Zülfikaroğlu: "Ne zaman olumsuz bir şey olsa, ilk konuşan Arat oluyor, atıp tutuyor. Çıkıp aday olsun, daha iyisini yapsın o zaman". Vardar: "Tarihi bir dönemeçteyiz. Kupayı mutlaka almamız gerekiyor. Böyle bir dönemde bu tür açıklamalar çok yersiz"Hasan Arat’ın Yıldırım Demirören ve yönetimini ağır bir dille suçlayan açıklamalarına, sert yanıtlar geldi. Cengiz Zülfikaroğlu, “Ne zaman olumsuz bir şey olursa, ilk ortaya çıkan ve atıp tutan Sayın Hasan Arat oluyor” diye başladığı açıklamasında, sözünü esirgemedi. Zülfikaroğlu, “Galatasaray’daki durumla bizimkini birbirine karıştırıyor. Daha önce kendisi projelerini ortaya koydu, hatta üst üste iki kez başkanlık seçimini kaybetti.

Madem bu işi bu kadar iyi biliyor, planları, projeleri, ekibi var, çıkıp ortaya aday olsun, göreve gelip daha iyisini yapsın. Ancak kulübün borçlanmasından ya da başarısız diye adlandırdığı konulardan yola çıkarak, kendi reklamını yapmasın. Ya da gelsin, başkanımızın da yönetim kurulumuzun da kapısı herkese açıktır, hata ve doğruları ortaya koysun, bizimle paylaşsın. Beşiktaş’ta ne muhalefet ne de başka bir eylem medya üzerinden yapılır. Her şey yönetimin içinde halledilir” görüşlerini dile getirdi.

‘Kapımız herkese açık’
Bir diğer yönetici Sinan Vardar da, benzer bir sert üslubu tercih ederek yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi: “Sayın Hasan Arat’a soruyorum, mali kongrelerde nerelerdeydi? Ayrıca bir de seçim oldu. Pekala adaylığını koyabilirdi. Nerede? Oysa tarihi bir dönemeçteyiz Beşiktaş olarak. Türkiye Kupası’nı mutlaka almamız gerekiyor. Böylesine kritik bir süreçte bu açıklamanın yapılmasını çok yersiz buluyorum. Bunu bir muhalefet ayaklanması olarak adlandırılmak da, Galatasaray’daki gelişmelerin örnek gösterilmesi de aynı şekilde yersizdir.

Bir camiada taraflara bölünmenin hiç gereği ve anlamı yok. Yanlışlar olmuştur doğal olarak, ama bunları düzeltmek için yoğun çaba harcayan arkadaşlarımız var. Tekrar ediyorum, Hasan Bey’in çıkışı hem yanlış hem de zamansız. Kendisini severiz, ama mali kongrede gelip bir konuşma yaptığını hatırlamıyorum, kendisini görmedim.” Beşiktaş’ın almak istediği futbolcu isimlerinin medyada yer alması konusunda da rahatsızlığını belirten Vardar, “Bu isimleri verenlerin ortaya çıkartılması gerekir. Konuyu ilk yönetim toplantısında gündeme getireceğim” dedi.

Arat ne demişti?
Galatasaray Mali Kurulu’nda Başkan Adnan Polat’ın karşı karşıya kaldığı durumu yakından izlediklerini ve bunun kendilerini de etkileyeceğini söyleyen Beşiktaş’ın önemli isimlerinden Hasan Arat, Yıldırım Demirören’i çok sert sözlerle eleştirmişti:

Dünya kulübüyüm deyip, voleybol takımını küme düşürdünüz. Para verdim burası benimdir, derseniz, satar, savar, öder ve kurtuluruz.

Üye temizliği yapılmadıkça Beşiktaş kendi kimliğine kavuşamaz. Üye yapacaksınız adamları, kongre zamanı ‘kalk gel’ diyeceksiniz,
o camia, camia olmaz o zaman.

Mali kongrede federasyona, Fenerbahçe’ye bağırarak gündem değiştirir ve asıl konuyu konuşturmazsanız olmaz. Kongreye adamlar sokuldu, muhalefet konuşturulmadı. Herkes konuşacak, olmazsa gaz birikmesi olur,
patlama nerede olur, bilinmez!

Üç büyük kulüpte olan biten her şey birbirini etkiler. Son 10 yıla baktığımızda, başkanlar kendi üyelerini kongreye getirerek diğerlerini baskı altına almıştır. Galatasaray’da tersi oldu, kongre üyelerinin kendileri kongreye hakim oldu.

Şimdi diyecekler ki; ‘o zaman niye aday olmuyorsun?’ Ben bu hakkımı kullandım. Bundan sonra olan biteni takip eder, düşüncelerimi söylerim, gelecek nesilleri aydınlatırım. Bakın, Galatasaray’daki bazı büyükler uyarılar yaptı, yönetim dinlemedi, sonuç ne oldu gördünüz!