Yolcu tiplerine göre indirim oranlarımız aşağıdaki gibidir.

- Yetişkin yolculara bir indirimimiz bulunmamaktadır.

- Çocuk yolcu; 02-12 yaş arası Çocuk yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.

- Genç yolcu; 12-20 yaş arası Genç yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.

- 65 yaş üzeri yolcu; 65 + Üzeri yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.

- Asker yolcu; Tsk Mensupları’na sadece Ercan çıkışlı uçuşlarda uçuş vergileri indirimli tahsil edilmektedir. Havalimanlarında Asker kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Asker kimliği ibraz edilemeyen yolculardan vergilerin indirimsiz hali tahsil edilmektedir.

- Öğrenci yolcu; Öğrenci kimliği olan yolcularımıza sadece Ercan çıkışlı uçuşlarda uçuş vergileri indirimli tahsil edilmektedir. Havalimanlarında Öğrenci kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Öğrenci kimliği ibraz edilemeyen yolculardan vergılerın ındırımsız hali tahsil edilmektedir.

- Bebek yolcu; Seyahatin başladığı gün 3 (üç) yaşına erişmemiş (0-2 yaş) yolcular, bebek yolcu olarak kabul edilir. İç hat tek yön uçuşlarımızda bebek ücretlerımız 10 tl ile sabitlendirilmiştir. Ercan uçuşlarında ise vergi hariç bilet üçretinin %10 luk bedeli bilet ücreti olarak tahsil edilmektedir. Kuzey Irak uçuşlarında 50.00 usd dir.

Genç yolcu için yaş sınırı nedir?
12-20 (21 yaşından gün almamış) yaş arası yolcularımızdır.
Genç yolcu için indiriminiz var mı?
12-20 (21 yaşından gün almamış) yaş arası genç yolcularımız için vergiler ve hizmet bedeli hariç ücretin %25 i kadar indirim uygulanır.
Reşit olmayan (18 yaşın altında) veya bakıma muhtaç yolcuların seyahatleri için yapılması gereken işlemler nelerdir?
Seyahat etmek üzere hudut kapılarına gelen reşit olmayan (18 yaş altındaki kişiler) ya da Mahcur(birisinin bakımına muhtaç olan, tek başına seyahat edemeyen) yolcuların yurt dışına uçuşlarında aşağıdaki kurallar doğrultusunda muvafakatname ibraz etmeleri gerekecektir.
KKTC Seferlerinde nüfus cüzdanı ile seyahat edilmesi halinde;
a) Sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
b) Sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
c) Anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiyor ise, anne ve babanın her ikisinin de noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi.
d) Çocuğun velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin muvafakatını belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekmektedir.

Pasaport ile seyahat edilmesi halinde :
a) Kendisine ait (münferit) pasaportla seyahat etmek isteyen çocuk ve Mahcur kişilerin yanında sadece anne, sadece baba veya kanuni temsilcisi ile birlikte gelmesi durumunda seyahati sağlanır. Ayrıca muvafakatname istenmez.
b) Yukarıda tanımlı kişinin kendisine ait pasaportu olmayıp, kanuni temsilcisinin pasaportunda kayıtlı ise, kayıtlı bulunduğu pasaportun sahibi kişi ile birlikte yurt dışına seyahat etmesi gerekmektedir. Ayrıca muvafakatname istenmez.


Türk silahlı Kuvvetleri mensupları için indiriminiz var mı?

Tsk mensupları ve Tsk kimliğine sahip aile bireyleri için sadece Ercan çıkışlı uçuşlarda uçuş vergileri indirimli uygulanmaktadır. Havalimanlarında Asker kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Asker kimliği ibraz edilemeyen yolculardan aradaki fark tahsil edilir.


Öğrenciler için indirim söz konusu mudur?

Öğrenci kimliği olan yolcularımıza sadece Ercan çıkışlı uçuşlarda uçuş vergileri indirimli uygulanmaktadır. Havalimanlarında Öğrenci kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Öğrenci kimliğini ibraz edemeyen yolculardan aradaki fark tahsil edilir.


