Beşiktaş yönetimi, başarısız sonuçların ardından Fatih Terim'in kapısını çaldı; ancak tecrübeli hoca süre istedi.Kartal'ın teknik direktörü Bernd Schuster ise Ümraniye'deki havanın değiştiğini hissedince idarecilerden önce davranarak istifasını sundu. Beşiktaş sezon sonuna kadar Tayfur Havutçu'ya emanet.

Beşiktaş Teknik Direktörü Bernd Schuster, Siyah-Beyazlı takıma faydalı olamayacağını düşünerek önceki gece Başkan Yıldırım Demirören'e istifasını sundu. Alman çalıştırıcının görevini bırakmasının perde arkasında ise yönetimin hoca arayışlarının yattığı ortaya çıktı. Kartal'ın D.Kiev'e iki kez, Fenerbahçe'ye 4'er golle mağlup olmasının ardından radikal kararlar alan idarecilerin çoğunluğu Schuster'in bir an önce gönderilmesi yönünde görüş birliğine vardı. Deneyimli taktisyene bir tek Başkan Yıldırım Demirören destek verdi. Buna rağmen yeni teknik adam arayışlarına başlandı.

Futbol Komitesi Başkanı Serdal Adalı'nın ağabeyi Şevki Adalı aracılığıyla yaklaşık bir ay önce Milli Takım ile Galatasaray'ın eski hocası Fatih Terim'e teklif götürüldü. Şevki Adalı'nın Terim ile yakın diyaloğu bu önerinin ciddiyetini gözler önüne serdi. Çok sevdiği dostuna direkt olarak 'hayır' diyemeyen Terim, kızı Merve'nin düğünü sebebiyle süre istedi ve cevabını kısa bir süre sonra bildireceğini belirtti. Geçen zaman zarfında da Terim net bir yaklaşım sergilemedi. Son olarak geçen hafta yönetim, Şevki Adalı vasıtasıyla talebini yineledi. Terim'e vereceği kararının Beşiktaş'ın geleceği açısından önemli olduğu vurgulandı. Takımın hedefinin Avrupa'da bir kupa kazanmak olduğu ve bunu kendisinin başarabileceği üzerinde duruldu. Terim'in, Türk ve Avrupa futbolunu yakından takip etmesi, Siyah-Beyazlı ekibi başarıya taşıyabileceği konusunda camiadaki herkes fikir birliğine vardı. Lakin Terim olaya yine temkinli yaklaştı. Beşiktaş yönetimi, Fatih Terim'i takımın başına getirmeyi düşünürken Teknik Direktör Bernd Schuster ani bir kararla istifasını sundu. Alman çalıştırıcı önceki gece Başkan Yıldırım Demirören'le bir araya gelerek görevi bırakacağını söyledi. Alman çalıştırıcının kararı sonrasında şaşkınlık yaşayan Demirören, Schuster'in istifasını yönetim kurulunda görüşeceklerini kaydetti.

Yöneticilere önceki gece, "Yarın (dün) 13.00'te olağanüstü yönetim kurulu toplantısı yapılacaktır." mesajı gönderildi. Dün yapılan toplantı sonrası Schuster'in istifası oybirliğiyle kabul edildi. Alman çalıştırıcının bir sezonluk alacaklarının tamamının ödenmesi kararlaştırıldı. Yıllık 2,6 milyon Euro alan Schuster'e bu rakamın 2 milyon Euro'su ödenmişti. Geri kalan 600 bin Euro için de 'okey' verildi. Schuster'in tazminat istediği için görevi bırakmadığı dedikoduları böylece boşa çıktı. Alman basınına konuşan Schuster, "Beşiktaş yönetimiyle fikir olarak sürekli tartışma yaşadık. Artık hedeflerime ulaşma şansını görmediğim için yollarımızı ayırdık." ifadelerini kullandı. Schuster'in bugün İstanbul'dan ayrılacağı öğrenildi.

