  Mirac gecesi İslan Aleminde Kadir gecesinden sonraki en kutsal 2. gece kabul görmüştür.
 2. #2
  Misafir
  Guest  miraç mucizesini anlatan yazı için teşkkürler..+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 3
  Son Mesaj: 02-05-2013, 02:19 PM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •