ActionScript, Adobe Flash geliştiricilerinin sunum seviyesi mantığını tasarlamak için kullandıkları birbetik dilidir. Actionscript "Ecmascript" üzerine inşa edilmiştir. ActionScript ve JavaScript, köklerini ECMAScript kodlama dilinin uluslararası standardı olan Ecma-262 standardından alırlar. Bu nedenle, JavaScript'e aşina olan geliştiriciler ActionScript'e yabancılık çekmeyeceklerdir. Actionscript Flash içerik yazarlığı esnasında kullanılan özel aksiyonları destekleyen bazı ek Ecmascript özellikleri de içermektedir.

ActionScript kodlama dili uygulamanıza karmaşık etkileşimler, oynatma kontrolü ve veri görüntüleri eklemenizi sağlar. ActionScript kendi sözdizimi kurallarına, ayrılmış anahtar sözcüklerine uyar ve bilgi depolamak ve geri almak için değişkenleri kullanmanızı sağlar.
ActionScript birçok faydalı görevi gerçekleştirmenizi sağlayan nesneler oluşturmanıza izin veren, yerleşik sınıflardan oluşan geniş bir kitaplık içerir.

Kodlamaya başlamak için ActionScript öğelerinin tamamını bilmeniz gerekmez; belirli bir amacınız varsa, basit eylemleri kullanan komut dosyaları oluşturmaya başlayabilirsiniz.