Yönetimden Havutçu'ya tam destek

Bernd Schuster'in istifasının ardından Beşiktaş Yönetim Kurulu, Akaretler'deki kulüp binasında yeni yol haritasını belirledi. Schuster'in yerine görevi Tayfur Havutçu'ya devreden Siyah-Beyazlı idareciler, sezon sonuna kadar yeni bir teknik adam arayışında olmayacaklarını açıkladı. Schuster'in takıma yarar sağlayamayacağını Başkan Yıldırım Demirören'e ilettiğini belirten Basın Sözcüsü Mete Düren, "Sayın Demirören, Schuster'e bu sezon ve gelecek yıl da kendisiyle çalışmak istediğini söyledi. Ancak Schuster bu şartlarda kulübün parasını daha fazla almak istemediğini aktardı." dedi. Düren yardımcı antrenör Tayfur Havutçu'nun sezon sonuna kadar teknik direktörlük görevine getirildiğini bildirdi.

Havutçu'ya güvenlerinin tam olduğunu vurgulayan Düren, "Bu yükü kaldırabileceği konusunda tüm spor kamuoyu hemfikirdir. Kayserispor maçında takımın başında Havutçu olacak. Oyuncularımızın bu değişiklikten rahatsız olacağını düşünmüyorum. Schuster tüm ekibiyle birlikte herhangi bir tazminat talep etmeden istifa etmiştir." şeklinde konuştu. Beşiktaş'ın iki sezon önce çifte kupayı müzesine götürmesinde önemli rol oynayan Havutçu, 100. yıl şampiyonluğunda da takım kadrosundaydı. Havutçu'nun, Schuster'in ekibinde yer alan kondisyoner Carlos Cascallana'nın görevinde kalmasını istediği belirtildi. Tayfur Havutçu'nun yardımcılıklarını ise Ömer Gülen ile Zafer Öğer'in üstleneceği dile getirildi.

13 kez mağlubiyetle tanıştı

Beşiktaş'a büyük hedeflerle gelen Bernd Schuster, beklentilere cevap veremedi. Süper Lig'de 25 maça çıkan Alman çalıştırıcının takımı, zirvenin 21 puan gerisinde kaldı. Siyah-Beyazlılar, 10 galibiyet, 6 beraberlik ve 9 yenilgiyle 36 puan topladı. Kartal, 14 karşılaşmada 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyetle UEFA Avrupa Ligi'ne ikinci turda veda etti.

Beşiktaş'ta Bernd Schuster'in istifasıyla takıma geri dönmesi gündeme gelen İbrahim Üzülmez'in sözleşmesinin feshedildiği açıklandı. Basın Sözcüsü Mete Düren, "Fesih anlaşması önce federasyona gönderilmedi. Jübile yapabilmesi için bu sözleşmeyi beklettik ama sonunda feshetmeye karar verdik ve TFF'ye gönderildi. Üzülmez'in jübilesini sezon sonunda özel bir maç ile yapacağız." dedi.

Denizli'nin dönmesi istenmedi

Beşiktaş'a son şampiyonluğu getiren Mustafa Denizli'nin ismi yeniden anılmaya başlandı; ancak yöneticiler bu konuda isteksiz göründü. Futbol Komitesi Başkanı Serdal Adalı ile Cengiz Zülfikaroğlu, Denizli ile yeniden bir araya gelmelerinin zor olduğunu söyledi. İkili, "Tayfur Havutçu takımın başına geçti. Görevini layıkıyla yapacağı konusunda yönetim kurulu olarak hemfikiriz." ifadelerini kullandı.

Toshack, Türkiye'ye geliyor!

Beşiktaş'tan sonra Real Madrid'in teknik direktörü olan John Benjamin Toshack, önümüzdeki sezon Türkiye'de çalışacağını söyledi. Galatasaray-Fenerbahçe derbisini ve Beşiktaş'ın maçını izlemek için Milliyet Gazetesi'nin davetlisi olarak bugün Türkiye'ye gelecek olan Galli hoca, "Benim programım haftalar öncesinden belliydi, gelişimin Beşiktaş'la ilgisi yok, ama Beşiktaş'ın gönlümdeki yeri hep ayrı." şeklinde konuştu.