Çocuk yolcu için yaş sınırı nedir?
Üç yaşından gün almış, on üç yaşından gün almamış olan yolculardır.
Çocuk yolcular tek başlarına seyahat edebilirler mi?
02-05 yaş arası çocuklar tek başına seyahat edemezler.
6 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 13 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmiş) çocuklar refakatsiz uçabilirler, ancak Atlasjet refakatsiz çocuk taşıma kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Refakatçisi olmadan seyahat edecek çocuk yolcular için yapılması gereken işlemler nelerdir?
1. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcinin yazılı iznine tabidir.
2. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahat edebilmesi için, seyahatinin tüm parkurlarına ait rezervasyonların kesin olması gerekir.
3. UM yolcu için, havaalanında Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi doldurulur. Bu formda, teslim eden ve teslim alacak olan ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisinin kimlik ve irtibat bilgilerine ihtiyaç vardır. Form, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Kopyası, ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisine verilir.
4. UM yolcunun bileti, pasaportu veya diğer evrakları, UM torbasına koyularak çocuğun boynuna asılır ve bir boarding görevlisine teslim edilir.
5. UM yolcunun ebeveyni veya kanuni temsilcisi, uçak kalkıncaya kadar havaalanında beklemek zorundadır.
6. Boarding görevlisi, UM yolcuyu uçağa en son alır.
7. UM yolcuların transfer geçişlerinden veya transfer salonunda beklemelerinden, Havayolu Şirketi sorumludur. Ara noktada herhangi bir nedenle seyahati sağlanamayan UM yolcular hakkında, geldiği ve gideceği istasyonlardaki ebeveynlerine veya kanuni temsilcilerine bilgi verilerek, çıkış istasyonuna gönderilir veya bir refakatçi eşliğinde otel hizmeti verilir.
8. UM yolcu, Havayolu’nun görevlendirdiği bir kişi tarafından UM formunda adı geçen kişiye, kimlik tespiti yapılmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.
9. UM yolcu, Emergency (acil çıkış kapısı) çıkışlarında oturamaz.

Muvafakatname yurt içi uçuşlarında gerekli midir?
Evet gereklidir. 6 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 13 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmiş) çocuklar için muvafakatname istenmektedir. Havalimanına anne yada baba getirdiği taktirde muvafakatname istenmemektedir, Anne yada Babanın Havalimanında refakatsiz çocuk(UM) işlemi yaptırılması yeterli olacaktır.

Bebek yolcu için yaş sınırı nedir?
Seyahatin başladığı gün 3 (üç) yaşına erişmemiş (0-2 yaş) yolcular, bebek yolcu olarak kabul edilir.
Bebek yolcu ücreti nedir?
İç hatlarda tek yön: 10.00 TL.
Ercan uçuşlarında: Mevcut ücretin %10 u kadar
Erbil ve Süleymaniye tek yön: 50 USD

Yeni doğmuş bebekler, doğduktan kaç gün sonra uçakla seyahat edebilirler?
En az 7 (yedi) günlük olması gerekir. 7 günden küçük olan bebekler hiçbir koşulda uçağa kabul edilmezler.
Bir yetişkin iki bebekle seyahat edebilir mi?
Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.
İkinci bebek için refakat eden ikinci bir yetişkin olması gerekir.


Bebek yolcu taşıma kuralları nelerdir?
- Sıfır ve iki yaş arası (0-2) bebekler, kucakta seyahat edebilirler.
- Yalnız başına seyahat edemezler, ebeveyn ya da yetkili kişi ile seyahat edebilirler.
- Refakatçi kabin memuru verilmez.
- Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.

Yurt dışı seyahatlerde :
Bebek yolcuların yurt dışına uçuşlarında aşağıdaki kurallar doğrultusunda muvafakatname ibraz etmeleri gerekecektir.
KKTC seferlerinde nüfus cüzdanı ile seyahat edilmesi halinde;
a) Sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
b) Sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
c) Anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiyor ise, anne ve babanın her ikisinin de noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi.
d) Bebeğin velayeti kanuni bir temsilcide ise, kanuni temsilcisinin muvafakatını belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekmektedir.


Yurt dışı seferlerinde pasaport ile seyahat edilmesi halinde :

a) Bebeğin kendisine ait (münferit) pasaportu var ise, sadece anne, sadece baba veya kanuni temsilcisi ile birlikte olması durumunda seyahati sağlanır. Ayrıca muvafakatname istenmez.
b) Bebeğin kendisine ait pasaportu olmayıp, kanuni temsilcisinin pasaportunda kayıtlı ise, kayıtlı bulunduğu pasaportun sahibi kişi ile birlikte yurt dışına seyahat etmesi gerekmektedir. Bu durumda ayrıca muvafakatname istenmez.
c) Bebek yolcular için muvafakatname sadece yurt dışı uçuşları için gereklidir.65 yaş üzerine indirim var mı?

65 yaş üzeri yolcu; 65 + Üzeri yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.