Beşiktaş Basın Sözcüsü Mete Düren, istifa eden Bernd Schuster'in yerine sezon sonuna kadar Tayfur Havutçu'nun teknik direktör olarak görev yapacağını açıkladı.

Yönetim Kurulumuz, Akaretler'deki kulüp binamızda toplandı. Basın Sözcüsü ve Futbol Komitesi Üyemiz Mete Düren, basın mensuplarına yaptığı açıklamada dün akşam Bernd Schuster'in Başkanımız Yıldırım Demirören ile görüşme talebinde bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sayın Schuster, arzuladığı ve hedeflediği şekilde futbol takımına gerekli faydayı gösteremediğine kanaat getirdiği için ve bundan sonra da kalan müsabakalarda faydalı olamayacağına inandığı için itifa etme kararını Sayın Başkanımız'a bildirmiş ve istifa mektubunu iletmiştir. Böyle bir durum karşısında Sayın Başkanımız, hoca ile hem bu sene hem de gelecek sene de devam etme niyetinde ve planında olduğunu, tüm yönetimin aynı fikirde olduğunu kendisine bildirmiştir. Ancak Sayın Schuster, kendisine gösterilen bu güveni suistimal etmek istemediğini ve kulübün parasını da bu şekilde yani, kendine göre haksız bir şekilde, daha fazla almak istemediğini belirtmiştir. Öncelikle bu jestinden dolayı teşekkür ederiz. Son zamanlarda hakkında hiç de tasvip etmediğimiz, kendisinin kulüpten gönderilmek ve tazminat almak isteğinde bulunduğu şeklinde spekülasyonlara en güzel şekilde cevap verdiğini düşünüyorum.

Yönetim Kurulumuz'un bugünkü toplantısının amacı bu istifayı kabul etmek değildir. İstifa tek taraflı bir süreçtir. Schuster istifa etmiş ve konu kapanmıştır.

Yönetim Kurulu gündeminde önümüzdeki 12 maçlık periyot var; Türkiye Kupası maçlarını da düşündüğümüz zaman bu sürecin ve gelecek sezonun planlanması şeklindedir. Yönetim Kurulumuz bu toplantıda uzun tartışmalardan sonra sezon sonuna kadar Yardımcı Antrenörümüz Sayın Tayfur Havutçu'nun teknik direktörlüğe getirilmesine karar vermiştir. Teknik Direktörümüz Tayfur Havutçu yardımcılarını kendisi seçecektir. Tabii bu kararı verirken şüphesiz böyle bir dönemin yeni bir teknik direktör arayışı için hiç uygun olmadığı kanaati hepimiz tarafından paylaşılmaktadır. Sayın Havutçu'ya bu konuda tüm Yönetim Kurulumuz derin bir güven beslemektedir. Kendisi Sayın Denizli ile bire bir çalışmış ve bu takımı Şampiyon yapmıştır. Sezon başından beri her ne kadar yedek kulübesinde buunmadıysa da tüm mesaisini Schuster ile geçirmiştir.

Beşiktaş kulübünün ağırlığını kaldırabilecek bir kişi olduğuna sanırım tüm spor camiası ve Beşiktaş Camiası hem fikirdir."

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mete Düren, önümüzdeki sezon ile ilgili planların şu anda gündemde olmadığını ve Tayfur Havutçu'nun Kayserispor maçında teknik direktör olarak takımın başında yer alacağını belirtti.

Futbolcuların bu değişiklikten nasıl etkileneceği yönündeki soruyu yanıtlayan Düren, "Bu konuda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Tayfur Havutçu, bütün mesaisini hoca ile ve oyuncularla birlikte geçiren bir teknik direktördür. Dolayısıyla mevcut kadromuz itibariyle bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum" dedi.

Schuster'in tüm ekibi ile birlikte istifa ettiğini vurgulayan Mete Düren, camiamızdan Tayfur Havutçu'ya destek istedi. Düren, şunları söyledi:

"Önemli olan camia olarak Tayfur Havutçu'ya destek olmamızdır. Tayfur Havutçu'nun bu görevi teorik ve pratik olarak başarıyla yapacağını düşünüyorum; ben ve Yönetim Kurulumuz aynı fikirdedir. Tüm oyuncularımız da aynı fikirde olacaktır. Bizim bu noktadan itibaren Beşiktaş Camiası olarak önemli görevlerimizden birisi Tayfur Havutçu'ya tam destek olmaktır."

İbrahim Üzülmez konusundaki soruları da yanıtlayan Mete Düren, İbrahim Üzülmez'in fesih sözleşmesinin Futbol Federasyonu'na gönderildiğini ve Üzülmez'e özel bir maçta jübile yapılacağını vurguladı.