+ Konuya Yorum Yap
Sonuçlar 1 den 2 in 2

Konu: BACAK ARASINDAN EL VE YÖN DEĞİŞTİRME TEMEL TEKNİK

                  
   
 1. #1
  aytek
  Guest

  BACAK ARASINDAN EL VE YÖN DEĞİŞTİRME TEMEL TEKNİK
  Bacak arasından el ve yön değiştirme oyuncuların çok sık olmasada, genellikle aldatma ve el değiştirme amaçlı olarak tercih ettikleri ve uyguladıkları bir yöntemdir. Çok nadir olarak, sadece savunma çok yakınımızdaysa yön değiştirme amaçlı kullanılır. Ancak diğer el değiştirmelerde olduğu gibi bacak arasından el değiştirmede de pek çok oyuncu doğru tekniği bilmeden, yanlış uygulamalar yapmakta, bu sebeple de zaman zaman top kaybetmektedirler. Bu bakımdan bu el değiştirme biçimini anlatırken de, konunun inceliklerine ve öğretme metotlarına değinecek, ayrıca bu el değiştirmenin uygulanışı sırasında sıklıkla yapılan hatalardan da bahsedeceğim.

  Bacak arasından el değiştirme ile ilgili söylememiz gereken en önemli nokta, bu el değiştirme yönteminin doğru teknikle öğrenilip uygulandığında oyuncunun driplingi kesmeden rakibini kolaylıkla aldatabileceği veya topu rakibinden rahatlıkla saklayabileceği en önemli el değiştirme yöntemi olduğudur. Öncelikli kullanıldığı yer ise alçak dripling sırasında uygulanışıdır. Ancak bu el değiştirmenin tekniğini doğru öğrenmek için yüksek dripling sırasında bacak
  arasından el değiştirme uygulamalarını antrenmanlarımızın başlangıç aşamasına koyacağımız ball handling (topa temas - top kontrolü) çalışmalarının içinde bolca çalışmakta fayda vardır. Çünkü yüksek dripling sırasında bacak arasından el değiştirmenin nasıl yapılacağı oyuncularımıza öğretilir ve bu uygulama sırasında topun nereye ve nasıl vurulacağı hususu vücutta refleks haline getirilirse, alçak dripling sırasındaki uygulanışını öğrenmek için fazladan çalışmaya ihtiyaç duyulmaz, aksine aynı teknik ile rahatlıkla ve doğru olarak uygulanabilir. Çünkü yüksek dripling sırasında bacak arasıdan el değiştirmek, alçak dripling sırasında değiştirmekten daha zor ve daha fazla dikkat ve netlik isteyen bir uygulamadır. Ayrıca alçak dripling sırasında önden el değiştirme çalışmaları yaparken de topun bir elden diğerine nasıl geçtiğini öğrendiğimizi ve ellerimizin bunu refleks haline getirdiğini hesaba katarsak, bacak arasından el değiştirmeyi öğrenirken işimizin epeyce kolay olacağı açıktır.
  Unutmamalıyız ki “Basketbolda fundamental çalışmaları aynı bir inşaat gibi doğru temel üzerine inşa edildiğinde, oyuncularımıza yeni şeyler öğretmek son derece kolay olacaktır.”


  hangi el değiştirmeyi kullanırsak kullanalım, el değiştirirken topu her zaman vücudumuzun bir tarafındaki çaprazdan diğer tarafındaki çapraza, topu yere sert vurarak (yere gidiş-geliş süresini kısaltmak ve topun elimizde daha fazla kalmasını sağlamak için) geçirmek gerektiğini belirtmiştik. Ancak bacak arasından el değiştirmede (vücudun alt ekstremiteleri, yani bacaklar düşünüldüğünde) çoğunlukla ön çaprazdan arka çapraza yada arka çaprazdan ön çapraza el değiştirme yapılır. (Bkz. Resim 1 ve 2) Bu bakımdan ortaya çıkan farklılıkları aşağıda detaylarıyla anlatacağım.
  ALÇAK DRİPLİNG SIRASINDA BACAK ARASINDAN EL DEĞİŞTİRME:

  Topun Yere Gidiş ve Dönüş Hızı:
  Diğer el değiştirmelerde olduğu gibi, bacak arasından el değiştirebilmek için de driplingi anlatırken koyduğumuz kurallardan en önemlisini tekrar hatırlamamız gerekmektedir. Topu yere sert vur! En çok dikkat etmemiz gereken noktaların başında bu husus gelir. Bir elden diğerine topu geçirirken bunu ne kadar çabuk yaparsak topu kaybetme olasılığı da o kadar azalacaktır. Bu sebeple topu yere sert vurarak topun yere çabuk gidip gelmesini ve böylelikle elimizden ayrı kalacağı süreyi en aza indirmeyi sağlamamız gerekir.

