Photoshop’u açıp File > Open komutunu verip üzerinde çalı-
şacağımız resmi açıyoruz.
Name:  sivilce_temizleme_01.JPG
Views: 354
Size:  4.7 KB
Ben bu dersimizde yüzünde beni ile tanıdığımız meşhur bir simayı seçtim. Basit bir iki müdahale ile benini temizleyelim.
Resmi açtıktan sonra araç paletinden Patch Tool’u seçiyoruz.
Name:  sivilce_temizleme_02.JPG
Views: 290
Size:  9.0 KBBu aracı seçtiğimizde en üstteki özellikler kısmında bu araca ait seçenekler görünecektir. Bu kısımda “Source” seçeneğinin işaretli olmasına dikka ediyor ve “Transparent” kutucuğunun ise işaret-
li olmadığından emin oluyoruz.

Şimdi durumu biraz daha zorlaştıralım ve yüzü sivilcelerle dolu bir resmi nasıl temizleyeceğimizi görelim. Kısaca resmimize basit bir kaç hareketle rötuş yapalım. O zaman rötuş yapmak istediğimiz resmi yine Photoshop’ta açıyoruz.
Name:  sivilce_temizleme_03.JPG
Views: 319
Size:  2.8 KB
Sonrasında Patch Tool ile ben bulunan kısmı daire içine alıyoruz. Delete tuşuna basarak o kısmı siliyoruz. Bu işlem sonrası resimdeki ben çevresine zarar vermeden silinecektir.

Öncelikle genel bir renk düzenlemesi iyi olur. Bu ayarlamaları
sırasıyla “Image” menüsünden (eski sürümlerde Adjustments menüsü içinde yer alıyor olabilir) “Auto Level” “Auto Color” veya “Auto Contrast” seçeneklerinden biri ile yapabiliriz.
Renklerin daha gerçekci olduğunu göreceksiniz. Eğer renklerin hala kötü olduğunu düşünüyorsanız manuel olarak da, Adjustments menüsünden Brightness/Contrast, Levels, Color Balance gibi ayarları kullanabilirsiniz. Örneğin resmin içinde normalden fazla kırmızı varsa “Color Balance” ayarından kırmızı rengi uygun şekilde kısa-
bilirsiniz.
Renkleri ayarladıktan sonra resim üzerinde çalışmalara başlayabiliriz. İlk önce yüzdeki sivilce veya ufak lekeleri yok etmeye çalışacağız. Kullanacağımız araç bu kez “Healing Brush
Tool”. Fırça boyutunu ayarladıktan sonra resimdeki temiz bir yerden (daha doğrusu cildin temiz olduğu yerden örnek alıyoruz. Bu işlemi klavyeden “Alt” tuşuna basılı tutarken mouse ile
temiz bölgeye tıklıyoruz. Böylece temiz olan bu bölgeyi sivilceli kısmın üzerine uygulamak üzere hafızaya kaydetmiş olduk.
Sonra ciltteki lekeyi yok etmek için lekenin üzerine tıklıyoruz.
Name:  sivilce_temizleme_04.JPG
Views: 293
Size:  8.2 KB
Lekelerin üzerine tıkladıkça yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu göreceksiniz. Yapılan işlem biraz önce kopyalanan kısmı etrafına bulanıklık vererek buraya uygulamak. Dilerseniz resim üzerinde mouse’a sağ tıkladığınızda gelen iletişim penceresinden
fırça boyutu ve sertlik, yumuşaklık gibi ayarları yapabilirsiniz. Fırça boyutunu fazla büyütmeyin, aksi halde etkilerin gerçekçi görünmesini engelleyebilirsiniz.
Resmimizdeki lekeleri bir güzel temizledik ama daha bitmedi. Bazı renk birleşimlerinin olduğu yerlerde “Healing Brush” yetersiz kalabiliyor ve renkler birbirine karışabiliyor.
Bu durumda yapmamız gereken “Stamp Tool”u seçerek devam etmek. “Stamp Tool”un çalışma prensibi “Healing Brush Tool” ile benzerlik gösteriyor. Yine “Alt” tuşuna basılı tutarken
temiz ve aynı renkte olan bir kısmı hafızaya alıyoruz. Bu arada fırçanın “Opacity” ayarını, yani saydamlık etkisini %25 veya %30 yapabilirsiniz.
Daha sonra lekeli kısma yavaş yavaş uyguluyoruz.
Böylece “Healing Brush Tool” ile iyileştiremediğiniz kısımları kabaca “Stamp Tool” yardımı ile halletmiş oldunuz. Hepinize kolay gelsin.
Sonuç:
Name:  sivilce_temizleme_05.JPG
Views: 268
Size:  7.1 KB