Ziraat Türkiye Kupası final maçında İBB ile kaşılaşan Beşiktaş, penaltı atışları sonucunda rakibini 6-5 yenerek kupanın sahibi oldu. Böylelikle Siyah-Beyazlılar, son 6 yılda 4. defa Türkiye Kupası'nı müzesine götürmüş oldu.Kupa Avcısı

Lige erken havlu atan Beşiktaş’ın, yurt dışı vizesi finale bağlıydı. Q7 ile öne geçen Kartal’da herkes ‘kupa tamam’ dedi. Ama ikinci yarı Belediye bastırıp öne geçti. Kabus görmemeye başlayan Beşiktaş beraberliği bulup işiuzatmaya götürdü. Nefeslerin tutulduğu maçta penaltılarla kupayı kaldıran Kartal, UEFA biletini cebine koydu.

Bırakın; Avrupa’yı.. Mesela; Madrid Büyükşehir Belediyespor.. Münih, Roma Manchester gibileri.. Afrika’nın, Asya’nın, Amerika’nın her hangi bir ülkesinde bir belediye takımının varlığını bulamadık.
Ama İstanbul’un var. Semt sahalarına kaynak bulamayan, yatırımları mali sıkıntı yüzünden sıkan belediye, kente en küçük faydası, ilgi ve alakası olmayan futbol takımına yağmur gibi yağdırıyor. İşte böylesine gereksiz bir ekip finale de kalınca, ne tadı oluyor ne tuzu. Maç öncesi ve esnasında final değil de sıradan bir maç havası vardı. Maç da öyle başladı. Önce Quaresma kaçırdı. Ardından Rüştü müthiş bir ‘sihirli’ dokunuş yaptı. Belediyenin gol atması, savunmanını vereceği açıklara bağlıydı. Kartal ise Q7’ye umut bağlamıştı. Nitekim 33’te bu gerçekleşti. Fernandes’in müthiş pasında topu düzelten Quaresma topu ağlara göndermekte zorlanmadı: 1-0. Koca ilk yarının özeti buydu.

Penaltılarla Beşiktaş...

İkinci yarı sahada skoru koruma görüntüsünde olan Kartal, kalesinde gördüğü goller ile neye uğradığını şaşırdı. 53’te ‘devşirme stoper’ Aurelio ceza alanı içinde İskender’i indirdi. Penaltıyı kullanana İbrahim, top ve Rüştü’yü ayır köşelere gönderdi: 1-1. Beşiktaş adına tehlike yaratacak tek adam Q7’ye pas atan olmadı. Almeida kendi topunda pozisyon aradıysa da gol çıkmadı. 69’da ise Belediye öne geçti. Necip’in hatalı pasında Gökhan araya girip topu ağlara gönderdi: 1-2. Sıkıntıya giren Kartal 79’da beraberliği yakaladı. Fernandas’in kullandığı faul atışına iyi yükselen Sivok kafa ile ağları buldu: 2-2. Uzatma dakikaları bitimine kadar karşılıklı gol girişimleri sonuç vermeyince kupa penaltılarda Beşiktaş’ın oldu.