  Topun Yere Gidiş ve Dönüş Açısı:
  Şubat sayımızda da anlattığımız gibi alçak driplingle yapılan el değiştirmelerde, yüksek driplingle yapılan el değiştirmeden farklı olarak topun yüksekliği
  amacımıza bağlı olarak değişecektir. Alçak dripling rakibe yakın olduğumuz anlarda topu korumak amacıyla stance pozisyonuna geçerek yaptığımız ve topun yüksek driplinge nazaran yere daha yakın olduğu bir dripling şeklidir. Bu sebeple alçak dripling sırasında bacak arasından el değiştirirken de topun yere gidiş ve dönüş açısı yüksek dripling sırasında yaptığımız el değiştirmelerden farklı olarak daha küçük olacaktır. (Bkz. Resim 3) Bu durumu tam olarak anlatabilmek için ellerimizin durumu ile bağlantılı olarak açıklamakta fayda vardır


  Ellerimizin Durumu:
  Alçak dripling sırasında el değiştirme yaparken, rakibimizin savunma pozisyonunu ve onun duruşunu dikkate almak durumundayız. Eğer rakibimiz tam
  karşımızdaysa ve en önemlisi, hepimizin savunmayı öğretirken oyuncularımıza anlattığımız gibi bir elini, bizim önden el değiştirme yapmamızı engellemek amacıyla öne doğru uzatmışsa, bizim, topu onun eline yaklaştırmadan değiştirme zorunluluğumuz doğacaktır. Bu sebeple yukarıda anlattığımız gibi topun yere gidiş ve dönüş açısı küçülmelidir. Hatta dışarıdan bakıldığında, sanki iki elimizle yeri süpürüyormuş gibi görünebiliriz. Bunu sağlayacak olan ellerimizin, adeta bir otomobilin cam silecekleri gibi senkronize bir şekilde aynı anda bir yönden diğerine salınmaları gerekir. (Bkz. Resim 4 Not: Resim 4’te sadece topu alan elin hareketi gösterilmiştir. Ancak topu veren el de topu alan eli takip etmelidir.) Bu salınım sırasında top bir elden çıkıp bacaklarımızın tam arasında yere değer ve diğer elimiz topu kontrol ederek diğer yöne doğru çeker. Bu hareket sırasında top yerden çok az yükselir. Eğer bu el değiştirme sırasında rakibimizi geçebilmişsek topu yakalayan elimiz topu yukarı doğru çekerek buradan yüksek driplinge de geçebilecektir. Bunu sağlayacak olan ise topu yere sert vurmamız ve böylelikle topa enerji kazandırmamız olacaktır. (Bkz. Ocak sayısı – Topun enerjisinden nasıl faydalanabiliriz?)
  Topun Yere Temas Noktaları:
  Dikkat edeceğimiz bir başka nokta ise topu nereye vuracağımızdır. Dripling yaparken topun vücudumuzun çaprazına vurulması gerektiğine Aralık sayımızda değinmiştik. Bu sebeple başlangıç noktası olarak burayı seçelim ve örnek olarak topu sağ elden sol ele bacak arasından el değiştirme yaparak geçirme hususunu ele alalım.

  Top el değiştirmeden önce örneğin sağ elimiz tarafından vücudumuzun sağ çaprazına (sağ önüne) vuruluyorsa, el değiştirdikten sonra da vücudumuzun sol çaprazına (sol önüne) vurulması beklenecektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bacak arasından el değiştirmede, diğer el değiştirmelerle kıyaslandığında bu aşamada önemli bir farklılık ortaya çıkar. Bu farklılık topun vücudumuzun ön çaprazından arka çaprazına (yada arka çaprazından ön çaprazına) geçmesidir. (Bkz. Resim 1 ve 2) Ancak ne olursa olsun topun elden ele geçerken bacaklarımızın arasında temas edeceği nokta iki bacağımızın arasındaki hayali çizginin tam üstü olmalıdır. Böylelikle top yere değmeden önce ne kadar açıyla ne kadar mesafe kat ediyorsa, yerden sektikten sonra da aynı orandaki açıyla aynı mesafeyi kat ederek diğer elimize ulaşacaktır. Burada göz önüne alınması gereken husus ise yukarıda da belirttiğimiz gibi bu el değiştirmenin kullanıldığı durumdur, yani alçak driplingdir.

