Trabzonspor ve Beşiktaş’tan gelen eleştirilerle savaş baltaları yeniden ortaya çıktı. Hedefte Kulüpler Birliği Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu var. Yazılı açıklamalar sonunda iki kulüp de Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Basın, Beşiktaş ve Trabzonspor’un itirazlarını nasıl değerlendirdi...
HÜRRİYET
“Kıyamet koptu” Trabzonspor ile Beşiktaş, Aziz Yıldırım’ın TFF’yi ve hakemleri etkilediğini savundu. Aziz Yıldırım ne demişti: Hakemlerden memnun değilim. Fenerbahçe maçlarında penaltıyı rahat vermiyorlar. Bir hakemin penaltı çaldığı pozisyona başkası seyirci kalıyorsa, orada adalet olmaz. Hakemler herkese eşit olsun. Aksi takdirde ikinci devrede her şeyi gündeme getiririm.

Trabzonspor: Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım devre arasında yaptığı açıklamalar ve şimdiki sessizliğiyle tarafsızlığını yitirmiştir. İstifa edip, kendi kulübünü yönetmelidir.

Hakem belirlemelerinde örneğin son Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında olduğu gibi tartışmalı iki pozisyonun da başrol oyuncusu yardımcı hakem Nihat Mızrak’ın Fenerbahçe Başkanı ve İkinci Başkanı ile olan hemşehrilik bağları dikkate alınmamıştır. Bundan sonra kulüplere ‘herkes kendi başının çaresine baksın’ denilmek isteniyorsa Trabzonspor camiası da bu yöndeki bir çağrıya kayıtsız kalmayacaktır.

Beşiktaş: Bazı güçler bir takımı şampiyon yapmak için oyunlar oynuyor. Hakemler talimatla sahaya çıkıyor. Bu zihniyet Trabzon ile oynadığımız maçı berabere bitirmeye çalıştı. Nizami gol sayılmadı. Sahaya çıkan hakemlerin belirli talimatlarla görev yaptıklarını örnek vermek gerekirse; Beşiktaş-Trabzonspor müsbakasında oyuncumuz İsmail Köybaşı’na yapılan ve dört hafta sahalardan uzak kalmasına sebep olacak kasti hareket görmemezlikten gelinmiş, yine oyuncumuz Simao Sabrosa’nın attığı nizami gol sayılmayıp, rakip takımın oyuncusu Burak Yılmaz’a yapılan bariz penaltı verilmemiştir. Böyle bir zihniyetin sahaya beraberlik skoru talimatı ile çıktığı aşikardır.

“işte o hakem” Trabzon’un, “Aziz Yıldırım’ın hemşehrisi” dediği Nihat Mızrak... Ligde yönettiği 42 maçın 11’i sarı-lacivertlilerin.

Fenerbahçe: 11 maç 28 puan.

Trabzonspor: 6 maç 12 puan.

Beşiktaş: 3 maç 9 puan.

Galatasaray: 5 maç 8 puan.

HABERTÜRK/HT SPOR
“Patlama 52” Türk futbolunda 1959’dan bu yana süren klasik “hak aramalar” sezonu açıldı.

Beşiktaş: Birtakım güçlerin istedikleri takımı şampiyon yapmak için bariz bir şekilde göreve soyundukları birtakım oyunlar sergiledikleri görülmektedir. Futbol Federasyonu Başkanı tarafsızlığını yitirmiştir. Sadri Şener'in Federasyon Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanı ile ilgili söylediklerini başkanımız bir yıldır dile getirmektedir.

Galatasaray: Işın Çelebi, “Mızrağın çuvala sığmadığını gördük. Bu MHK ve federasyonla, masa başında maç sonuçları tayin edilen bir düzenle kimse başarılı olamaz. Türk futbolunu çökerttiler. 10 maçta G.Saray'a büyük haksızlık yapıldı” dedi.

Trabzonspor: Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım tehditkar açıklamalarıyla tarafsızlığını yitirmiştir. MHK kişiye özel atamalarıyla sürece müdahildir. Yan hakemin F.Bahçe başkanı ve ikinci başkanı ile olan hemşehrilik bağlantıları dikkate alınmamıştır.

Gençlerbirliği: Hakemin bu kadar taraf olacağını Fenerbahçeliler bile tahmin edememişti. Pozisyonun ofsayt olduğunu Ulus’taki binaların camlarından seyredenler bile gördü. Aziz Yıldırım bile ‘penaltı değil’ dedi.