Tabletler için Android 3.0 Honeycomb tanıtıldı, cep telefonlarına göz kıprtı
Google, halen geliştirmekte olduğu Honeycomb kod adlı yeni Android işletim sisteminden öne çıkan bazı özellikleri tanıttı. Android 3.0 olarak adlandırılacak olan bu işletim sistemi şimdilik sadece tabletler için geliştiriliyor. Yani cep telefonlarına göre daha büyük ekranlı cihazlar için…

Android 3.0 Honeycomb, Andoid işletim sistemi çıktığından bu yana bu platformdaki en önemli gelişme olarak lanse ediliyor. Multitasking, donanım ve yazılım geliştiriciler için genişletilebilir bir altyapı ve ekran sınırı tanımayan mimarisi bu işletim sistemi için öne çıkan özellikler arasında.
Geçen sene Apple’ın CEO’su Steve Jobs, iPad’i överken Android işletim sisteminin tabletler için uygun olmadığını düşündüklerini söyleyerek bu platforma bir çeşit taş atmıştı. Zira 7 inç’lik tabletlerin kullanışlı olmadığını düşünüyoruz diyerek, Galaxy Tab’e daha çıkmadan ilk eleştiriyi yapmıştı. Şimdi ise gecikmeli olsa da taşlar biraz değişecek gibi görünüyor. Zira Google’da Android platformunın başındaki isim olan Hugo Barra’nın açıklamalarına göre ileride Honeycomb ile çalışan yemek masası büyüklüğünde cihazlar bile üretilebilmesi mümkün; tıpkı Microsoft’un Surface isimli ürünü gibi.
Android 3.0 Honeycomb ile birlikte yüksek hassasiyete sahip çoklu dokunmatik ekran ve tuşsuz tabletler artık pek uzal değil. Ayrıca 3D hissi veren masaüstü ve uygulamalar ya da pencereler arasında dolaşım da Honeycomb’un etkileyici bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğunu gösteriyor.
Android 3.0 Honeycomb özellikleri ana hatlarıyla şöyle sıralanıyor:
1- Multitasking
2- Daha büyük ekranlı tabletler
3- 3D grafik arayüz ile kolay ve eğlenceli kullanım
4- Önceki Android sürümlerindeki uygulamalarla tam uyum
5- Birkaç parçaya ayrılabilen uygulama pencereleri
6- Video chat
7- Kameranın daha kolay erişilebilmesi ve kullanımı
8- Canlı içerik sunabilen uygulamalara hazır platform
Android 3.0 Honeycomb ilk olarak Motorola Xoom tablet ile birlikte piyasaya çıkacak. Motorola Xoom çıkış tarihi ise bir değişiklik olmazsa bu ayın sonu gibi olacak. Öte yandan şu anda Android işletim sistemi 2.3 Gingerbread olarak en son sürümde bulunuyor. Android 2.2 ise Froyo kod adıyla anılıyor. Pek çok kaynak Honeycomb’un Android 2.3 olacağını belirtiyordu ki Google bile bu konuda kesin bir dil kullanmıyordu. Şimdi gözler cep telefonu tarafında.
Honeycomb’un cep telefonu sürümünün de çıkıp çıkmayacağı konusunda yöneltilen sorulara Google Android yetkilileri “neden olmasın” demekle yetiniyorlar. Ancak Honeycomb’un geniş ve büyük ekranlı cihazlar için geliştirildiğinden yola çıkarak, bası özellikleri makaslanmış bir Honeycomb’un, Android 2.4 Ice Cream kod adıyla cep telefonlarına da uyarlanacağına ilişkin çeşitli kaynaklardan bilgiler gelmekte. Google bu konuda net bir açıklama yaptığında o konuda da ayrıntılı bir bilgilendirme yazımızı bulabileceksiniz. Şimdilik Android Honeycomb’a sıcak bir hoşgeldin demekle yetinelim.
Android 3.0 Honeycomb ve yenilenen Android Market web sitesinin tanıtım toplantısının kaydını YouTube - androiddevelopers का चैनल adresi üzerinden izleyebilirsiniz.
Detaylı bilgi için Android.com