  Alçak driplingi rakibin bize yakın savunma yaptığı ve bizim de bu savunmaya karşı topu korumaya ihtiyaç duyduğumuz anlarda yaptığımızı belirtmiştik. Bu sebeple, top vücudumuzun bir yanından diğer yanına bacak arasından geçerken, vücudumuz top ile savunma oyuncusu arasına girmektedir. Bu bakımdan öncelikle topun sağ elimizden çıktıktan sonra sol elimiz tarafından alınabileceği en uygun noktaya doğru yönlendirilmesi gerekir. Top bir elden diğer ele geçtikten sonra o anki duruma göre hızlanmak gerekiyorsa ileri doğru, statik driplinge devam etmek gerekiyorsa topun elimize temas ettiği noktada driplinge devam ederek uygulama tamamlanır.
  Alçak dripling sırasında bacak arasından el değiştirmeyi çalışabilmek için faydalı olabilecek bazı driller:
  1. Ball handling (topa temas - top kontrolü) çalışmaları:
  a. Bacaklar omuz genişliğinden biraz daha fazla açık durumdayken tek elle aynı taraftaki bacağın etrafından bacak arasına tek driplingle topu çevirmek. (Yüksek dripling)
  b. Bacaklarımız omuz genişliğinden biraz daha fazla açık durumdayken iki elle topu önden arkaya, arkadan öne bacak arasına tek driplingle top geçirmek. (Yüksek dripling)
  c. Bacaklarımız öne – arkaya doğru açık ve ayaktayken bacak arasında dripling. (Yüksek dripling)
  d. Bacaklarımız öne – arkaya doğru açık ve yarı çömelmişken bacak arasında dripling. (Alçak dripling)
  e. Bacaklarımızla makas hareketini yaparken bacak arasında dripling. (Alçak dripling)
  f. Stance pozisyonundayken bacak arasında dripling. (Alçak dripling)
  2. Arkadan el değiştirme çalışmalarında anlattığımız drillin benzerini bacak arasından el değiştirme içinde uygulayabiliriz. Oyuncularımız sahanın yan çizgisine dizilirler. Bir yan çizgiden, karşıdaki diğer yan çizgiye sağ elle dripling yaparak giderlerken sahanın ortasına geldiklerinde önce alçak driplinge geçerler. Alçak dripling yaparken bacak arasından el ve yön değiştirirler. El değiştirme tamamlanınca tekrar yüksek driplinge geçerek diğer kukaya devam ederler. Karşıdaki yan çizgiye ulaştıklarında top sol ellerinde olacaktır. Sol el ile dripling yaparak, başladıkları yan çizgiye doğru komaya başlarlar. Bu sırada yine sahanın ortasına geldiklerinde bu defa sol elden sağ ele geçirmek suretiyle yukarıda anlattığımı gibi önce alçak driplinge geçerler ve bacak arasından el değiştirme yaparlar.
  3. Önden ve arkadan el değiştirme için uyguladığımız drilli bacak arasından el değiştirme için de uygulayabiliriz. Diagram 3'de işaretlendiği gibi sahanın belli noktalarına kukalar konur. Takım ikiye ayrılır ve bir grup sahanın bir tarafındaki kulvara, diğer grup ise sahanın diğer tarafındaki kulvara sıralanır. Gruplar sahanın iç tarafında kalan elleri ile dripling yapmaya başlarlar ve kukalara yaklaştıklarında alçak driplinge geçerler. Alçak dripling yaparken bacak arasından el ve yön değiştirirler. El değiştirme tamamlanınca tekrar yüksek driplinge geçerek diğer kukaya devam ederler.

 2. #2
  Çavuş
  Katılım Tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  57  güzel paylaşım çok sey öğrendim teoride lazım adama. tşkler..+ Konuya Yorum Yap

Benzer Konular

 1. DÜREN YENİ TEKNİK DİREKTÖRÜ AÇIKLADI!
  By çAR$ı since[1903] in forum Beşiktaş
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 16-03-2011, 01:11 AM
 2. DRİPLİNG TEMEL TEKNİK
  By aytek in forum Basketbol
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 11-03-2011, 04:06 PM

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Gönderemezsiniz
 • Mesajınızı gönderemezsiniz
 •